12v zener ve 2n3055 ile voltaj sabitleme

bindvori

Üye
merhaba, 80amper çeken invertörüm için 12v sabitleyici bir devre yapıcam. aklıma 2n3055 transistörü 12v zener ile sabitleyip paralel bağlamak geldi (6 adet 2N3055) ama tabi bi önce uzmanlarına sorayım dedim. mümkün olur mu ?
teşekkürler.

Mümkün olmaz.
Nedenler.
1. Her transistörün akım kazancı bulunmaktadır. Yani kataloglarda verilmiş olan HFE değeri o transistörün akımı kaç kat yükseltebileceğini ifade eder.
2N3055 transistörlerinin akım kazancı oldukça düşüktür. Normal koşullarda 10-20 civarı akım kazancı verebilirler. Aynı zamanda bu transistörlerin max kollektör akımları da kataloglarda verilmektedir.
Yani o transistörden hangi koşullarda kaç amper çekilebileceği de belirtilmiştir.
Kollektörden çekilebilecek max akım transistör üzerinde harcanan güç ile ilişkili olduğundan transistörün Vce gerilimi uygulamada önem arzetmektedir.
Örneğin bir transistörün kollektör ile emitter üzerindeki voltaj 20V ise ve transistörün kollektöründen 2A akım çekiliyorsa o transistör üzerinde 40W güç harcaması oluyor demektir.
Bu bağlamda 2N3055 ile uygun koşullarda çekilebilecek akım transistör başına birkaç amperdir. Yani ortalama en fazla 3A çekilebilir.
İstenilen akım 80A olduğuna göre transistör akımını hesaplarsak...
80/3=26.6 yani 27 adet 2N3055 gerekmektedir.
2. Diğer bir husus ise bir zener diyotun gücü ve sağlanabilecek akım özelliğidir.
Küçük diyotların akımları son derece düşüktür. Takribi 100mA civarında olsa da, yük empedansı doğrultusunda akım daha da düşecektir.
Diyot akımını ortalama 20mA olarak alırsak 2N3055 e göre hesaplayalım.
0.02AX20hfe=0.4A.
Yani küçük bir zener diyot ve tek bir 2N3055 ile en fazla 0.4A akım alabilirsin.
Daha fazla akım çekilmesi durumunda transistörün Ib akımı artacağı için zener diyot yanacaktır.

invertörünüz aküden beslenmiyormu akü voltajı zaten sabittir yükselmez.

Mümkün olmaz.
Nedenler.
1. Her transistörün akım kazancı bulunmaktadır. Yani kataloglarda verilmiş olan HFE değeri o transistörün akımı kaç kat yükseltebileceğini ifade eder.

2N3055 16 ampere kadar akım geçiriyor biliyorum ben. o zaman aliexpresde satılan dc booster lardan alayım bi tane.

invertörünüz aküden beslenmiyormu akü voltajı zaten sabittir yükselmez.

şarj cihazı akü boş iken 14.8v ile 50 amper basıyor o arada invertör arızaya geçiyor. şarjı kesince sorun olmuyor. o şarz esnasında voltajı sabitlemeyi düşündüm.

şarj cihazı akü boş iken 14.8v ile 50 amper basıyor o arada invertör arızaya geçiyor. şarjı kesince sorun olmuyor. o şarz esnasında voltajı sabitlemeyi düşündüm.
Şarz akımı akü amperajının düşük olması yada akünün eski olması sebebiyle akü voltajını yükseltiyor. Paralel akü ekleyerek sorunu çözebilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri