12V UPS devresi lipo pilli,

Yasin1056

Üye
Arkadaşlar merhaba,
Elimde 3S 11.1V 850mAh 30C kapasiteli lipo pil var. Bu lipo pil ile 12 V cihazı çalıştırmak istiyorum. Ayrıca güç kaynağı sayesinde hem lipo pil sarj olurken cihaz çalışacak. Elektrik kesildiğinde veya güç kaynağını kapattığımda cihaz lipo pil üzerinden beslenerek çalışmaya devam etmesini istiyorum. Bunun için kendim devre tasarlayarak çözüm aramaya çalışıyorum. Bilgisi ve tecrübesi olan üstadlardan yardım bekliyorum.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Neyi çalıştıracaksınız?

Normalde çalıştırmaz, çalıştırsa da cihazın toleransına göre kararsız çalışır. Yine de denemek lazım. Bir adet DC-DC boost regülatör ile 12V've çevirip çalıştırmak mümkün. Toplamda 10 watt/saat gibi teorik bir güçte ayrıca çevrim kayıpları da olacaktır. Şarj olayı da lipo şarj cihazı/devresi gerektirir. Yanma, patlama riski olduğundan al şu adaptörü bağla demekle olmaz!

12v ups veya battery back up diye şema arayın, yine hem beslesin hem şarj etsin derseniz bu tüketime göre yetecek güç kadar besleme sağlamalısınız ;). Örnek laptop pili ve şarj cihazı.

Arkadaşlar merhaba,
Elimde 3S 11.1V 850mAh 30C kapasiteli lipo pil var. Bu lipo pil ile 12 V cihazı çalıştırmak istiyorum. Ayrıca güç kaynağı sayesinde hem lipo pil sarj olurken cihaz çalışacak. Elektrik kesildiğinde veya güç kaynağını kapattığımda cihaz lipo pil üzerinden beslenerek çalışmaya devam etmesini istiyorum. Bunun için kendim devre tasarlayarak çözüm aramaya çalışıyorum. Bilgisi ve tecrübesi olan üstadlardan yardım bekliyorum.
@Yasin1056 , elektronikte aşağı yukarı hiç bir şey olmaz değil, ama burada işin aması var. risk faktörü- olabilirlik faktörü- kullanabilirlik faktörü- verimlilik faktörü artı diğerlerini sen düşün ve hayal et. hibrit sistem tabii ki yapabilirsin olur da olamaz değil ama verimlilik ve güvenlik (yangın-patlama riski) bazı şeyler klasik yani eski sistemlerde en iyi verimlidirler, yani eski sistemi revizyon etmek yerine ya yeni bir sistem kuracaksın yada eski sisteme devam edeceksin. bu arada ek bilgi aküler (ki ustalar daha iyi bilir) 12 volt değildir sistem 12 voltta çalışır ama, akü ve(ya) batarya grubu 13,8 volt doyum noktasıdır(14,2 voltta başka bir değer) 11,5 volt ölü noktasıdır.(11,9 da) burada sabit bir değer yoktur.
1-yaptığın sistem stabil olmalı
2- kullanılabilir olmalı
3- herkes bunu uygulayabilmeli
yani senin yaptığın prototip 100 de % çalışır olsa bile, 100 % kullanılabilir diyemeyiz. çalışmaz olmaz değil diyemeyiz. yapıp görmek ve denemek lazım ve olabilirliğini ispatlamak lazım.

Arkadaslar elımde 12v 7a bır adet akuye sahıp ups var, aku kotu durumda, elımde bır tanede 12v 14a aku var ıyı durumda, ups cıhazına baglasam bı problem olur mu? Kartında vs?

Arkadaslar elımde 12v 7a bır adet akuye sahıp ups var, aku kotu durumda, elımde bır tanede 12v 14a aku var ıyı durumda, ups cıhazına baglasam bı problem olur mu? Kartında vs?
takarsın olur, olmaz değil ama amper farkı 2 kat, bu da 2 kat uzun zamanda şarj olacak demektir. şarj katı biraz zorlanacak demektir. bu durumda elektrik kesildiğinde eskis kaç dakika dayanıyorsa o kadar süre kullanmak iyidir. ki elektrik geldiğinde akü tam boşalmamış olsun...

Forum istatistikleri

Konular
128,119
Kullanıcılar
449,824
Son üye
Lecterer

Yeni konular

Geri