12 VOLT CEVRE AYDINLATMA

musa ersoy

Üye
Arkadaşlar merhaba benim calıstıgım otelin bahcesinde 50 adet cevre aydınlatma lambası var bunlar 220 volt 8 wat tasaruf ampüllü cevre aydınlatmanın girişinde kacak akım rolesi var yagmur yagdıgı zaman kacak akım rolesi atıyor te yaptıysam bir türlü olmadı yagmur yagınca atıyor ben bu sistemi 3 e bölsem panonun oldugu yere 12 volt 300 wat ac trafo taksam 3 adet aydınlatma direyinin altında antarnatif akımdam dogru akıma cevirsem diyotla ve osram 12volot 8 wat dc tasaruf ampül kullansam olurmu ortalama mesafe 70 metre mevcut besleme koplosu 4*4 ttr kaplo şimdiden yardımlarınıza tesekürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
olur ama sana basitce şöyle anlatayım 220 vol için 4.mm2 kaplo kulanılmış sen 220.voltu 12volta düşürünce yaklaşık 18 kat voltajı düşürürürsün yani akım 18 kat fazlalaşır bu nedenle 4.mm2 kaployuda 18 kat büyütmen gerekir 70.mm2 kaplo kulanman gerekir.
işin en doğrusu mevcut tesisatı kontrol edip izalasonun zayıf olduğu yeri bulmaktır. genelde ek ve bağlantı yerlerinde olabilir.

olur ama sana basitce şöyle anlatayım 220 vol için 4.mm2 kaplo kulanılmış sen 220.voltu 12volta düşürünce yaklaşık 18 kat voltajı düşürürürsün yani akım 18 kat fazlalaşır bu nedenle 4.mm2 kaployuda 18 kat büyütmen gerekir 70.mm2 kaplo kulanman gerekir.
işin en doğrusu mevcut tesisatı kontrol edip izalasonun zayıf olduğu yeri bulmaktır. genelde ek ve bağlantı yerlerinde olabilir.

4*4 TTR KAPLOYU İKİŞERLİ SÖNTLESEM 2*8mm2 EDER 16*8 WAT TASARUF AMPÜLÜ KALDIRMAZMI YANİ YÜK EN FAZLA 200 WAT OLACAK

Kaçak akım rölesini çevreden çıkar ve o şekilde yağmurda zorla mutlaka patlak yada su almış yer patlar ve sorunu bulman bir adım daha kolay olur

elektrik tam ters orantıyla çalışır yani volt yükselirse amper düşer amper yükselirse volt düşer dolayısıyla 220 voltu 12 volta düşüreceksen önce kablo kesitlerini değiştirmen lazım

elektrik tam ters orantıyla çalışır yani volt yükselirse amper düşer amper yükselirse volt düşer dolayısıyla 220 voltu 12 volta düşüreceksen önce kablo kesitlerini değiştirmen lazım

arkadaşlar benim anlamadıgım yer 12volt da 300 wat ampül 70 metrede ortalama 20 amper elk cekiyor bunu neden 2*8mm2 kaplo kaldırmasın birde bu yük dagılarak gidecek ilk20metre 300 wat cekiyorsa bu 40 metrede bu yük 200 wat olacak sonucta lambalara ugrayıp gececek bence olur gibi geliyor

Kaçak akım rölesini çevreden çıkar ve o şekilde yağmurda zorla mutlaka patlak yada su almış yer patlar ve sorunu bulman bir adım daha kolay olur

evet haklısın arza genelde öyle bulunur ama bi önceki panoda wikonun yangın koruma şarteli takılı 200 amper birde sürekli atmıyor taplam 6 linye var hangisinin atacagı belli deyil bazen hiç birşey yok bazen arada bir herbir linyeden atıyor

Yağmur yağmasını beklemeyin hortumla kablolar üzrine deneme yapın yukarı doğru, yağmur gibi insin

İzalasyon arızaları meğer ile bulunur önce faz kaploları toprağa karşı ölçülür sonra fazlar kendi aralarında ölçüm yapılır.
bu izalasyon ölçümü yaparken ampuleri sökmeyi unutma yani kaplo ucları boş olacak.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,842
Son üye
hpysu

Yeni konular

Geri