12 volt ısıtıcı sisteminde garib bir durum.

Bu sistemde iki rezistansin aynı anda çalışması ve termostat ile ortam ısınınca iki rezistansin aynı anda durup sonra tekrar devreye girmesini mi istiyorsunuz?

Yoksa her iki rezistans ayrı ayrı mı kontrol edilecek?

İki rezistans gördüğüm kadarıyla cihazda tek bir adet anahtar olduğu için ayrı ayrı çalışma mantığı olmuyor.

Bu çizimi göre yanlış bağlantı var. Yarin uygun zamanda bir çizim yapar eklerim. Vakti müsait olan arkadaşımız varsa oda ekleyebilir. En geç yarın çizer eklerim konuya doğru bağlantı şeklini.

Dogru bağlantı iki rezistans her biri 12 volt ise paralel baglanacak. Her biri 6 volt ise seri bağlanacak. Termostat ise sigortadan sonra devreye seri baglanacak. Oradan rezistans a gidecek. Rezistansin diğer ucu eksi uca akuye yada Elektrik sistemine gidecek.

1680381335338.png

Bu sistemde iki rezistansin aynı anda çalışması ve termostat ile ortam ısınınca iki rezistansin aynı anda durup sonra tekrar devreye girmesini mi istiyorsunuz?

Yoksa her iki rezistans ayrı ayrı mı kontrol edilecek?

İki rezistans gördüğüm kadarıyla cihazda tek bir adet anahtar olduğu için ayrı ayrı çalışma mantığı olmuyor.

Bu çizimi göre yanlış bağlantı var. Yarin uygun zamanda bir çizim yapar eklerim. Vakti müsait olan arkadaşımız varsa oda ekleyebilir. En geç yarın çizer eklerim konuya doğru bağlantı şeklini.

Dogru bağlantı iki rezistans her biri 12 volt ise paralel baglanacak. Her biri 6 volt ise seri bağlanacak. Termostat ise sigortadan sonra devreye seri baglanacak. Oradan rezistans a gidecek. Rezistansin diğer ucu eksi uca akuye yada Elektrik sistemine gidecek.
İlginiz için çok teşekkür ederim. Termostattan beklentim rezistansları kontrol etmek yani istediğim zaman birini istediğim zaman ikisini yakmak ortam sıcaklığına göre değil yani..
Sigortadan beklentim hem on/off butonu (yani sistemi komple açmak veya kapatmak ) hem de sigorta olarak görev yapması.

Buna göre bir çizim yaparsanız çok makbule geçer.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Termostattan beklentim rezistansları kontrol etmek yani istediğim zaman birini istediğim zaman ikisini yakmak ortam sıcaklığına göre değil yani..
Sigortadan beklentim hem on/off butonu (yani sistemi komple açmak veya kapatmak ) hem de sigorta olarak görev yapması.

Buna göre bir çizim yaparsanız çok makbule geçer.

Rezistanslarin baglantisi orjinalde serimiydi paralelmiydi?

Bu şekilde olmadı sigorta devreyi açıp kapatıyor ancak termostat resistanslarin ikisini de aynı anda açıyor veya kapatıyor
Bu şekilde de fazladan devre elemanı alıyoruz oysa zaten ilk etapta benim istediğim şey farklı yoldan oluyordu :)
Rezistanslarin baglantisi orjinalde serimiydi paralelmiydi?
Gorselde attığım gibiydi

termostat kontakları iki rezistansın nötr köprüsü arasına konursa tek sigorta ile de istenen kontrol sağlanabilir ama bu kesinlikle güvenli bi bağlantı olmaz.

Termostattan beklentim anahtar görevi görmesi diyorsunuz öyleyse termostatı söküp yerine bir anahtar koyun. Termostattan görevi dışında başka vazifeyi üstlenmesini istiyorsunuz. Ayrıca taktığınız sigortada DC ye uygun sigorta olmalı yoksa kısa zamanda bozulabilir. Otomatik DC sigorta fiyatı tuzlu olabilir. İsterseniz onun yerine araçlarda kullanılan türden iki adet sigorta ve iki adet anahtar ile olayı çözebilirsiniz. Yalnız anahtarlar en az 32A lik olmalı çünkü sizin sistem 600W olduğuna göre herbir rezistans 300W lık demektir. 300W 12V için herbir anahtar üzerinden 25 A geçecek demektir. Piyasadaki herhangi bir anahtarı kullanamazsınız. Alırken dikkat etmelisiniz.
Yazdıklarım rezistansların 12V luk oldukları varsayılarak yazıldı. Eğer rezistanslarınız 6V luksa yani orijinalde 2 rezistans birbirine seri bağlı çalışıyorduysa bu durumda rezistansları tek tek çalıştıramazsınız.

Capture+_2023-04-02-06-28-40.png

1680406201225.png

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,149
Kullanıcılar
449,892
Son üye
bekmezci

Yeni konular

Geri