12v dc 380v ac cevirme

Ben Free enerjilerden değilim tek yapmak istediğim 2 kw max 7 amper ac motoru 12 saat boyunca aküyle calistirmak kaç akü olacağı önemli değil çevirmek istediğim voltaj oranıda 12 voltu 380 volt 3 faz yapip almak cunku ac motorum 3 faz 380v 50 hz

Burada mantık hatasına düşüyorsun 2 kw dediğin motor aslında şebekeden 4.6 kva yüklenir reaktif tüketimi ile birlikte.Sen gerilimi ister akü ile istersen de invertör ile yükselt sonuçta kayıplar olacaktır.İnvertörlerde verim %85 civarıdır.Akülerde ise %70 civarıdır.Bu nedenle aradaki farkı akülerü büyük tutarak kaapatmak zorundasın.Akü ve invertör sistemi kurdun diyelim 4600/12= 383 amperlik aküye tekabül eder aki verimini de katarsan 547 amper olu.Bunun yanında invertörü de hesaba katarsan 4600/0,85= 5411 va yani 5,4 kva gerçekte ihtiyacın olacak güç budur.

Buda özetle 600-650 amper akü gurubu ve uygun değerde invertör kullanman demektir.Tabi bu akülerin şarj olayı da ayrı bir sorun senin için

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İşte Aynen dediğin gibi kayıplar çok büyük sorun halbuki ac yi bir kücük trafo ile istediğimiz değerde dc ye cevirebilirken dc yi ac ye cevirmek icin cok uğraşıyoruz tesla bile inventer kullanmıs biz ne yapalim tek çare mazotlu bir jeneratör almak

İşte Aynen dediğin gibi kayıplar çok büyük sorun halbuki ac yi bir kücük trafo ile istediğimiz değerde dc ye cevirebilirken dc yi ac ye cevirmek icin cok uğraşıyoruz tesla bile inventer kullanmıs biz ne yapalim tek çare mazotlu bir jeneratör almak

Büyük gücü küçük güce çevirmek basittir fakat tersi küçük gücü büyük güce çevirmek ölüyü diriltmeye çalışmak gibidir.

Elindeki aküden 20 tane lazım birader bilmem anlatabildim mi. olmaz yani

hocam elimde 12v 240 ah 1200 A akü var bu aküyü kullanıcam tekrar şarz etme işini ben halledicem bana sadece 12 v dc elektrigi 3 phaze 380v ac elektrige çevirmem gerek bunu nasil hallederiz inventör istemiyorum cunkü biraz yüklenince isiniyor vs kapaniyor başka bir yolu yokmu
elektrik bilginiz ne seviyede? biraz uçuk bir projeyi size detaylarıyla anlatsam yapabilir misiniz?
trafo sarımı yapabiliyor musunuz?

Oluru olmayacak bir dusunce hemde 12 saat o gucu aku ile vermeyi dusunmek.

Guc volt amper watt ne demektir birbirini nasil etkiler bunlari öğrenmelisiniz. Bir iki aku ile olacqk is degil bu.

Uçuk projeniz nedir merak ettim ?
eski model arabalardan sökülmüş bir şarj dinamosu ile yapılabilecek 3 fazlı çıkış veren bir sistem. oldukça çetrefilli bir iş ama mesleki bilgisi yeterli ve elinde malzemesi olana bir elektrikçi rahatlıkla yapabilir bence. biraz da bununla uğraşacak zamanı olması lazım.

Uğraşinca olacak mı, geçin bu işleri. 240w girip 4kw mi çıkaracaksınız.

eski model arabalardan sökülmüş bir şarj dinamosu ile yapılabilecek 3 fazlı çıkış veren bir sistem. oldukça çetrefilli bir iş ama mesleki bilgisi yeterli ve elinde malzemesi olana bir elektrikçi rahatlıkla yapabilir bence. biraz da bununla uğraşacak zamanı olması lazım.

Söylediğiniz sistem zaten var ismi de konvertisör dc gerilimi ac ye ac yi de dc ye mekanik yolla çeviriyor.Lisedeyken bir dinamoyu sökerek küçük bir uygulamasını yapmıştım zaten

Dinamo endüvisine 3 adet endüvi milinden yalıtılmış bilezik ve farça bağlayıp bunları da endüvi üzerindeki kollektörlere 120 derece olacak şekilde bağlarsanız endüviyi döndürdüğünüzde bilezik kısmından 3 faz elde edersiniz tersi durumda ise kolletör uçlarında dc gerilim alırsınız.

Aşağıdaki linkteki komitatrisler konusunu inceleyin anlarsınız

https://hbogm.meb.gov.tr/MTAO/1ElektrikMakLab/unite10.pdf

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,924
Son üye
xxdangee

Yeni konular

Geri