12v ile tetiklenen Triyak 9v ile tetiklenir mi?

abrekahmet

Üye
Merhaba, üzerine 220v ac motor bağlanacak bir devredeki triyak 9 dcv ile tetikleniyor. yine aynı devrede yanan bu triyakın yerine 12v ile tetiklenen triyak tercih edilirse 9v ile aktif hale gelir mi?
tecrübesi olanlar yardımcı olursa sevinirim. saygılarımla

Triyak akım ile tetiklenir isterseniz 3 volt ilede tetikleyebilirsiniz. önemli olan gate inden 30 ma geçmesidir. 12 volt ile tetikleme devresindeki gate direncini 1/4 oranında küçültün 9 volt ile tetiklenir.

Triyak 1.5 v ile bile tetiklenir. Yeterki gate akımını tutturun.

Teşekkür ederim. Yanlış anlatmış olabilirim; devrede var olan tetikleme akımı 9 vdc roleden geliyor. biz bu devreye 12v triyak takacağız. 9v burada tetikleme yapar mı?

Teşekkür ederim. Yanlış anlatmış olabilirim; devrede var olan tetikleme akımı 9 vdc roleden geliyor. biz bu devreye 12v triyak takacağız. 9v burada tetikleme yapar mı?
12v triyak için 9v yeterli gelir. Tetikler diye düşünüyorum. Tetikleme olmaz ise röle ile triyakın geyt ucu arasındaki varsa direnci 9v a göre hesaplayıp değiştirmeniz gerekir.

direnç, zaten var olan 9vdc roleden çıkan akımı iyice düşürmez mi? mantık hatası yapıyoruz gibi geliyor bana. role 12v olsa haklısınız direnci ona göre düşürürüz ama role zaten 9v ve triyak 12v. yani tam tersine yükseltecek bir çözüm bulunmalı değil mi?

Sayın @abrekahmet örnek vereyim 9vdc de 100 ohm dirençle çekeceğiniz akım 0.09 amper. Ama 12 v triyakın ıstediği akım yine örnek veriyorum 0.09 amperden fazla. Bu durumda direnci düşürmek icap eder. Bunun için kullanacağınız triyakın internetten kataloğuna bakıp gate akımı ne kadar onu ogrenin. Elinizdeki 9vdc gerilim ve direnç ile bu akımı verebiliyormusunuz bunu hesaplayın. Eğer verebiliyorsanız sıkıntı yok. Ancak akım düşük geliyorsa direnci düşürmeniz gerekecek. Ayrıca mutlaka triyakın gate ucu ile role çıkışı arasında direnç kullanılmalı. Aksi takdirde gate akımını sınırlı tutmak triyakın iç direncine kalir. Ki bu da triyakın ısınmasına ve çok çabuk arızalanmasına yol açar.

Sayın @abrekahmet örnek vereyim 9vdc de 100 ohm dirençle çekeceğiniz akım 0.09 amper. Ama 12 v triyakın ıstediği akım yine örnek veriyorum 0.09 amperden fazla. Bu durumda direnci düşürmek icap eder. Bunun için kullanacağınız triyakın internetten kataloğuna bakıp gate akımı ne kadar onu ogrenin. Elinizdeki 9vdc gerilim ve direnç ile bu akımı verebiliyormusunuz bunu hesaplayın. Eğer verebiliyorsanız sıkıntı yok. Ancak akım düşük geliyorsa direnci düşürmeniz gerekecek. Ayrıca mutlaka triyakın gate ucu ile role çıkışı arasında direnç kullanılmalı. Aksi takdirde gate akımını sınırlı tutmak triyakın iç direncine kalir. Ki bu da triyakın ısınmasına ve çok çabuk arızalanmasına yol açar.
Sayın T-Tech, triyak modeli yada serisi "204s6e" olur şeklinde bir öneri gelmişti. araştırdım ama internet üzerinden satılan bir yer tespit edemedim. sonuçta istediğim; 12vdc ile çalışan 220vac gerilime uygun ve 1A ve yukarısı bir triyak. Günlerdir bir türlü tespit edemiyorum. Bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri