12 v 9 amper kuru akü ile telefon şarjı

herkese merhabalar. elimde 12 v 9 amper kuru akü var ve bununla telefon şarj etmek istiyorum. bu işi nasıl yapabilirim. yardımınız için teşekkürler.

örnek akü linki: http://bit.ly/2VQFNSn

9564859433010.jpg

Bu araç şarjlarının içine 5v devresi 1A lik Soğutucu ile birlikte nasıl sığıyor?
Hele 2 tane birden.
Açıkçası bu dönüştürücü aparatın içinde ne var? ben merak ediyorum.

D1 koruma ve güvenlik amaçlı şart, hemde arabadaki bujilerden kaynaklı yüksek ters voltaj etkileri vb.. görevi D2 den farklı..

D1 diyotu sartmi ustam? D2 de ters emk ortadan kaldirimak icin kullanilmis zaten

D1 diyodu koyulmazsa olur ancak ters bağlantıda devreyi korur. Olmaması devrenin arızalanmasına neden olur.

D2 ise topolojiye göre doğrultma görevi görüyor. O diyot olmadan olmaz. Ters emk için değil. Çıkış akımı bu diyot üzerinden akar.

Evet haklisiniz ters baglanti veya ters voltaj koruma amacli boyle diyot konulur. Gozumden kacmis.
D2 nasil dogeultma amacli? Ilginc.
Soyle bisey hatirladim. Paralel bagli diyot cikis akimini arttirmak icin kullanilirdi. Bu olabilir mi?

Evet haklisiniz ters baglanti veya ters voltaj koruma amacli boyle diyot konulur. Gozumden kacmis.
D2 nasil dogeultma amacli? Ilginc.
Soyle bisey hatirladim. Paralel bagli diyot cikis akimini arttirmak icin kullanilirdi. Bu olabilir mi?

Hocam bu şemaya göre bu uygulama bir buck converter oluyor. Aşağıdaki topoloji çeşitlerine ve temel bağlantı şemalarını görebilirsiniz. Şemada en sondaki birinci bağlantı şeklidir.

eda3c9562129f00856ef76e25e961841.jpg

Forum istatistikleri

Konular
127,962
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri