12v Gerilim Düşmesi

redali

Üye
Merhabalar kümesimde kullanmak için bahçeye 6-7 m bir kablo çektim. 12v 5A adaptörle ile besliyorum. Kümeste Sonnoff var kontrol etmek için. Bunun dışında 1 tane 15 cm led var. Sorunum şöyle kümesin kapısınde 12v lineer aküatör var açıp kapatmak için. Bunu da 12v 5a DPDT röleyle bağlı bu röledeyide sonoff ile tekliyorum. Lineer çalışmaya başladığında gerilim 8.5 - 9 v seviyelerine iniyor bu yüzden diğer kontrol aleti sonoff kafayı yiyor kapanıyor açılıyor sürekli takılıyor öyle kapı sürekli açıp kapanıyor anlık olduğu yerde. Bende şimdilik elle kontrol ediyorum. Bu gerilim düşmesini nasıl engelleyebilirim. Lineer çalışır iken diğer aleti beslemesi 12v olması gerekli. 9v altına düşünce zaten sonoff kendini kesiyor.
IMG_3432.JPG

Merhaba,
Sistemde kısa devre vs yok ise güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir, daha büyük güç ile değiştirebilirsin.
Veya gerilim düşümünü azaltmak için kablo kesitini arttırıp deneyebilirsin.

Merhaba,
Sistemde kısa devre vs yok ise güç kaynağı yetersiz geliyor olabilir, daha büyük güç ile değiştirebilirsin.
Veya gerilim düşümünü azaltmak için kablo kesitini arttırıp deneyebilirsin.
Kısa devre olsa çalışmaz sanırım. normalde sıkıntı yok. 12v 10a led trafosu var onu taktım denedim aynı. Lineer 2-2.5a çekiyor. Kablo elektrik kablosu aşırı bir akım çekmiyorum ama anlamadım bir türlü sıkıntıyı.

sonoff girişe ya dc-dc step up bağlayıp 9v'dan 12v yükselteceğim yada trafodan 13.5v civarı ayarlayıp göndermem gerekli.

Ekli dosyalar

• IMG_3482.jpg
    IMG_3482.jpg
    427.3 KB · Görüntüleme: 10
Kablonuzda bir ısınma söz konusu değil ise gerilim düşümü olması düşük ihtimal zaten 1.5 mm2 rahat yeter. Bağlantıların sıkı olmasına dikkat edin .

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri