12 tork 4.5 torktan daha kötü sonuç verdi sebebi ne olabilir.

S.a. iyi Çalışmalar. 1m x 1.3m yazma alanına sahip bir cnc router yaptım.
y ekseninin(1.3m) hareketini 4.5 torkluk step motorla ve yivli mille verdim.
sürücü olarak 24volt (güç 24v 14 amper 350wat) la beslenen M542 (cvd556) ile sağladım.
sürücünün swichleri defaultta idi. mach3 motor turning ayarı ise deneme yanılma yoluyla bir ayar girdim.
belli bir hıza çıkardığımda motor sıkışır gibi tırrrr diye bir ses çıkartıp duruyor. yavaşlattığında çalışıyor fakat cok yavaş hareket ediyor dk 1 m gitmiyordur.
step-motor-86hs45-428-360x436.jpg
way-360x436.jpg

motor turning ve swich ayarlarından mı diye düşünmeye başladım nasıl yapabilirim bu ayarları?

2.si torku düşük diye 12 torkluk bir 86hs120 motor aldım. bunu taktım. aynı sürücüye bu sefer bu motor daha güçlü olmasına rağmen küçük motorun performansını bile vermedi. cok az bazbişey sıkışınca tırr deyip duruveriyor. Sürücüdendir diye düşünüyorum doğrumu bilmiyorum. MA840 sürücü alsam 48 voltlamı beslemem gerek ve ayarlarını swich ve mach3 motor turning nasıl yapabilirim.

Step Motor Sürücü MA860 Step Motor Sürücü Voltaj: 20VAC~60VAC VEYA 24VDC~90VDC Step Motor Sürücü Akım: 2.4AMPER~7.2AMPER Step Motor Sürücü Nema: Nema 34 Step Motor Sürücü Faz: 2 Faz

Y ekseni vidalı mil somun gövdesi bağlı değilken elle rahat hareket etmesi gerekir.

Eğer raylar (veya milller) ve vidalı mil her iki yönde birbirlerine tam paralel olarak bağlanmadı ise, hareket esnasında kasılma/zorlanma olabilir. Bu durumda motorun da zorlanması, durması kaçınılmaz olur.

Motor, sürücü ve Mach3 ayarlarına geçmeden önce eksenin rahat hareket ettiğinden emin olmanızda yarar var.

Son düzenleme:
S.a. iyi Çalışmalar. 1m x 1.3m yazma alanına sahip bir cnc router yaptım.
y ekseninin(1.3m) hareketini 4.5 torkluk step motorla ve yivli mille verdim.
sürücü olarak 24volt (güç 24v 14 amper 350wat) la beslenen M542 (cvd556) ile sağladım.
sürücünün swichleri defaultta idi. mach3 motor turning ayarı ise deneme yanılma yoluyla bir ayar girdim.
belli bir hıza çıkardığımda motor sıkışır gibi tırrrr diye bir ses çıkartıp duruyor. yavaşlattığında çalışıyor fakat cok yavaş hareket ediyor dk 1 m gitmiyordur.

motor turning ve swich ayarlarından mı diye düşünmeye başladım nasıl yapabilirim bu ayarları?

2.si torku düşük diye 12 torkluk bir 86hs120 motor aldım. bunu taktım. aynı sürücüye bu sefer bu motor daha güçlü olmasına rağmen küçük motorun performansını bile vermedi. cok az bazbişey sıkışınca tırr deyip duruveriyor. Sürücüdendir diye düşünüyorum doğrumu bilmiyorum. MA840 sürücü alsam 48 voltlamı beslemem gerek ve ayarlarını swich ve mach3 motor turning nasıl yapabilirim.

Step Motor Sürücü MA860 Step Motor Sürücü Voltaj: 20VAC~60VAC VEYA 24VDC~90VDC Step Motor Sürücü Akım: 2.4AMPER~7.2AMPER Step Motor Sürücü Nema: Nema 34 Step Motor Sürücü Faz: 2 Faz
4.5 nm motoru 48v ile besleyin. 12 nm ma860 sürücü ve 60v aşmamak kaydı ile daha güzel çalışır. Sistemde kesinlikle mekanik kasılmalar olmamalı.

yivli mil ne ki ? gijon denilen zımbırtı mı yoksa bilyalı vida mı ?

