12 volt 15 amper adaptorum yandi

@infernus35 kolay gelsin hiç bir cihaz tamir olmaz değil elbette ama yukarıda siraladigim şeylere dikkat etmeni tavsiye ederim

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Devredeki r5 direnci cikardim avometreyle deger gostermiyo 150 200 k arasi geziniyo renkler siyah kirmizi siyah gri kahve bunun degeri 18 k mi acaba anlayamadim
20200207_165929.jpg

Devredeki akımla alakalı bir direnç 0.2 ohm gibi bir değer görmen gerekir. R5 direnci hakkında yorum yapan ark. Belki başka bişey yazabilir. Ama oraya daha yüksek değerde bir direnç takarsan tekrardan devren bozulabilir.devrede O direnç üzerinden çekilen yük hesaplanır

Bence devrede uzunulmesi gereken malzeme köprü diyot değil. Mosfet ve çıkış kısmındaki diyotlar bence kaldiki o direnc te mosfet vs bozulduğu için yanmıştır.
Arkadaşım senin söylediğin ile benim söylediğim şey aynı zaten.
Bende diyorum ki çok fazla miktarda hasar var.
Ben R5 direncinin yandığını gördüğüm anda zaten yanan parçaların neler olduğunu görebiliyorum. Tek bir direnç bana hangi parçaların arızalı olduğunu söylemeye yetiyor.
Benim söylediğim şey ile sizin söylediğiniz arasında hiç bir fark yoktur bence.
Şimdi arkadaşımız R5 direncini internette arasın bakalım bulabilecek mi?

renkler siyah kirmizi siyah gümüş kahve olması gerekir.
gördüğün gri değil gümüş renktir. 0.2 ohm luk yüzde 1 toleranslı dirençtir. Şimdi internette arayalım bakalım. bu direnci bulabilecekmiyiz :)
Cevap bile yazamıyorum ki.
Kısıtlanmışım sitede.

Siyah rengin basta olmasi bilmedigim bi durumdu siyah sifir cunku yavas yavas ogreniyorum amatorum sonucta diyotlari degistirdim direnci yarin hallederim buyuk ihtimal 0.2 ohm en dusuk deger olmali heralde piyasadaki

Siyah rengin basta olmasi bilmedigim bi durumdu siyah sifir cunku yavas yavas ogreniyorum amatorum sonucta diyotlari degistirdim direnci yarin hallederim buyuk ihtimal 0.2 ohm en dusuk deger olmali heralde piyasadaki
0.01 ohm direnç en küçük değerdir.
5 renk dirençlerin okunması farklıdır.
Tabi çok az bir fark var.
Yavaş yavaş öğrenirsiniz.
Biz de bir zamanlar sizin gibiydik :)
Bende böyle başladım 50 TL lik cihaz için 100 tl çok harcamışımdır.
Maksat öğrenmek yani. Paranın bir önemi yoktur çünkü.
Öğrenmek amaçlı ise 10 TL lik cihaz için 1000 tl bile harcamak mübahtır bu meslekte :)
Kolay gelsin.

siyah kirmizi siyah gümüş kahve
0 2 0 -2 Tolerans %1

Baştaki değer siyah ise okunmaz
kırmızı ve siyah okunur 20 olur.
gümüş renk iki basamak geri demek olur.
0.20 ohm olur.
sondaki renk tolerans değeridir. Kahverenginin renk değeri 1 dir.

• Beğen
Tepkiler: Pey
@izmirli_m evet aynı şeyden bahsediyoruz sorun yok. Amatör olarak uğraşan arkadaşların yada bir hevesle uğraşanların hevesinin kırılmaması gerektiğini düşünüyorum. Yani farkettiysen neden kullanılmış olabileceğini de yazdım. Saygılar

Arizali Direncler ve kopru diyotu degistirdim diger pasif elemanlar saglam gorunuyo ancak hala kisa devre var lamba yaniyo enerji verdigimde anahtarlama ve mosfetleri degistiricem buyuk ihtimal kurtulcak gibi sonuclari paylasirim iyi aksamlar

Girişteki varistor ve şarj direncini olcermisin bozuk olabilir

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri