12v tetik ile 220 açma kapama

Sayın @rsimsek ustam size benim sorunumu anlatayım müsaadenizle,
4 km uzaktaki içme suyumuzu basan motoru kontrol etmek istiyorum.
Köydeki depo dolduğu zaman motora bilgi verip motoru durduracak bir sistem arıyorum.

Mustafa kardeşim, usta kim biz kim? Olsa olsa bir ustamızın dediği gibi ancak "usta olmayan yerde çıraklık yapabiliriz".;)

Arada bir hat, kablo ya da internet bağlantısı yoksa radyo frekans ile haberleştirmek mümkündür. Durumu tam bilemeyince öneride bulunmak zor. Bir şekilde iletişim olması gerekiyor. Belki depo dolunca şamandıra ile gelen su kapatılarak oluşacak basınç ile motorda bulunan kontak kapatılabilir. Sonra şamandıra serbest kalınca düşen basınç pompayı tekrar devreye alır. Bu tür kontaklar var ama 4 km mesafedeki basınç durumlarına bakmak lazım.

Mustafa kardeşim, usta kim biz kim? Olsa olsa bir ustamızın dediği gibi ancak "usta olmayan yerde çıraklık yapabiliriz".;)

Arada bir hat, kablo ya da internet bağlantısı yoksa radyo frekans ile haberleştirmek mümkündür. Durumu tam bilemeyince öneride bulunmak zor. Bir şekilde iletişim olması gerekiyor. Belki depo dolunca şamandıra ile gelen su kapatılarak oluşacak basınç ile motorda bulunan kontak kapatılabilir. Sonra şamandıra serbest kalınca düşen basınç pompayı tekrar devreye alır. Bu tür kontaklar var ama 4 km mesafedeki basınç durumlarına bakmak lazım.
Sayın ustam,
Arada kablo,internet vs hiçbirisi yok.
Borular zaten baya eski basınç işi pek sağlıklı olmayacak diye düşünüyorum.
İstanbul da bir firma ile görüşme yaptım.
İki adet cihaz var sim kart takılabilen dediler.
Bu iki cihaz kendi arasında haberleşip gereken işlemi yapıyor dendi fakat fiyat biraz yüksek geldi.
4000 lira civarı fiyat verdiler 2 cihaz için.
Malum köy yeri bu para biraz fazla geldi ama başka kolay bir yolu sanırım yok.

SİM kart varsa aylık ödemesi de var. Bence öyle bir seçimde bir adet mobil internet ve bahsettiğim türden bir kontrol kartı ile kesin çözüm olur. GSM şebekesi çeken bir yerdeyse. Ayrıca ben basınç olayını denemek isterdim. Uzun mesafede ne kadar randıman verir bilmiyorum.

Sayın ustam,
Arada kablo,internet vs hiçbirisi yok.
Borular zaten baya eski basınç işi pek sağlıklı olmayacak diye düşünüyorum.
İstanbul da bir firma ile görüşme yaptım.
İki adet cihaz var sim kart takılabilen dediler.
Bu iki cihaz kendi arasında haberleşip gereken işlemi yapıyor dendi fakat fiyat biraz yüksek geldi.
4000 lira civarı fiyat verdiler 2 cihaz için.
Malum köy yeri bu para biraz fazla geldi ama başka kolay bir yolu sanırım yok.
https://kcmteknoloji.com.tr/magaza/

SİM kart varsa aylık ödemesi de var. Bence öyle bir seçimde bir adet mobil internet ve bahsettiğim türden bir kontrol kartı ile kesin çözüm olur. GSM şebekesi çeken bir yerdeyse. Ayrıca ben basınç olayını denemek isterdim. Uzun mesafede ne kadar randıman verir bilmiyorum.
Ustam Turkcell operatörü her iki noktada da çekiyor.
Ustam inceleyeceğim sağolun ilginiz için.

Şimdi ustam 12 voltla tetik alıp 220 volt çıkış alacağınız malzeme kontaktör değil röle.
Ama illa kontaktör kullanmanız gerekecek,
Peki o zaman 12 volt röle com ucuna 220 volt girip,
Röle tetiklendigi zaman 220 volt ile kontaktörü çekecek ve kontaktöre bağlı olan yük devreye alınacak veya devreden çıkarılacak.
Anladım hocam teşekkür ederim kontaktör 220 ile tetikleniyor 12 ile tetiklenmiyor

Buradaki çözümler işe yarar. 10 km dedikleri biraz pahalı olsa da bir kere ödeme yapılacak. Gsm gibi aylık ödeme gerekmez. Sizin mesafe 4 km olduğuna göre daha ucuzdur muhtemelen, tabi 4-5 km menzillisi varsa.

10 km gerçekte değildir . engeller çıkınca ( dere tepe hava durumu vs ) mesafesi kaç kalır ?

diğer : ürünleri özellikleri ?

ürünler var araştırmak gerek .

http://www.kablosuzkontrolsistemleri.com/rf-kablosuz-kuyu-depo-kontrol-sistemi/
https://urun.n11.com/elektrik-olcum...o-ve-uzaktan-pompa-kontrol-sistemi-P343870308

https://urun.n11.com/otomasyon-ve-kontrol-urunleri/kablosuz-depo-kuyu-kontrol-P454402700

https://www.delcomrf.com/urunlerimiz/

Ustalarım bizim mesafe 4 km civarı.
Arada dere tepe engel var biraz.
Şamandıra lı sisteme çok özeniyorum ben ama nasıl olacak bilemedim.
Tam otomatik olsa sistem,
Depo azalınca motor çalışsa depo dolunca motor dursa en iyisi olacak ama nasip bakalım.
İlginiz için ayrı ayrı teşekkür ederim hepinize.

O mesafede basınç vanası/şalteri olmaz mı? Bu konuda tecrübesi olan vardır muhtemelen. Sonuçta boru hattı ideal olmasa da pompa gücü ile akış orantılı şekilde düzenlenirse, depodaki şamandıra kapatınca pompa yanındaki hidrofor balonu gibi pompa ile boruyu birleştiren 30-50 cm esnek lastik kısım şişmeye çalışacak ve pompayı kapatacak. Pompa kapanınca basınç düşme eğilimi göstereceğinden pompa çıkışı çek valf konulmalı, ayrıca her ihtimale karşı gecikmeli bir kontaktör konulmalı ki, pompa hemen devreye girmesin, 5-10-15 dk nekadar isteniyorsa o süre sonunda pompa devreye girip suyu basıp basamama durumuna göre bu çevrimde sürekli tekrar yapacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri