12v ile tetiklenen Triyak 9v ile tetiklenir mi?

BTA 10 serisini bi inceleyin. Özellikleri sizinkine uygun gibi. Almak isterseniz internette var link konusunda da o zaman yardımcı olurum. Siz inceleyip öyle karar verin.

BTA 10 serisini bi inceleyin. Özellikleri sizinkine uygun gibi. Almak isterseniz internette var link konusunda da o zaman yardımcı olurum. Siz inceleyip öyle karar verin.
Baktığımda tetikleme geriliminin 1,5v olduğu yazılı. 12v bulamadım?

BT 136 olabilir. 12v ile tetikleniyor 6A üzerinden geçebiliyor.

Triyak akım ile tetiklenir isterseniz 3 volt ilede tetikleyebilirsiniz. önemli olan gate inden 30 ma geçmesidir. 12 volt ile tetikleme devresindeki gate direncini 1/4 oranında küçültün 9 volt ile tetiklenir.
Sayın Kesmez, gate akımının 30ma olması gerekir demişsiniz. Bu en az değer anlamında mı? örneğin benim seçtiğim triyak 12v 20ma. bu durumda triyak tetiklenmez mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Triyakların çoğu 30 ma altında tetiklenir. 5ma ile tetiklenenide var. 30 ma hepsi için yeterlidir. 12 volt triyağın hangi voltajı. Vgt voltajı oertalama 1_2 volttur.

Triyakların çoğu 30 ma altında tetiklenir. 5ma ile tetiklenenide var. 30 ma hepsi için yeterlidir. 12 volt triyağın hangi voltajı. Vgt voltajı oertalama 1_2 volttur.
anladığım şu oldu; bu kartın çalışır halinde ki triyakın gate ayağında ki voltajı ve geçen akımı bilmiyorum. Ancak, triyakın değerleriyle ilgili broşürlerde;

Statik Değerleri: --- Limit değerleri:
gate trigger current (Kapı tetik akımı) : 12v, 0,1A --- 0,2A
Latching current (Kilitleme akımı) : 12v, 0,1A --- 0,2A
Holding curren (Tutma akımı ) : 12v, 0,1A --- 0,2A
Devredeki akım : 5A --- 6A

yazıyor. Birde, roleler 12vdc zaten.
Dediğim gibi karta bağlandıktan sonra bu değerler dirençlerle düşürülüyormu düşürülüyorsa ne kadar oluyor gibi hassas ölçümlere dayanan değerleri bilmiyorum. Kaldı ki, aynı kartlarda arızalı triyakın yerine yeni triyak taktırdım öneri üzerine ancak triyak tetiklenmedi. dirençlerden direk diğer triyaklara geçiş sağladığımda makinanın diğere elemanları çalıştı. Motoru kotrol eden triyak çalışmadı yani.
Yani kartın yapımcısı kapalı kutu gibi yapmış ve üzerlerinde ki değerlerle bir yere varılmıyor. her elemanı hassas bir şekilde ölçmek gerektiği sonucuna vardım. yani direnç ve benzeri elemanların değerleri belli değil ki ona göre triyak seçimi yapabilelim. tahmini bir seçim yapıyoruz, oysa diğer elemanlarda ki değerler nedeniyle triyak çalışmıyor diye düşünüyorum.

BTA10 600 gp ye bakın 16v gate voltajı
Sayın T-Tech, inceledim; BTA10 600 gp uygun görüküyor. Sorun şu ki; gate akımı normal değerleri uygun olsada, karta bağlandıktan sonra gateden önce gelen diğer kompenentler nedeniyle akımın düşüp düşmediği, bu durumun da triyakın tetiklenmesini sağlayıp sağlayamayacağı.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,125
Kullanıcılar
449,837
Son üye
betül hüsrevoğlu

Yeni konular

Geri