12v tetik ile 220 açma kapama

merhaba foruma yeni üye oldum konuyu yanlış yere açtıysam kusura bakmayın

şimdi şehir merkezine uzak bir ev var ben bu evin 220v elektriğini bazen kesip açmam gerekebiliyor bazen internet şişebiliyor veya orda çalışan bir raspberry cihaz var solar sistemin log kaydını tutan o arada bir donabiliyor bunun için 30-40 km yol gitmem lazım ben bu evin elektriğini alarm sistemimde bulunan nc-no kuru kontak sinyali ile uygulama üzerinden kapatıp açmak istiyorum bunun için kontaktör kullanmak istiyorum (rölenin yapışma ihtimali var) nasıl bir yol izlemeliyim

kısaca: 12v tetik ile 220v elektriği kapatıp açmak istiyorum

Asıl amaç interneti kapatıp açmaksa eğer,
Alarm sistemi hakkında bilgi sahibi değilim ama GSM modülü üzerinden on off yapılıp kontaktör çektirme imkanı var.
Uzaktan haberleşme sistemleri ile ilgili benimde ihtiyacım olan bir durum var çok uğraştım ama GSM üzerinden yapılan dan başka bişey bulamadım.
İnterneti kapatıp açma olayı olmasaydı,
Wifi röle kartı ile çok kolay olacaktı ama.

ip röleler var onlardan temin edip bir kontaktör üzerinden aç kapa yapabilirsin.
Alternatif olarak kısa mesajla ya da telefon aramasıyla gsm sheeld ile ya da 1sheeld ila yapılabilir.

Ben de tam da böyle bir çalışmayı şekillendirdim henüz uygulamaya alamdım.

NodeMCU ile RemoteXY aracılığıyla uzaktan röle vesair ne kontrol etmek istersen. Şu an ikili röleyi açıp kapatabiliyorum, dht11 sensörü ile de (klasiktir ya;) ) sıcaklık ve nem değerlerini görebiliyorum. Ortamda internet olması gerekiyor. Tabi internet kopunca b planını devreye sokmak gerekir. Cihaz internetin koptuğunu anlayabiliyor. O durumda belli bir süre verip bir röle kapatıp açtırılabilir.

Sistem Cep telefonu üzerinden olmalı.

Son düzenleme:
Ben de tam da böyle bir çalışmayı şekillendirdim henüz uygulamaya alamdım.

NodeMCU ile RemoteXY aracılığıyla uzaktan röle vesair ne kontrol etmek istersen. Şu an ikili röleyi açıp kapatabiliyorum, dht11 sensörü ile de (klasiktir ya;) ) sıcaklık ve nem değerlerini görebiliyorum. Ortamda internet olması gerekiyor.
Sayın @rsimsek ustam size benim sorunumu anlatayım müsaadenizle,
4 km uzaktaki içme suyumuzu basan motoru kontrol etmek istiyorum.
Köydeki depo dolduğu zaman motora bilgi verip motoru durduracak bir sistem arıyorum.

önerileriniz için teşekkür ederim

alarm sistemimde 1 adet 12v nc-no ayarlanabilir kuru kontak çıkışı mevcut ben bunu alarmın uygulaması ile uzaktan aktif ve pasif edebiliyorum ben burdan aktif ettiğimde kuru kontak sinyali kontaktöre gidecek ve kontaktör elektriği kesecek pasif ettiğimde elektriği geri verecek
yani benim bilmediğim konu 12 tetik ile çalışan 220 kontaktör varmı acaba?

Şimdi ustam 12 voltla tetik alıp 220 volt çıkış alacağınız malzeme kontaktör değil röle.
Ama illa kontaktör kullanmanız gerekecek,
Peki o zaman 12 volt röle com ucuna 220 volt girip,
Röle tetiklendigi zaman 220 volt ile kontaktörü çekecek ve kontaktöre bağlı olan yük devreye alınacak veya devreden çıkarılacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri