12V 4.80A Güç Gereksinimi Olan Bir Fan Düşük Akım Çekiyor

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Evet o ama satıcıya sorduğumda teşhir olduğunu söyledi sıfır olsaydı oradan alacaktım.
sıfır 2. el farketmez, sen nerede kullanacaksın onu söyle. arkadaki etiketi çıkarıp yağlarsın sıfır gibi olur. ve motor çalışırken düşük amper çekmesi normal, çünkü ana karttan sıcaklığı okumuyor uyarı almıyor tam güçte çalışmıyor , anakartlarda böyle bir devre vardır ısı arttıkça fan daha devirli çalışır. ısı düşükse düşük devirde çalışır, fan ömrü için ideal olanı budur.

sıfır 2. el farketmez, sen nerede kullanacaksın onu söyle. arkadaki etiketi çıkarıp yağlarsın sıfır gibi olur. ve motor çalışırken düşük amper çekmesi normal, çünkü ana karttan sıcaklığı okumuyor uyarı almıyor tam güçte çalışmıyor , anakartlarda böyle bir devre vardır ısı arttıkça fan daha devirli çalışır. ısı düşükse düşük devirde çalışır, fan ömrü için ideal olanı budur.
Ama şöyle bir şey var fanın veri sayfasına baktığımda kırmızı ve siyah kablodan güç verilirse tam güçte çalışır yazıyor. Zaten ben fana kontrolcü takacağım onu da muhtemelen Arduino ile yaparım. Kontrolcü takmazsam sürekli yüksek hızda çalışması yüksek güç tüketimi, yüksek ses ve rulmanların daha hızlı aşınması gibi sorunlar oluşturur o yüzden. Benim asıl amacım motorda herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenmek.

Ama şöyle bir şey var fanın veri sayfasına baktığımda kırmızı ve siyah kablodan güç verilirse tam güçte çalışır yazıyor. Zaten ben fana kontrolcü takacağım onu da muhtemelen Arduino ile yaparım. Kontrolcü takmazsam sürekli yüksek hızda çalışması yüksek güç tüketimi, yüksek ses ve rulmanların daha hızlı aşınması gibi sorunlar oluşturur o yüzden.
paylaştığın bilgi kağıdını bir daha oku istersen PWM ile çalışır diyor, sarı kablo pwm ucu diyor, 8-13,2 volt arası çalışır diyor daha bir çok şey diyor da benim ingilizcem yetmiyor. yani o fan ben sürücüyle maximum verimde çalışırım diyor.

paylaştığın bilgi kağıdını bir daha oku istersen PWM ile çalışır diyor, sarı kablo pwm ucu diyor, 8-13,2 volt arası çalışır diyor daha bir çok şey diyor da benim ingilizcem yetmiyor. yani o fan ben sürücüyle maximum verimde çalışırım diyor.
Arduino ile daha önce çalıştırdım fakat çektiği akımı ölçmedim. O yüzden bilemiyorum. İleride Sanyo Denki San Ace 120 9SG1212P1G06 12V 4A modelini almak istiyorum onda da böyle bir sorun olmaz umarım.

Arduino ile daha önce çalıştırdım fakat çektiği akımı ölçmedim. O yüzden bilemiyorum. İleride Sanyo Denki San Ace 120 9SG1212P1G06 modelini almak istiyorum onda da böyle bir sorun olmaz umarım.
hiç böyle motor söküp parçaladın mı bilmiyorum, bilmediğin bir şey daha öğren pwm ile çalışan motorlarda hall sensör vardır. peki ne işe yarar? benim bilgim sınırlı bunu da sen araştır.

hiç böyle motor söküp parçaladın mı bilmiyorum, bilmediğin bir şey daha öğren pwm ile çalışan motorlarda hall sensör vardır. peki ne işe yarar? benim bilgim sınırlı bunu da sen araştır.
Hall sensör dediğiniz şey fanda bulunan dahili takometre (RPM ölçer) ise onu biliyorum. Fanın sarı kablosu o işe yarıyor fakat Arduino ile kullanmak için direnç kullanmam gerekiyor. Arduino ya taktığım zaman seri port ekranından sensörün okuduğu değeri gösteriyor. Şu anlık sadece mavi kablodan hız kontrolü yapabiliyorum.

aferin kafan çalışıyor, demek ki neymiş? sürücüsüz sadece çalışırım; sürücüyle uçarım. bir de ikinci el fana sakın kötü deme hele rulmanlıysa, her türlü yenilenir yeter ki sargı arızası olmasın. kaç tane tamir ettik sayısını ben bilmiyorum.

aferin kafan çalışıyor, demek ki neymiş? sürücüsüz sadece çalışırım; sürücüyle uçarım. bir de ikinci el fana sakın kötü deme hele rulmanlıysa, her türlü yenilenir yeter ki sargı arızası olmasın. kaç tane tamir ettik sayısını ben bilmiyorum.
Biliyorum rulmanlar değişebiliyor. Geçen yıl ikinci el bir fan aldım vida yuvalarından birisi kırık çıktı. Ondan sonra içimde sıfır al diye his oluşmaya başladı. Bu arada bir fotoğraf buldum. Takometre kablosu ile + kutbunun arasında pull-up resistor takılı halde. Acaba direnci bu şekilde takarsam tam verimde çalışır mı?

Ekli dosyalar

• FDT5NAUIZ6BZC2P.png
    FDT5NAUIZ6BZC2P.png
    45.6 KB · Görüntüleme: 10
ba
Biliyorum hocam rulmanlar değişebiliyor. Geçen yıl ikinci el bir fan aldım vida yuvalarından birisi kırık çıktı. Ondan sonra içimde sıfır al diye his oluşmaya başladı. Bu arada bir fotoğraf buldum. Takometre kablosu ile + kutbunun arasında pull-up resistor takılı halde. Acaba direnci bu şekilde takarsam tam verimde çalışır mı?
bana sakın bir daha hocam deme :(((

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri