12V DC 50/60 hz to 24V AC 80/100 hz

mert3526

Üye
Selamlar;

12 volt DC 50/60 hz çıkışlı aküden; 24 Volt AC 80/100 hz çıkışlı akım elde etmek istiyorum ve elde edilen bu çıkışın sonunda 5 sn.lik zaman rolesi olacak.
Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler..

24 vac 80-100hz gerilim ile ne yapmak istiyorsunuz. Akım veya güç ne kadar olacak.
12 v akü ac değil dc gerilim kaynağıdır.

24 vac 80-100hz gerilim ile ne yapmak istiyorsunuz. Akım veya güç ne kadar olacak.
12 v akü ac değil dc gerilim kaynağıdır.
Arıcılık üzerine Yüksek Lisans yapan bir Ziraat Mühendisi arkadaşımın tez konusu. Şöyle ki; bu arkadaşım arılardan en az kırımla en yüksek arı zehri elde etmek istiyor. Bunun için yaptığı bir düzenekle arılara 5 sn.lik 12v DC 50/60 hz frekans uygulayıp arıları strese sokarak zehirlerini alıyor. Ancak bir süre sonra arılar bu sisteme bağışıklık kazanıp strese girmiyorlarmış. Yurt dışından bir arkadaşı en uygun yöntemin 5 sn.lik aralıklarla 24v AC 80/100 hz frekans Kare Dalga uygulamak olduğunu söylemiş.
Sorumu şu şekilde düzeltmek istiyorum:
Arıların bulunduğu bölgede araç aküsünden başka imkan yok. Araç aküsünden nasıl 5 sn.lik aralıklarla 24v AC 80/100 hz kare dalga elde edebiliriz.

Son düzenleme:
arkadaş 24 volt bir inverter al, dimmerle 24 volta düşür diyeceğimde frekans olayı nasıl olacak ona kafam basmadı. ona da bir çözüm bulunursa senin iş çözülür.

Bir pwm üretici mesela 555 entegresi ile 100hz cok rahat uretilir.

Bir tanede boost converter yapilmali 12 volttan 24 volta mesela mc34063 ilede boost cevirici yapilir tamam.

Ama onemli veri 24 volt 100 hz de kac amper akim lazim. Bu onemli. Devre buna gore dizayn edilecek cunku.

Bir tanede boost converter yapilmali 12 volttan 24 volta mesela mc34063 ilede boost cevirici yapilir tamam.

Ama onemli veri 24 volt 100 hz de kac amper akim lazim. Bu onemli. Devre buna gore dizayn edilecek cunku.
ac olacak biliyorsun değil mi? ben orada takıldım da,

Güneş paneli deneyin. AC güneş panellerinin olduğunu da biliyorum ama Türkiye'de var mıdır bilmiyorum.

Son düzenleme:
ac olacak biliyorsun değil mi? ben orada takıldım da,

Evet asagidaki mesajda karedalga olarak belirtilmis. Bu onerdigim sistemde ayni sekilde calisacak.
Arıcılık üzerine Yüksek Lisans yapan bir Ziraat Mühendisi arkadaşımın tez konusu. Şöyle ki; bu arkadaşım arılardan en az kırımla en yüksek arı zehri elde etmek istiyor. Bunun için yaptığı bir düzenekle arılara 5 sn.lik 12v DC 50/60 hz frekans uygulayıp arıları strese sokarak zehirlerini alıyor. Ancak bir süre sonra arılar bu sisteme bağışıklık kazanıp strese girmiyorlarmış. Yurt dışından bir arkadaşı en uygun yöntemin 5 sn.lik aralıklarla 24v AC 80/100 hz frekans Kare Dalga uygulamak olduğunu söylemiş.
Sorumu şu şekilde düzeltmek istiyorum:
Arıların bulunduğu bölgede araç aküsünden başka imkan yok. Araç aküsünden nasıl 5 sn.lik aralıklarla 24v AC 80/100 hz kare dalga elde edebiliriz.

10 Amper akım yeterli imiş.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri