12v dc modem Hk,

muhittinc

Üye
Merhaba Sayın arkadaşlar ve Değerli Üstatlar

Sizlerden bir konu ile ilgili acil yardıma ihtiyacım var şimdiden herkese teşekkürlerimi sunarım.

12vdc modeme 13.8 vdc verilse modem arizalanirmi veya ne gibi zararları olur ?

Bir yerlerde tüm cihazların %20 voltaj toleransını kabul edebileceği gibi birşey okumuştum bu dogrumudur ?

Şayet 12 volt cihaza 13.8 volt verilmez derseniz 13.8 vdc i nasıl 12vdc düşürürüm .
Burada 7812 kullanarak yapabilirdim fakat kullandığım güç kaynağı 8,5 - 9 ampere kadar verebiliyor 7812 bildiğim kadarıyla en fazla 2-2,5 ampere kadar verebiliyor buda yetersiz . Nedenine gelince ben bu güç kaynağı ile Nas cihazı da calistracagim .
Yani kısaca öyle bir devre olmaliki 13.8 voltu 12 volta düşürmeli ama çıkışta 9 amperi verebilmeli .

Yardımlarınız için teşekkürler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
ben hiç 12 volt 8-9 amperle çalışan modem duymadım 7812 nin girişine 13,8 volt uygulayıp soğutucu da kullanarak çıkışından yaklaşık 1,5 amper alabilirsiniz girişindeki 13,8 volt 8,5-9 amperlik bir güç sorun teşkil etmez. modeminize güvenle bağlayabilirsiniz. şayet özel bir modem değilse dediğim gibi ben 8-9 amperle çalışan modem duymadım varsa resim ve marka teknik özellik paylaşırmısınız...

ben hiç 12 volt 8-9 amperle çalışan modem duymadım 7812 nin girişine 13,8 volt uygulayıp soğutucu da kullanarak çıkışından yaklaşık 1,5 amper alabilirsiniz girişindeki 13,8 volt 8,5-9 amperlik bir güç sorun teşkil etmez. modeminize güvenle bağlayabilirsiniz. şayet özel bir modem değilse dediğim gibi ben 8-9 amperle çalışan modem duymadım varsa resim ve marka teknik özellik paylaşırmısınız...

Merhaba hocam ,
Yanlış anlaşılmasın
Aynen böyle yazdım ( 7812 bildiğim kadarıyla en fazla 2-2,5 ampere kadar verebiliyor buda yetersiz . Nedenine gelince ben bu güç kaynağı ile Nas cihazı da calistracagim .)
sadece modem değil yani
saygılar.

Güç kaynagınızın ne verebildiği değil, modem (alıcınınızın) ne tükettiği önemli. Güç kaynağı modemden ( akım olarak )yüksek kaynak ise, size sorun olmaz. Ayrıca modemim kendi adaptörü yokmu..

Güç kaynagınızın ne verebildiği değil, modem (alıcınınızın) ne tükettiği önemli. Güç kaynağı modemden ( akım olarak )yüksek kaynak ise, size sorun olmaz. Ayrıca modemim kendi adaptörü yokmu..

Merhaba Zeybek hocam .
Modemin kendi adaptörü var tabiki ama benim kullanacağım güç kaynağı aynı zamanda 12 vdc UPS görevi görecek akü bağlı olacak . İki çıkış aldım birinci çıkış 13.5 volt akü şarjı için . İkinc çıkış baglayacağım cihazları çalıştırmak için 13.8 vdc .
Süleyman hocama da belirttiğim gibi ben sadece modem baglamayacagim Nas cihazı da var .
Yani kombinasyon şöyle
Fiber modem ve sonlayıcı : 2.5 A
Akü şarj çıkışı : 700 mA
Nas Cihazı. : 2 A. +
-------------------------------------------------------------
Toplam : 5.2 A

Derseniz ki 13.8 volt. 12 volt ile çalışan cihaza zarar vermez böylece kullanacağım .

Saygılar.

Modeminiz ADSL/VDSL modemse bu kadar amperi çekemez, ancak içten bazı elemanları kısa devre olmuşsa işte o zaman 8-9 amperi çekebilir. Ölçümü RMS multimetre ile 10 A ölçüm kademesinde yaptıysanız bu A değeri doğrudur, ancak modemde içten kısa devreler varsa kanımca bu kadar çekebilir, normalde orijinal 220 volt > 12 volt; AC/DC adaptörlerinin beslemesinin 2 amperi pek geçmemesi lazımdır, ama iç arızası varsa bunu çekebilir.

Modemin orijinal (kendi) adaptörünü bulup (Bozuk olup bir kenarda olsa bile) üzerinde yazan etiketine bakın, 12 volt ve 2-2.5 amper mi yazıyor, yoksa 9A (9000 mA'mı) bunu bir görün. Bu kadar yüksek amper değerine pek ihtimal vermiyorum. 13.80 volt şöyle zarar vermez, modem girişinde iç regülatörle 12 volt sabit girecek şekliyle bir sınırlama (iç regülesi) varsa 13.80 voltun fazlalığı ısı olarak harcanır, geriye kalan 12 volt ve gereken amper değeri bu modemde kullanılır, yani modemin iç elektronik yapısıyla ilişkilidir bu kullanma durumunuz. Kolay gelsin.

Modeminiz ADSL/VDSL modemse bu kadar amperi çekemez, ancak içten bazı elemanları kısa devre olmuşsa işte o zaman 8-9 amperi çekebilir. Ölçümü RMS multimetre ile 10 A ölçüm kademesinde yaptıysanız bu A değeri doğrudur, ancak modemde içten kısa devreler varsa kanımca bu kadar çekebilir, normalde orijinal 220 volt > 12 volt; AC/DC adaptörlerinin beslemesinin 2 amperi pek geçmemesi lazımdır, ama iç arızası varsa bunu çekebilir.

Modemin orijinal (kendi) adaptörünü bulup (Bozuk olup bir kenarda olsa bile) üzerinde yazan etiketine bakın, 12 volt ve 2-2.5 amper mi yazıyor, yoksa 9A (9000 mA'mı) bunu bir görün. Bu kadar yüksek amper değerine pek ihtimal vermiyorum. 13.80 volt şöyle zarar vermez, modem girişinde iç regülatörle 12 volt sabit girecek şekliyle bir sınırlama (iç regülesi) varsa 13.80 voltun fazlalığı ısı olarak harcanır, geriye kalan 12 volt ve gereken amper değeri bu modemde kullanılır, yani modemin iç elektronik yapısıyla ilişkilidir bu kullanma durumunuz. Kolay gelsin.
Madem, güç kaynağı olarak kullanacaksın. 220 volt çıkışı uos alsan, midem VS. Cihazları buraya bağlasan, olmazmi.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri