12Vdc ADC okumada sorun yaşıyorum!

dogukanqqq

Üye
Arkadaşlar herkese selamlar. Sizlere bir sorum olacak. 12 Volt DC bir kaynak ile beslenen bir potansiyometrem var. Bu potansiyometreyi, ATMega 328p ile Analogdan ölçmek istiyorum. Gelen sinyal bacağını öncelikle gerilim bölücüden geçiriyorum 12 voltu 4.95 volta dönüştürüyorum.
Ardından işlemciden ölçmek istiyorum. Fakat devre kartı belirli bir süre için en yüksek değeri bu şekilde ölçtü, fakat sonrasında böyle bir ölçüm alamadım. max ölçüm değerlerim 2 volt civarında oluşmaya başladı
İşlemciyi devreden çıkardığımda gelen 12 voltu, 4.95 olarak ölçüyorum fakat işlemci işin içine girdiğinde bu olay tekrarlanıyor
aldığım ilk geri bildirimde devre kartıma gelen besleme gerilimi 24vdc idi, ben bunu lm7805 ile 5 volta düşürüyordum. Nedeninin tek kademede bu gerilimi düşürdüğüm ve artık regülatörün işlemciyi istenilen akımları gönderemediğini geribildirim aldım
Kartı tekrar tasarladım, önce lm7818 sonra 7812 en son 7805 koydum ve işlemciyi bu şekilde besledim, yine aynı şekilde bir süre ölçüm aldıktan sonra gelen max 12 vdc potansiyometre değerini 1.96 volt olarak görmeye başladım
Yardımcı olabilecek birisi varsa şimdiden teşekkür ederim.

adc nin farklı bir ucundan ölçüm yapmayı deneyin. referans voltajınız 5v mu. adc girişinde uyguladığınız değer ne kadar.

adc nin farklı bir ucundan ölçüm yapmayı deneyin. referans voltajınız 5v mu. adc girişinde uyguladığınız değer ne kadar.
Hocam, 12 volt ile beslenen poansiyometrem var, bunu karta girdikten sonra gerilim bölücü ile Analog girişten okuyorum.

a0.png

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri