12 volt 1.5 amper adaptör arızasında uygun diyot

darjeling

Üye
Merhaba arkadaşlar 12 volt 1.5 amper trafolu güç kaynağım yanlış bağlantı sonucunda arızaladı. Adaptöründe değilimde elektronik merakı ve hevesi işte, içini açtım ve trafoyu ölçtüm trafo 13.3 volt ac çıkışı veriyor fakat dcye çeviren kartın köprülü diyodu patlamış, ekteki fotoraftaki gibi. Diyotun üzerinde bir + işsareti var, rc 204 v 27 yazıyor. Şimdi bu diyotu değiştirmek istiyorum fakat v27 yada rc 204 diye tam olarak bir komponent bulamadım. En yakın olarak ebay linkindeki diyodu gördüm. Oda 400 volt 2 amper, bu değerde türkiyedede direnc.nette bir diyor buldum oda diğer linkte. Şimdi üstadlarıma sorum, yerine nasıl bir diyod takmalıyım, hangi özellikte olmalı, diğer sorumda takarken nelere dikkat etmeliyim, tersi düzü vs. varmıdır ? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
http://www.ebay.com/itm/Bridge-Rectifier-RC204-400-Volt-2-Amp-QTY-10-ea-/190864364706
http://www.direnc.net/15A-400V-Kopru-Diyot,PR-7241.html

Ekli dosyalar

• IMG_4086.JPG
    IMG_4086.JPG
    521.2 KB · Görüntüleme: 37
gerenk yok. kac amper oldjgunu biliyorsun. sok kopru diyotu goturnelektronikciye goster, ama bacak baglantilarinj fotola. yanlis baglarsan gene gum.

dipnot,
12 volt kopru diyot olmaz zaten merak etme:) en dusugunu al ucuza gelir. 400 voltluk1 liradir pahali yani:)

Yani voltajı önemli değil 2A karttaki yerine uyacak herhangi bir köprü diyotunu alıp, söktüğüm şekilde takabilirim değil mi ?

tabi ki.
onemli olan bir trafo cikisinin bostaki voltajidir.
amperi de genelde filtre kondansatorundeki her 1000 uf ye 1 amper olarak djsunun
ne icin bu adaptor?

4 tane 1N4007 ile kendin yap. Hem değişik bir çalışma olur senin için. Bu tip köprü diyot piyasada var Nette yok belki ama ben alıp kullandım bikaç kez. Ama aramaya değmez 4 diyot en iyisi.

tabi ki.
onemli olan bir trafo cikisinin bostaki voltajidir.
amperi de genelde filtre kondansatorundeki her 1000 uf ye 1 amper olarak djsunun
ne icin bu adaptor?
Kondansatörüm 25 v 6800 uf trafomda 1.5 A. Bunu kuru akü şarjı için kullanıyorum aslında ben. 6800 uf için 6.8 -7 amper falan bir diyot gerekli sanırım

Elektronikçiden az önce 4 amper köprü diyot aldım taktım fakat normalde 16 v çıkış veren güç kaynağım 18.2 voltlara yükseldi. Kuru akü şarjına uygunmudur bu çıkış? Voltajın artma sebebi diyotun amperinin düşük olmasından mo onu anlayamadım.

Yük altında düşmesi lazım adaptöre yük bağlayıp test edermisiniz?

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Geri