120 KW rezistansa nasıl yol vermeliyim.

Uzaktan tansiyona bu kadar bakılıyor.İyi bir teknisyenle temas kurmanızda yarar var.Bundan sonrası fala girecek gibi.:(

kızgın yağ kazanları çalışma prensipleri diye ara
nasıl çalıştığını araştır . genelde reistanslar 4 kademe kademede çalışacak şekilde yapılır.
yağ soğukken bütün reistanslar devreye girer sonra ısı ihtiyacına göre kademeli olarak devreden çıkar.

kızgın yağ kazanları çalışma prensipleri diye ara
nasıl çalıştığını araştır . genelde reistanslar 4 kademe kademede çalışacak şekilde yapılır.
yağ soğukken bütün reistanslar devreye girer sonra ısı ihtiyacına göre kademeli olarak devreden çıkar.
Doğrusu bu ama konuyu açan kişinin daha detaylı bilgi vermesi lazım.

Başa alalılım 18 adet rezistans birbirine köprü yapılmış ve son olarakta 6 tane uç çıkarılmış. Rezistansın üzerinde ise 18 elementli 380V 120KW yazıyor. Bu rezistans bir bloğa monte edilmiş ve üst kısmında ise 150lt (hat içiyle beraber 250lt yapar) civarı yağ tankı var. bu yağ ile silindir ısıtılacak. Isı kontrol cihazı takıp 150 Derecede ısıtmam gerekiyor. 10 derece kadar tolerens sıkıntı olmaz.Bu rezistansın bağlantılarını nasıl yapmam gerekiyor. üçgen bağlanacaksa ve 2 adet kontaktör kullanmam gerekiyor ise akımlar iki kola ayrılmaz mı yani kontaktörleri toplam akımın yarısını seçmem gerekmiyor mu?

Başa alalılım 18 adet rezistans birbirine köprü yapılmış ve son olarakta 6 tane uç çıkarılmış. Rezistansın üzerinde ise 18 elementli 380V 120KW yazıyor. Bu rezistans bir bloğa monte edilmiş ve üst kısmında ise 150lt (hat içiyle beraber 250lt yapar) civarı yağ tankı var. bu yağ ile silindir ısıtılacak. Isı kontrol cihazı takıp 150 Derecede ısıtmam gerekiyor. 10 derece kadar tolerens sıkıntı olmaz.Bu rezistansın bağlantılarını nasıl yapmam gerekiyor. üçgen bağlanacaksa ve 2 adet kontaktör kullanmam gerekiyor ise akımlar iki kola ayrılmaz mı yani kontaktörleri toplam akımın yarısını seçmem gerekmiyor mu?
Isıtma yapılırken yağ sirküle edilecek mi? Yoksa tencerede ısıtılan yağ gibi ısınıp boşta mı bekleyecek?

evet sirkülasyon olacak 7-8 bar basıncı olacak.
Eğer yerin bana yakınsa ben yardımcı olayım para da istemem ama sen bu bağlantıyı yapma lütfen çünkü büyük risk var bu işte!
Makinenin başında anlatarak gerekli malzemeleri çıkarıp bağlamak lazım.Bütün rezistanslar tek bir tank ı ısıtacaksa bir tane termulup la tek bir ısı kontrol cihazıyla çözülebilir ama tank ın yarı bölümleri varsa bölümlerdeki sıcaklıklar farklıysa her dereceye göre termukulp ve ısı kontrol cihazı bağlamalısınız.Ayrıca yağın maksimum sıcaklığına göre emniyet termostadı ve kazanın maksimum dayanacağı basınca görede emniyet ventili bağlamalısınız bu iş çok karışık ve çok tehlikeli.
Ayrıca ssr röle kullanın kontaktörden daha uzun ömürlüdür ve daha sağlamdır ama çok daha pahalıdır.
Eğer yağ aşırı ısınırsa kazanda yüksek bir basınç oluşur ve bu basınç emniyet ventili ile dıları atılmazsa kazan patlayabilir ventil in çıkışı insanların olduğu tarafa bakarsa sıcak yağ insanları yaralayabilir ve hatta öldürebilir bu iş çok tehlikeli gerçekten kazan basınçtan patlarsa içinde bulunduğu binayı yıkar zaten bu yüzden en az iki emniyet sistemi kurmalısınız yüksek sıcaklık ve aşırı yüksek sıcaklık diye yüksek basınç ve aşırı yüksek basınç diye en az iki kademe emniyet sistemi olmalı bu benim görüşüm.

Evet sıcak silindir uygulaması ama tankı ısıtmıyoruz. Yağın geçtiği blok var orada ısıtma yapılıyor. PID gerekmiyor şimdilik, kontaktör aç kapa 3 derece fark oluyor oda sorun değil kontaktörle oldu. Yardımlarınız için çok teşekkür ederim.

Hocam sozumu yanlış anlamayın ama sıfırdan kurulum yaptirarak tahminimce işi ucuza kapatmak istiyorsunuz. Burada anlatılanlar sizin bu konuda bilginiz olduğunu düşünülerek veriliyor. Benim kanaatim siz dükkan sahibisiniz ve bu konu ile ilgili hiçbir fikriniz yok buradan okuduklarınız ile iş yapmaya calışıyorsunuz. Elektrik ciddi bir güçtür bu konu ile ilgili bu ısin ustası bir uzmandan yardım alın derim. Hiç bir şey sizden yada çalışanlarinizdan önemli değil! Benim nacizane fikrim.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,927
Son üye
yusuf2023

Yeni konular

Geri