12V dc röle

mutta

Üye
arkadaşlar elimde 12v dc röle var ama bunun bacak bağlantılarını bilmiyorum toplamda 8 tane bacağı var,hangi ucu bobin ve hangi ikisi kontak ucu nasıl bulabilirim?

Ohm Metre İle Bobini Bulabilirsin Çünkü Bobin Direk Kısa Devre Göstermez Direnç Gösterir Boyle Bobin Ucunu Bulabilirsin

Role İle İlgili Bir Resim Olsa Daha Mantıklı Birşeyler Çıkabilirdi

öncelikle şöle anlatim rölede 2 bacak diğerlerinden biraz daha uzaktır yani ayrı gibi durur geriye kalan 6 uç kontak uçlarıdır sendeki röle normalde kapalı 2 normalde açık 2 ucu bulunan bir röledir bobin ucunu bulduktan sonra normalde kapalı ucu bulman gerekicektir bunuda multimetreyi ( avometre ) buzzer konumuna alıcaksın 6 uçtan yüksek ihtimalle sağ taraftaki 1 kontak sol taraftaki ikinci kontaktır genelde 3 uçtan ortadaki ortak uç olur ölçü aletinin bir ucunu ortadaki uca tut diğerini geriye kalan 2 uca değdir birinde ölçü aletinin buzeeri ötücektir öten uç normalde kapalıdır diğeri normalde açık uçtur daha sonra röleyi enerjilendirdiğinde normalde kapalı ucun normalde açık normalde açık olan ucun normalde kapalı konuma geldiğini görüceksin

:confused:arkadaşlar ben sta jerim bu çok kontaklı rölenin bağlantılarıı gösterirmisiniz resimli lütfen yarın tesiste operatör bağlantısı yapacam teşekkürler

her röle üzerinde bacak bağlantıları vardır, eğer yoksa marka ve model bilgisi yazarsanız yardımcı olmaya çalışırız...

rolenin uzerine dikkatli bakarsan kontakların ne olduğu belirtilir,eğer yoksa ölcü aletiyle bulursun.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    2.5 KB · Görüntüleme: 212
  • 2.JPG
    2.JPG
    27.3 KB · Görüntüleme: 171
  • 3.jpg
    3.jpg
    62.3 KB · Görüntüleme: 137
  • 4.jpg
    4.jpg
    52.2 KB · Görüntüleme: 171
öncelikle şöle anlatim rölede 2 bacak diğerlerinden biraz daha uzaktır yani ayrı gibi durur geriye kalan 6 uç kontak uçlarıdır sendeki röle normalde kapalı 2 normalde açık 2 ucu bulunan bir röledir bobin ucunu bulduktan sonra normalde kapalı ucu bulman gerekicektir bunuda multimetreyi ( avometre ) buzzer konumuna alıcaksın 6 uçtan yüksek ihtimalle sağ taraftaki 1 kontak sol taraftaki ikinci kontaktır genelde 3 uçtan ortadaki ortak uç olur ölçü aletinin bir ucunu ortadaki uca tut diğerini geriye kalan 2 uca değdir birinde ölçü aletinin buzeeri ötücektir öten uç normalde kapalıdır diğeri normalde açık uçtur daha sonra röleyi enerjilendirdiğinde normalde kapalı ucun normalde açık normalde açık olan ucun normalde kapalı konuma geldiğini görüceksin

bendede 12 v dc var role var ... arkadas demıskı 12V dc var 8 bacagı var benım rolede 5 bacak var. .. fırmasına gore farklmı oluyor... benımkısın ustunde he lı shun HLS8L-DC 12V - S-C- YAZIYOR .. ayrıca avometre yı kısadevre konumuna alıp bobın uclarını kontaklarını hatta guc kontakları yardımcı kontaklar bunları nasıl gorebılırız yukarıda okudum ama .. ayrıca ben bu roleyı şak şak devresı yapımında kullandım ... bu ısıgın el saplamsıyla kapanıp acılmasıyla ..

Rölenin kontak yapısını anlaşılır şekilde çizdim.Orjinal resimde görülmekte.şekile bakarak ölçü aleti yardımıyla kontakları daha kolay bulacaksın.
*a ve b uçları bobin uçlarıdır.Ölçü aletiyle baktığında omaj değeri okuyacaksın
*1 nolu uç,rölenin ortak ucudur.
*Röle enerjilenmediği zaman 1 nolu uçla 2 nolu uç arasında ölçü aletiyle baktığında yaklaşık sıfır omaj , 1 ile 3 arasında sonsuz omaj okuyacaksın.
*Röle enerjilendiğinde 1nolu uçla 3 nolu uç arasında ölçü aletiyle baktığında yaklaşık sıfır omaj , 1 ile 2 arasında sonsuz omaj okuyacaksın.
Not; Şekildeki kontak isimleri tamamen anlatım amaçlı verilmiştir.

Ekli dosyalar

• röle.JPG
    röle.JPG
    16.1 KB · Görüntüleme: 379
  • HLS8-T73-12VDC-C.jpg
    HLS8-T73-12VDC-C.jpg
    25 KB · Görüntüleme: 287
Kolay gelsin beyler piyasada birsürü röle tipi var
Ama bildiğim kadarıyla rölelerin kendine has soketleri var
o soketlerin üstünde bobin kısmı kontak kısmı yazılıdır.
O yüzden çok kasmayın gidin soketlileri bulun

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,599
Son üye
Gksn

Yeni konular

Geri