12v Matkap Bataryası Sorunu

XDiscovery

Üye
Merhaba arkadaşlar,

20210405_134319.jpg

12 voltluk yani 3 adet 18650 pil olan böyle bir aeg matkap batarya grubu var. İşaretledim parçayı ohmmetre ile olctugumde direk kısa devre gösteriyor. Bu doğru mu acaba? Direnç değil mi bu?

20210405_134348.jpg

Birde bu kırmızı parça nedir ve sağlam olup olmadığını nasıl ölçebilirim?

Son olarak bu bilgilere göre 3 lü pil grubu balans şarj mı oluyor yoksa kara düzen 12v mu şarj oluyor? Neden soruyorum çünkü şarj yaptıktan sonra bir batarya 4.10 diğeri 3.90 diğeri 3.75 Volt oluyorlar. Bunlar hepsi aynısı olması gerekmez mi?

Lütfen yardımınızı bilginizi esirgemeyin arkadaşlar şu gripten

Şimdiden teşekkür ediyorum

ilk resimdeki sigorta direncidir ölçümüzde sağlam görünüyor, ikinci resimdeki zener diyot galiba,

ilk resimdeki sigorta direncidir ölçümüzde sağlam görünüyor, ikinci resimdeki zener diyot galiba,
Ustam cevabın için teşekkür ederim. Her şey normal görünüyor ama nedense şarj cihazı pil bozuk diyor anlamadım gitti. Komple voltajı da 11.75 civarında. Bu şarj makinesi neyini beğenmiyor bu pil grubunun?

pilde voltaj olması önemli değil ki, amper basmıyordur, 12-24 volt oto ampulü iele test et uzun yanıyorsa sağlamdır, yanıp hemen sönüyorsa piller bitiktir, yenisini alacaksınız yada yaptıracaksınız, 3S 30 Amp kart kullanmanız gerekir ve şarj aletini de değiştirmelisiniz, uygun olanı var piyasada, normal şarj aletiyle şarj edersen pillerini bozarsın

20210405_164445.jpg

Ustam kendi orjinal şarj aleti var onu kullanıyorum. Li-ion için. Ama dediğim gibi pil grubunda yanlış giden birşey var.
Bu arada piller 11.70 Volt veriyor ve matkabı gayet normal çalıştırıyor ama son çalıştırışı olacak şarj edemediğim için

Öncelikle sayın @paskomya üstadımın dediği yöntemle pillerinizin sağlamlığını kontrol edin.
3 s pil grubu 12.6 volt 3s bms devresi ile maximum 12.8 volt gerilim uygulamak suretiyle şarj edilir.
Pilleriniz bozuksa yeni pil alıp 3s bms devresi ile yeni bir batarya oluşturup 12.8 volt verecek şekilde bir şarj düzeneği yapılabilir.
Unuttum ustam ekleme yapmak zorunda kaldım mevcut şarj cihazının çıkış gerilimini ölçün bakalım

Öncelikle sayın @paskomya üstadımın dediği yöntemle pillerinizin sağlamlığını kontrol edin.
3 s pil grubu 12.6 volt 3s bms devresi ile maximum 12.8 volt gerilim uygulamak suretiyle şarj edilir.
Pilleriniz bozuksa yeni pil alıp 3s bms devresi ile yeni bir batarya oluşturup 12.8 volt verecek şekilde bir şarj düzeneği yapılabilir.
Unuttum ustam ekleme yapmak zorunda kaldım mevcut şarj cihazının çıkış gerilimini ölçün bakalım

Ustam cevabın için teşekkür ederim.

Şarj cihazı, batarya grubunu takınca kendi beğenirse elektrik veriyor. Lakin bir türlü begendiremedim. En son normal şarj etmişti halbuki

şarj aletin bozulmuş olabilir yada pili okumuyordur, bir direnç arızası, kapasitörün kaçırması çok şey ifade eder, ben ce onu da bir kontrol ediniz. ilk test 2. bir bataryayı şarj ediyor mu? olacaktır.

şarj aletin bozulmuş olabilir yada pili okumuyordur, bir direnç arızası, kapasitörün kaçırması çok şey ifade eder, ben ce onu da bir kontrol ediniz. ilk test 2. bir bataryayı şarj ediyor mu? olacaktır.

Ustam senide yordum kusura bakma.

Maalesef tek bataryam var. Diğerinin pilleri tamamen bozuk.
Ustam benim ihtiyacım olan şu ; Bu şarj aleti pilin neyine bakıp karar veriyor onu bulmak. Pil grubunda 2 direnç, 1 kondansatör ve 1 zener var ise bu nasıl bir mantık uyguluyor? Bunu cözebilsem pil grubunu kontrol edip derdini anlayacağım

dirençler sigorta direnci, bildiğin cam sigortadan farkı yok, kondastör aşırı akım çekilmesini önlemek içindir voltajı sabitler zener de geri dönüş olmaması içindir. pilleri kimin değiştirdiği ve punta mı lehim mi olduğunu bilmiyorum, 18650 ler hassas pillerdir bir tanesinin iç direnci gidikse çalışmazlar. onların da test cihazları var, normal ölçü aletiyle ölçemezsiniz, ben de ölçemem,

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri