12V Redüktörlü 5 rpm motor+FRM01 RÖLE+LM2596 REGÜLATÖR

Merhabalar.
12V 5 rpm motorun hızını FRM01 röle ile nasıl sabitleyebilirim arkadaşlar? Yani motorun tam 5 rpm döndüğünü bilmem gerekiyor.Kolay gelsin.

Zaten adi uzerinde 12 volt 5 rpm.

Sizin icin devir onemli ise olay farklilasiyor.

Bu motora 12 volt verdiginizde standart 5 devir dakikada donmeli. Motor miline bagladiginiz yuke gore devriniz değişecektir.
Bu devri sabitlemek icin ise ikinci bir devre kurup devir kontrolu yapmaniz gerekmektedir. Motor miline encoder takip bunu bir islemciye okutup enkoderden gelen bilgiye gore motor voltajini ayarlayarak duzeltme yapmaniz gerekmektedir.

Kolay gelsin.

Zaten adi uzerinde 12 volt 5 rpm.

Sizin icin devir onemli ise olay farklilasiyor.

Bu motora 12 volt verdiginizde standart 5 devir dakikada donmeli. Motor miline bagladiginiz yuke gore devriniz değişecektir.
Bu devri sabitlemek icin ise ikinci bir devre kurup devir kontrolu yapmaniz gerekmektedir. Motor miline encoder takip bunu bir islemciye okutup enkoderden gelen bilgiye gore motor voltajini ayarlayarak duzeltme yapmaniz gerekmektedir.

Kolay gelsin.
Cevap için teşekkürler. Söylediğiniz gayet mantıklı. Açıkçası elektronikte acemiyim. Bu motoru saat için kullanacağım. Bu enkoderli devre ile ilgili yardımcı olabilecek birilerini arıyorum.

Elektrik motoru ile saat yapmak cok zor. Tam senkronizasyonu tutturmak zor olabilir.

Yapmak istediginiz dizayn nasil bir sey. Mekanik saat ise disli sistemi v.s. zor olacaktir.

Elektronik bir saat yapmak daha kolay olacaktir.

Elektrik motoru ile saat yapmak cok zor. Tam senkronizasyonu tutturmak zor olabilir.

Yapmak istediginiz dizayn nasil bir sey. Mekanik saat ise disli sistemi v.s. zor olacaktir.

Elektronik bir saat yapmak daha kolay olacaktir.
Daha önce 4 saat yaptım birisi tamamen bana ait.
Şimdi yapacağım saatin yine ahşap dişli ve bilyeli bir saat olacak.Örnek:
Bu saatin tüm aşamalarını çizdim fakat gücü vermek için daha önce kullandığım step motor yerine dc motor kullanmak istiyorum.İkinci linkteki arkadaş başardığını söylüyor :) Bu devreye gerçekten ihtiyacım var.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri