12V 4.80A Güç Gereksinimi Olan Bir Fan Düşük Akım Çekiyor

ba

bana sakın bir daha hocam deme :(((
Kusura bakmayın ağzımdan kaçmış : ( Dememem gerektiğini biliyordum dalgınlığıma geldi. Bir daha demeyeceğim buna emin olabilirsiniz.

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Hoca , çatı da mı, "Bodrum" damı ))

Sorun halen çözülmedi. Jumper kabloya ilgili bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Çünkü başka bir fan ile jumper kablodan daha yüksek akım çekebiliyorum. @paskomya nın dediği gibi fana sürücü takıp sürerek denedim yine fayda etmedi. Fana bağladığım led trafosunun çıkış voltajını üzerindeki pottan 12.15 volttan 12.75 volta çıkardım yine olmadı. Bir türlü 2 amperi geçemiyorum. Datasheet üzerinde nominal akım 4.00 amper olarak belirtilmiş fakat 3 ampere bile çıkamıyorum.

Sorunun videosunu da çektim. Sanki bana motorun maksimum hızıymış gibi geldi ama emin değilim. Emin olmak için takometre kablosunu ve direnç kullanarak devir ölçümü yapacağım elimde yeterli malzemeler olunca. Videoda minimum hızdan maksimum hıza kadar ayarlıyorum.

Fanın hava emiş tarafını bir kağıt vs. ile kısıtlayıp veya
çıkış tarafının önüne bir engel koyup ölçer misin.

Birde o kadar uzun kabloyla akım ölçümü yapamazsın.
Akım ölçümü yaparken fana en yakın noktadan gerilimide ölçmekte fayda var.

Fanın hava emiş tarafını bir kağıt vs. ile kısıtlayıp veya
çıkış tarafının önüne bir engel koyup ölçer misin.

Birde o kadar uzun kabloyla akım ölçümü yapamazsın.
Akım ölçümü yaparken fana en yakın noktadan gerilimide ölçmekte fayda var.
Tamam denerim fakat kablo uzunluğu olarak fanın kendi kablosu uzun zaten buna multimetrenin kablosu da eklenince ister istemez daha uzun oluyor. Ayrıca çift multimetrem olmadığı için aynı anda hem akımı hem gerilimi ölçemiyorum. Sadece ikisinden birini ölçebiliyorum.

Son düzenleme:
niye düşük akım çekiyor diye dert ediyorsun ki? gerekeni çeker.
Bence de haklısınız fazla zorlamaya gerek yok. Zaten diğer fanların da hiçbiri üzerinde yazan değer kadar akım çekmiyor. Ama gerçek çekilen ile üzerindeki yazan arasındaki fark diğerlerinden daha çok olduğu için bu konuyu açmıştım açıkçası.

Bence de haklısınız fazla zorlamaya gerek yok. Zaten diğer fanların da hiçbiri üzerinde yazan değer kadar akım çekmiyor. Ama gerçek çekilen ile üzerindeki yazan arasındaki fark diğerlerinden daha çok olduğu için bu konuyu açmıştım açıkçası.
"kadar" anlamını anlaman gerekir, 4 amper yüke kadar dayanır başka, 4 amper çeker başka. motor zorlanması lazım, extra direnç lazım, 4 amperden sonra yanarım beni fazla zorlama demektir. bırak rahat rahat çalışayım demektir....

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri