12v Dc motoru Kademeli çalıştırabilme

veezy

Üye
Arkadaşlar elimde RS-5455 DC motor var, zannedersem blenderden çıkma. Ben bu motoru 3.7 v lion pil ile çalışan şarjlı dremel yapmak istiyorum. 3 adet 3.7 v pili seri bağlayınca motorun devri gayet güzel. ancak hem hızlı devirde hemde yavaş devirde çalışabilmesi için, voltajı uygun maliyetle nasıl düşürebilirim. Yani üç kademeli bir anahtar koyacağım, birinde kapalı, birinde yavaş devir, diğerinde ise hızlı devir olacak. Anahtarın yavaş devir olacak bacağına ne ekleyeyim ki voltajı 6-7 volt civarına düşürebilsin. Cevabınız için şimdiden teşekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Arkadaşlar elimde RS-5455 DC motor var, zannedersem blenderden çıkma. Ben bu motoru 3.7 v lion pil ile çalışan şarjlı dremel yapmak istiyorum. 3 adet 3.7 v pili seri bağlayınca motorun devri gayet güzel. ancak hem hızlı devirde hemde yavaş devirde çalışabilmesi için, voltajı uygun maliyetle nasıl düşürebilirim. Yani üç kademeli bir anahtar koyacağım, birinde kapalı, birinde yavaş devir, diğerinde ise hızlı devir olacak. Anahtarın yavaş devir olacak bacağına ne ekleyeyim ki voltajı 6-7 volt civarına düşürebilsin. Cevabınız için şimdiden teşekkürler
En ucuz 555 timer entegresi ile yaparsın. Nette devreler bulabilirsin. Duty cycle ayarı ile hız kontrolü yaparsın.

Son düzenleme:
En ucuz 555 timer entegresi ile yaparsın. Nette devreler bulabilirsin. Duty cycle ayarı ile hız kontrolü yaparsın.
Teşekkürler cevaplar için. Aslında gerekli alet bende varmış :)
IMG_20190129_105037.jpg küçük bir voltaj regülatörü, ancak çıkışı usb portlu ve 5volt, Denemek için bağladım gayet iyi çalışıyor. 12 v veriyorum 5v çıkıyor. Ancak 5v dönüş hızı biraz az geldi bana, Aliexpressten şu kartı alacağım, 7volt daha iyi olur
https://tr.aliexpress.com/item/RC-A...00000&scm_id=1007.13338.80878.000000000000000
istediğim voltu ayarlayıp dremelin içine yerleştireceğim. Birinci kademede, pilden gelen akımı bu voltaj regülatöründen geçirip öyle göndereceğim motora, ikinci kademede ise pilden gelen akımı direkt göndereceğim.

Son düzenleme:
Sizin motorunuz kalkışta 7a ceker ayrıca 24 volta kadar çalışır. Sizin için en uygunu dediğim gibi bir sürücü devre. Bahse konu kartlarınızda ısınma sorunu ve verimsiz çalışma olur. Ama yine de tercih sizin

Eklediğim basit devre ile motorunuzu rahatlıkla kontrol edeblirsiniz . 1 adet 10 A 20V mosfet ve basit kapasitor ve dirençler tabi birde 555 timer . Potansiyometre ile hız kontrolü yapılır. Ayrıca dilerseniz kademeli bir potansiyometrede olur yavaş orta hızlı gibi kolay gelsin..

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı_-2.JPG
    Ekran Alıntısı_-2.JPG
    154.3 KB · Görüntüleme: 30
Son düzenleme:
Sizin motorunuz kalkışta 7a ceker ayrıca 24 volta kadar çalışır. Sizin için en uygunu dediğim gibi bir sürücü devre. Bahse konu kartlarınızda ısınma sorunu ve verimsiz çalışma olur. Ama yine de tercih sizin

Eklediğim basit devre ile motorunuzu rahatlıkla kontrol edeblirsiniz . 1 adet 10 A 20V mosfet ve basit kapasitor ve dirençler tabi birde 555 timer . Potansiyometre ile hız kontrolü yapılır. Ayrıca dilerseniz kademeli bir potansiyometrede olur yavaş orta hızlı gibi kolay gelsin..
http://www.electroboom.com/?tag=pwm

Buna benzer bir yapı kullanabilirsiniz.
cevaplar için teşekkür ederim, varolun

Bir dizi diyorlar da gerilim düşümü yapabilirsiniz. Hem ucuz olur.

Uygun anahtarı seçip seri bağladığınız Pillerin aralarından da uç çıkartıp anahtara girerseniz ilave birşeye gerek kalmadan olur.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,955
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri