120 volt Elektronik ev aletleri kullanimi

Oly

Üye
Herkese iyi günler elimde yurt dışından aldığım ses sistemi ve elektrikli ev aletleri var 120 volt Türkiyemde nasil kullanabilirim

Trafolarinin pirimer kısmında 220 volt girişi olup olmadığını konturol etmek gerekir varsa pirimer girişine ac giriş ucunu trafo üzerinden kablosunu oraya lehimleme yapılması gerekir yoksa trafo değişimi yapmak gerekir sanırım büyük firmaların böyle bir seçenek için trafo giriş pirimer girişinde bir çoğunda olması gerekir
Herkese iyi günler elimde yurt dışından aldığım ses sistemi ve elektrikli ev aletleri var 120 volt Türkiyemde nasil kullanabilirim

Trafolarinin pirimer kısmında 220 volt girişi olup olmadığını konturol etmek gerekir varsa pirimer girişine ac giriş ucunu trafo üzerinden kablosunu oraya lehimleme yapılması gerekir yoksa trafo değişimi yapmak gerekir sanırım büyük firmaların böyle bir seçenek için trafo giriş pirimer girişinde bir çoğunda olması gerekir
Yani daha açık söyleyebilir misiniz yani cihazı açacağız motor kısmına geleceğiz motor kısmında Premier girişi yalan yeri bulacağız ve oraya lehim yapacağız doğru mu anlıyorum Yani bu elektronik cihazlarda Muhtemelen vardır yani anlattığınıza bakılırsa

ilk önce etiketlerine bakıp üniversal mi diye kontrol etmek lazım. yani 110(20) /220 (40) voltaj aralığında çalışıyor mu diye. değil ise uygun güçte 110==> 220 trafo ile çalıştırabilirsiniz. diğer taraftan ses sistemlerinin çalışma mantığı 12/18/24/30 volt olabilir. burada uygun trafo değişimi ve güç kartını iyi kontrol ederek değiştirmek lazım. ama garanti veremeyiz. ben beceremedim. uygun voltajda trafo değiştirdim ama kart izin vermedi. yani yemedi. diğer aletlerin bilgisini de verirseniz. daha fazla yardımcı olmaya çalışırız.

Yani daha açık söyleyebilir misiniz yani cihazı açacağız motor kısmına geleceğiz motor kısmında Premier girişi yalan yeri bulacağız ve oraya lehim yapacağız doğru mu anlıyorum Yani bu elektronik cihazlarda Muhtemelen vardır yani anlattığınıza bakılırsa
Cihazın içinde voltaj giriş yerinde bir trafo vardır onun 120 volt 220volt girişi vardır onu 120 volt girişinden ayırıp 220 volt girişine alınacak yada bazen bir swic olur oradan alınır bir TV tamircisi bu giriş varsa kısa bir sürede haleder sizin tecrübeniz yoksa dokunmayın

Hee cihazda transformatör yok malesef.

Artik cihazların büyük kısmı smps.

Giriş gerilimi cihaz üzerinde 100 -240 yazıyorsa Türkiye de kullanılabilir. 90 - 130 volt ise o is yaş. 220 den 110 a trafo ile işiniz çözülür.

Aslında ilk yapacağınız iş ses sisteminde ve elektrikli cihazlarınızın arka tarafında aşağıdaki gibi bir anahtar var mı onu kontrol etmek. Yukarıdaki çözümler daha sonra..Bu anahtar 220 ile 110 volt arasında hangi şebekeyi kullanacaksanız onu seçmenizi sağlar. mandalı bir tarafa itince 220 ile diğer tarafa itincede 110 volt ile çalışır o cihaz.

55.png

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,913
Son üye
Sadullahfahri

Yeni konular

Geri