12V Akü Göstergesi Led-Barlı

korkmaz_design

Yönetici
Yönetici
Yönetici
yapımı olarak basit malzeme açısında az güzel bir devre

araç, güneş ve rüzgar türbinlerinde akülerin doluluk oranını takip edebilirsiniz

pcb devresinin çıktı şeklini bulamadım

10,5v--15v arası gösterir

malzemeler
2x 5k pot
IC LM3914
10 bar led display veya 10adet farklı renk led
R1 4k7
R2 1k2

hassasiyet ayarı
rv1 potunu displaydeki 1.led yanana kadar yükseltin (yaklaşık 10,5v seviyesi )
rv2 potunu displaydeki 10.led yanana kadar düşürün (yaklaşık 15v seviyesi )

lm3914-car-battery-indicator.jpg

alıntıdır instructables

Bu LM3914 ün modları vardı.
#Lineer yumuşak geçişli
#Lineer kesik geçişli * (bana bu lazım)
#Taneli ilerleyen
#Taneli yumuşak geçişli
Bu nasıl yapılıyordu.Gençliğimde yaptım ama şimdi bu basit devrenin modları için internetten bir kaynak bulamadım.
Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme:
@LUTFiBEY bu konuda karşılaştırma videosu vardı 3914 - 15 - 16, vaktim maalesef yok sınırlı.

@LUTFiBEY bu konuda karşılaştırma videosu vardı 3914 - 15 - 16, vaktim maalesef yok sınırlı.
15 ve 16 logaritmik
14 ise lineer
farkı bu
Ben zaten o kadar uzun bişey sormuyorum. İşim lineer olan 3914 ile
İstediğim çözüme ulaşamaz isem;
Sanırım her ledin bacağına 1N 4148 bağlamam gerekecek.

Son düzenleme:
LM39XX serileri hakkında bana sorabilirsiniz.
LM serilerinde 3914 ve 3915 logaritmik skalalıdır.
LM3914 0-5V arası ölçebilen log skala LM3915 ise 0-10V log skaladır.
Logaritma ses şiddeti ile alakalı olduğu için lineer audio ölçümü için skalanın belli oranlarda ölçüm yapması gerekmektedir.
Bunun için de ise LM3916 üretilmiştir.
Yani LM3916 ile ses ölçümü yaptığımızda resimde olduğu gibi -20db den +3db seviyesine doğru belli oranda ölçmektedir. Bu oran ses şiddeti ile lineerite sağladığından dolayı LM3916 VU metre olarak kullanılması halinde ideal ölçüm skalasına sahiptir.
3916.jpg

LM3915 ise sese göre logaritmik bir skaladır.
Yani sesin gerilime dönüşümünde LOG çarpanı kullanıldığı için ölçülen gerilimler logaritmik olarak ölçeklendirilmektedir.
Bu logaritma decibel olarak ölçümlendiği için 3 er db lik bir artış olarak yani gerilimin logaritması olarak skalada görülmektedir.
LM39XX serileri hem DOT (Noktalı) hem de BAR (Sıralı) olarak çalıştırılabilmektedir.
Her entegrenin 9 numaralı bacağının artı gerilimle irtibatlandırılması bu modu belirlemektedir.

Son düzenleme:
@Mr_YAMYAM 9 nolu bacak +
güzel bilgi. Unutmam
Lakin ilk araştırmam da ben Lm3914 ün lineer olduğuna dair 2 ayrı kaynağa ulaşmıştım.
Örnek
https://www.uydudoktoru.com/threads/lm3914n-lm3915n-seviye-gosterge-devresi.31286/
Şimdi tersi oldu.

Benim gerçekte aradığım ise
En son yanan led yandığı zaman tam parlaklıkta yanacak. Yani son 2 3 LED öyle yarım parlak değil. Yanan LED ya tam parlak yada tam sönük.
Bunu bulamadım.
Lineeriteyi belirleyen özellik db veya ses ölçümüdür.
eğer skala doğrudan gerilim ölçüyorsa yani LM3914 te olduğu gibi 0.5V steplerle voltaj ölçümü yapıyorsa, o skalaya göre ölçüm lineerdir.
Ancak o skala db ya da ses şiddeti ölçüyor olsaydı log olarak belirtilirdi.
LM.png

Görüldüğü üzere LM3915 LOG skala olarak belirtilmiş.

Led parlaklığı ise led üzerinden geçirilen akım ile belirlenmektedir.
Akımı sınırlamanın tek mantığı direnç olduğuna göre her bir led için uygun değerde bir direnci lede seri bağlamazsan led akımlarını kontrol edemezsin.
Çoğu arkadaşların yanlış bir uygulaması vardır. Şemada görüldüğü şekilde uygulama yapmaktadırlar.
Halbuki eğer led voltajı ayrı bir 3 veya 5V olarak verilmemişse her lede seri bir direnç kullanılması zorunludur. Çünkü entegrelerin iç yapısında led sürücüleri open kollektör bir transistördür.
Yani bu transistörü 12V gerilimde tam anahtarladığında led üzerinde oldukça fazla gerilim bulunmaktadır. Halbuki ideal led gerilimi 1.8V ila 2.5V arasındadır.
İşte bu dirençleri bağlarsan dirençlerin değerine göre istediğin ledleri istediğin parlaklıkta yakabilirsin.
Benim tasarımlarımda her bir klasik led için 2.4kohm direnç bağlamaktayım.
Modern tip ledler için ise bu direnç daha fazladır. Yani parlak mavi veya parlak yeşil tip ledler için seri direnç değeri minumum 10K veya daha fazla olmaktadır.
Ayrıca bu devre TTL sürülmeye de müsaittir.
LMTR.png

Bu resimde olduğu gibi led yerine bağlayabileceğin başka bir transistörle daha güçlü bir ledi veya hatta uygun gerilimle çalışan bir lamba veya röleyi bile sürebilirsin.

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri