125 Tane Led kurulumu.

Merhaba Arkadaşlar;

işyerimde bulunan tabelamı biraz daha gösterişli yapmak adına 125 tane led aldım. ledlerim aldığım yerde 3 volt 20 ma. olduğunu söyledi. ben ledleri tabelaya döşedim. ancak henüz daha uclarını birbirine bağlamadım. öncelikle paralelmi bağlayacağım serimi 2. sorum ise aralara direnç atmama gerek varmı. 3. sorun ise kullanacağım adaptör değerleri ne olmalıdır.

bu sorulara yönelik internette hesaplayan programlar buldum ama hiç bişey anlamadım. bana birisi bunları nasıl yapacağımı ve hangi malzelemeri kullanacağımı yazarsa sevinirim.

şimdiden teşekkürler.

Kaçarlı gurup yapmak istiyorsun ?
Periodik nasıl yanıp sönecekler ?

Herbir led 3V çalışırsa 4 tanesini 12 Volta seri bağlayabilirsiniz(teorik olarak).
Mantıksal olarak her biri 3V 20 mA çekiyorsa 120 tanesi 2.4 amper çeker ve güç 7.2 watdır.
Yani 12 voltda 7.2/4 wat güç gerekmektedir(teorik olarak).

**Uyarı: Ledler her ne kadar özdeş niceliklere sahip olsalarda verecekleri ışıklar sabit değerlerde değildir.
Termal güçleri hesaplanıp hangi besleme voltajında çalışacağı tespit edilmelidir(Yazın çalışmayan reklam panoları)
Kolay gelsin...

öncelikle seri bağlantı yaparak her 3 adet ledde bir adet 330 ohm luk direnç kullanarak 12V da çalıştırabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri