12v 55w Ampulu dimleme devresi...

badwet

Üye
Arkadaşlar aracımın uzun farlarını 4-5V göndererek yanma şiddetini düşürerek(ww tranporterlardaki gibi) gündüz farı olarak kullanmak istiyorum ebayda dc-dc konvertör ve pwm devrelerine baktım ama hangi devreyi kullanacağıma karar veremedim uzun farlar H1 12v 55w sizce nasıl bir devre ile akımıda göz önüne alarak voltajı düşürmeliyim (Umarım konuyu doğru başlık altında açmışımdır,yanlış olduysa kusura bakmayın)

Uzun farlar göz alabilir ama kısa farlarla olabilir.Transporter'ın orijinalinde olduğunu düşünmüyorum.Sonradan yapılmış olabilir.
En kolayı NE555 zamanlayıcı ile yapabilirsiniz.Potansiyometre ile yanma şiddetini ayarlarsınız.555 in çıkışı IRFZ 44 ile güçlendirilmelidir.İki adet kullanırsanız sorun yaşamazsınız.
Korhan Skmen -12V Dimmer
Linkini verdiğim devrede ayrıntısı mevcuttur.

Teşekkür ederim yeni transporterdakiler orjinal ben daha cok hazır kitlere yönelmek istiyorum zira cok fazla elektronik bilgim yok yani elektronik devrenin yapım kısmı beni aşacak.ebaydaki dimmerler işimi görürmü onu merak ediyorum size danışma sebebim o yüzdendi linkini verdiğim bu dimmer ile bu iş yapılabilirmi??DC 12V 8A LED Light Dimmer Adjustable Bright Controller | eBay

led tabela yapan yerlerede bi bak temin edebilirsin belki onlardada çok amaçlı elektronik devreler mevcut

Fiyatı uygun ancak ben otomobillerin elektrik aksamında değişiklik yapılmasını uygun görmüyorum.İnternette yaptığım araştırmaya göre gündüz farının ampülü farklı, uzun farlar kullanılmıyor.

o devrede lambayı ırzf 44ün 3 nolu bacağına bağlamamızda bir sakınca olurmu çünkü benim ihtiyacım olan + voltaj yani devre + voltajı dimleyip lamba üzerinden şaseye akıtacak.Araba üzerinde farlarda şase mevcut ben + voltajı dimleyerek farlara göndermek istiyorum umarım anlaşılır olmuştur...

konu üzerinden bir yıl geçmiş ama benimde ihtiyacım olan bir şey.
Bilgisi olan varsa esirgemesin lütfen devrede n kanal mosfet yerine p kanal mosfet kullanırsak tabiki ampul bağlantısınıda - yi ampule direk + yı ise mosfet ten alarak verirsek olurmu.(sadece mosfet değişimi yeterlimi)
araçta 2 adet 55 watt ampul dim lenmesi gerekiyor.
İyi günler dilerim.

Merhabalar

Ümidimi kesmedim hala yardım gelir diye düşünüyorum.
Korhan Skmen -12V Dimmer

Korhan beyin şemasını yaptım çok güzel bir şekilde çalışıyor.Fakat benim ihtiyacım P kanal olduğu için IRFZ44 ü IRF9540 ile değiştirdim ve denedim sonuç: yetersiz bir dimleme çıktı ortaya potansı en alt seviyeye almama rağmen ışık şiddeti sadece biraz kısıldı yani yeterli değil. kullandığım malzemelerde ne gibi değişiklik yapmam gerekir acaba

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri