12 volt akü ile 9 Volt 6 Amperlik motoru çalıştırmak istiyorum

12 volt akü ile 9 volt motor sürmek

• Mantıklı ama zor

Oy: 0 0.0%
  • Mantıksız ama kolay

• Mantıksız ve zor

• Kullanılan toplam oy
    3
  • Anket kapatılmış .

fotokinezi

Üye
:confused: 9.6 volt batarya ile çalışan motoru
12 volt akü ile beslemek istiyorum
heryerde araştırdım 7809 ile devrede yaptım
motor hiç hareket etmiyor.
6 amperden yüksek akım çekiyor motor.
Nasıl bi gerilim düşürücü veya motor kontrol devresi yapabilirim.
Bir haftadır araştırıyorum lütfen yardımcı olun.
Bilgisayar power supply si ile 12 volt verdim motora.
200w power supplyde yetmedi.
Araba aküsünü 9volta düşürürsek birçok kişinin işine yarıycaktır eminim.
Şimdiden teşekürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
sistem tam olarak pwm tekniği ile sürülebilir hiç bir sıkıntı olmaz. Seçenek çok ister pic ile ister opamplar ile yapılabilir.

Peki hazır bi motor kontrol devresi 12 volt ile beslenince, bu 9 volt 6 amper motoru çalıştırabilirmi.
Akımı kontrol eden motor kontrol devresi yine 12 voltmu vericek motora.
Birde 4 adet seri diyot bağlansa motora 0.7 * 4= 2.8 volt gerilim düşümü olurmu.

Selam kardeş bir adet meanwell nes-100-9 power suplyy alıyorsun pahalı bir ürün degil çıkışı 11.2 A ve cihaz üzerinde bulnan trimpot ile 8.5v ile 9.9v arası ayar yapabiliyorsun bundan alıp kullanacaksın 7809 olacak iş degil bu çektigi amper 6A demişssin 7809 1A sanırsam onunla olmaz kontrol etmek içinde google dc motor kontrol devresi yazarsın link yazmak isterim ama sen google ara yada pm atarsan oradan link vereyim yada "MOTOMAXX TEK YÖN HIZ KONTROL DEVRESI 15 AMPER" google aratırsan bulabilirsin hazır motor sürücü devresi kutulu işini halletmiş olursun

Teşekürler sametbey çok yardımcı oldunuz.
Ürünü bugün alıcam deniycem deneyimlerimi ilerleyen günlerde paylaşırım.

siz hiç bir ayarlama olmadan direk enerji verdiğinizde çalışmasını istiyorsanız elektronik bir kart yapmanıza bile gerek yok olay çok basit

9v 6A bir zener diyod ile yapabilirsiniz

veya 4 adet 6A normal diyodu bir birine seri bağlarsınız diyodlar üzerinde 0,7 vol düşecektir 0,7*4 =2,8v yapar işiniz görürmü bilemiyorum ama 7809 dan çok daha iyi olacağı kesin sonuçta siz o regülatör enteğre üzerinden (7809) 1A bile çekmeniz çok zor size 6A lazım

yada PWM devresi ile hız kontrolude yapa bilirsiniz

siz hiç bir ayarlama olmadan direk enerji verdiğinizde çalışmasını istiyorsanız elektronik bir kart yapmanıza bile gerek yok olay çok basit

9v 6A bir zener diyod ile yapabilirsiniz

veya 4 adet 6A normal diyodu bir birine seri bağlarsınız diyodlar üzerinde 0,7 vol düşecektir 0,7*4 =2,8v yapar işiniz görürmü bilemiyorum ama 7809 dan çok daha iyi olacağı kesin sonuçta siz o regülatör enteğre üzerinden (7809) 1A bile çekmeniz çok zor size 6A lazım

yada PWM devresi ile hız kontrolude yapa bilirsiniz

Ben 12 volt aküden(araba aküsü) 9volt en az 6 amper motoru besliycem buyuzden hız kontrol ile 9 volta dusurebılırım diye dusundum.

elektronik malzeme satıcılarından size 6 amper gereklı siz 10 amperlik diyot satın alın bır dıyot 0.7 volt duşurur gerılımı sız 9 volta düşürmek için 4 adet serı bağlarsanız 2.8 volt düşer gerılım buda 9.2 volt çıkış elde etmış olursunuz sanırım işinizi gorur kolay gelsın

Bir alternatif de benden. 12v dimmer devresinin çıkışına güçlü tr bağlayın ör: 2N3055 bu şekilde rahat kontrol edersiniz diye düşünmekteyim(kitaplardan öğrendiğim bilgi kadarile) fakat denenmedi ola ki yaparsanız sonucu buraya yazıp paylaşın kolay gelsin;)
Burdaki devre gibi güçlü tr burda 2 li kullanılmış
spot-lamp-dimmer-by-lm555-and-tip2955.jpg

Bu da işiniz görecektir 10A kadar dimleyebilirsiniz Kolay gelsin http://homemadecircuitsandschematic.../15v-10-amp-adjustable-voltage-regulator.html

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri