12 volt dc fan motorunun rpm hiz kontrolü

safa koç

Üye
arkadaslar benım elimde 12 v. dc fan motorum var ben bunun hızını düşürmek istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim
fan - (intel c91988) google gorsellerden bakabılırsınz.

lrgscaleDCP_0685.jpg

işte bu fan

Fanın marko medelini bilmiyorum ama DC motorların (mıknatıslı bildiğimiz oyuncak motorları) rpmlere gerilime bağlıdır. 12V yerine 6V verirsen yarı hızda dönmesi beklenir.

Elinde direnc varsa kablolara bağlayarak dönüş hızını düşürebilirsin...

Bilgi için 91. sayfaya bakın :

Ekli dosyalar

• 31559205.pdf
    1.4 MB · Görüntüleme: 37
arkadaslar benım elimde 12 v. dc fan motorum var ben bunun hızını düşürmek istiyorum nasıl yapabilirim yardımcı olursanız cok sevinirim
fan - (intel c91988) google gorsellerden bakabılırsınz.

Fan Kontrol Devre Şeması

Kaliteli bilgisayar güç kaynaklarında ve fan kullanılan birçok cihazda kullanılır.Sıcaklık arttıkca fan daha hızlı döner. NTC ısınan bölgeye yerleştirilir (genelde soğutucudur)Isı arttıkca ntc direnç değeri düşer orantılı olarak transistörler iletime geçer devrede kullanılan fan atx powersupply devresinden daha güçlü fan kullanmak için transistör güçlerini arttırmalısınız

lww1h.png
lwwd3.jpg
lrgscaleDCP_0685.jpg

Alıntı.Kaynak: Basit Devreler | Elektronik Devreler Projeler 320 Volt

Bu intel özel fanında, mavi-yeşil-sarı-siyah 4 renkli kablo vardır.Yukarıda yer alan,bu basit fan kontrol devresindeki + ucu sarı kabloya, - ucu C945 NPN transistörünün orta (Kollektör) ucuna bağlayın.Ntc'yi, işlemcinin soğutucuya en yakın ve en sıcak olan yerine yerleştirin.Elinizdeki fanın aynisi yedek olarak elimde vardır.Ancak sarı (+) ve siyah (-) kablolardan 12 volt dc.'yi verirseniz döner,diğer renkler özel bir denetim ucudur,çalıştırıp döndürmez,sadece anakartta özel bir fan kontrolü yapmak için bulunur.

Normalde elinizdeki intel işlemci özel fanı,anakarttaki işlemcinin hemen yanında yer alan sokete,4'lü özel kablosu ile, geçme fişle takıldığında,anakart içinde yukarıdaki basit devrenin,entegre edilmiş bir başka devresi zaten aktif olup,işlemci ısındıkça,devir sayısını mavi ve yeşil kumanda kablolarıyla fan rpm'ini otomatik olarak arttırmış olacaktır.Sanırım elinizdeki bu fanın, bu türden bir otomasyonu arızalı olduğundan,harici bir fan kontrolü devresini (Yukarıdaki fotoğraftaki gibi) yapmak istiyorsunuz.

Bu fanı işlemci dışında pc havalandırmasında genel bir amaçla kullanacaksanız kırmızı (+) ve siyah (-) psu kablo çıkışı uçlarından,sarı-siyah olan fan kablosuyla irtibatlandırıp,+5 volt dc. ile,sabit ve düşük bir devirde sürekli olarak da çalıştırırsınız.Ancak bir istisna olarak çok az sayıda işlemci soğutmasında kullanılan bu tür özel fanlar, +5volt dc. ile dönmeyebilir.Ama sayı olarak bu bir sistisnadır,büyük çoğunluğu + 5 volt dc. ile rahatça ve sesssiz olarak da dönerler.Bu tercihi uzun süredir tüm masaüstü pc kasalarımda uygulamaktayım,yani benim tüm pc masaüstü sistemlerimde,işlemci soğutucusu dışında kalan diğer tüm pc fanları, + 5volt dc. ile psu'dan güç alıp çalışmaktadır.Haliyle bu soğutma dengesini sağlamak için de,fan sayısını normalin biraz daha üstünde tutmaktayım.Kolay gelsin.

hocam cok tesekkur ederım verdıgınız bılgıler için cok sağolun

hocam çok teşekkürler güzel bilgiler vermişsiniz aynı konu altında sormak istedim.
özel denetim ucu dediğimiz üçta frekans çıkışı veren bir fan var fan çalışıyo fakat denetim ucu çıkış vermediği için cihaz hata vermekte frekans varmış gibi göstermek istiyorum nasıl yaparım

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,852
Son üye
ddknght

Yeni konular

Geri