"12 tork 4.5 torktan daha kötü sonuç verdi sebebi ne olabilir."
Diye sormuşsunuz. Motorların tam torkunda çalıştırmak için katalog amper ve hesaplanan volt değerleri ile beslemeniz gerekiyor. 12Nm motorun amper ve volt gereksinimi büyük olasılıkla 4.5Nm motordan fazladır. Sanırım siz aynı amper ve voltla beslediniz, bu ise motorun torkunun çok düşük kalmasına neden olmuş olabilir.

Motorlarınızın katalog amper, voltaj ve buna bağlı maks. voltaj değerlerini önce doğru olarak belirleyin. "Step Motor ve Sürücülerimizi Ne Kadar Tanıyoruz?" konusundan yaralanabilirsiniz.

Sorularınızın doğru anlaşılabilmesi için olabildiğince makinenizi ve bileşenlerini iyi tanıtmanızda yarar. Bir kaç fotoğraf da yararlı olacaktır. Örneğin kontrol kartınız nedir, eksenlerin hareket sistemi nedir, motorunuzun voltunu kaç hesapladınız, motor seri mi paralel bağlı mı, olması gereken amper değeri nedir (bilmiyorsanız motorun modeli, satın aldığınız yer), sürücü üzerinden kaç amper (RMS) seçtiniz, mikro step seçiminiz nedir, Mach3'de motor ayarlarınız nasıldır vs.

Bir çok arkadaş gibi yeterince tanıtmadan soru yöneltince iş kısmen bulmaca çözmeye dönüşüyor. Daha kötüsü bu, yanlış yanıtlar alıp kullanmanıza ve ilave sorunlara da neden olabilir.

Besleme voltajı ikiye katlandığında tork da yaklaşık ikiye katlanır. Amper artıkça tork da artar. Yanlış anlaşılmasın bu artış katalog tork değerinin üstüne çıkmanızı sağlamaz sadece bu tork değerinin altında çalışmamanızı sağlar. Çoğu zaman göz ardı edilse de, motorun bu verilen katalog tork değeri, siz hangi amper ve voltaj değeri ile beslerseniz besleyin geçerli olacak demek değil. Sizin örneğinizde sanırım 4.5Nm değerin yarısından bile daha az bir tork elde ediyorsunuzdur.

SMPS güç kaynağınızın motorların toplam amperinden yaklaşık %30-40 fazla olması öneriliyor, bu sınır motorların hepsinin aynı anda çalışması halinde önem kazanıyor. Sürücü üzerinden amperi seçerken dikkat etmeniz gerekir.

Bir diğer konu sürücünüzün voltaj sınırı. Kimi sürücü kataloğunda anlık bile aşılmaması gereken voltaj değerini maks. voltaj olarak veriyor. Kimi sürücülerde bu değerler daha açık ve ayrı ayrı belirtiliyor. Sizin sürücünüzde maks. voltaj değeri 50 Volt olarak verilmiş. Bu anlık maks. voltaj mıdır yoksa bağlayabileceğiniz voltaj mıdır bilmiyorum. Eğer bu anlık maks. voltaj ise, voltaj oynamalarını da göz önüne alarak 40-42 volt (tahminim) maks çıkışlı bir güç kaynağı bağlayabilirsiniz demektir. Dediğim gibi katalogda net olarak bu bilgi verilmemiş, benim kişisel görüşüm böyle olduğu yönünde. Eğer doğru düşünüyorsam 48V verdiğinizde sürücünün yanma olasılığı yüksek. Doğrusu satıcı firmadan öğrenilebilir (eğer biliyorlarsa).

Not: Bazı motorlarda dikkatli inceleyince, hesaplanan volt ve maks. amper verilse bile, adlandırıldığı tork (Nm) değerine çıkmadığını da gördüm. Örneğin 12Nm olarak adlandırılan bir motoru incelediğimde, paralel bağlanması halinde yaklaşık en çok 8.5Nm tork elde edilebiliyordu. Tam anlayabilmek için sağlıklı, güvenilir katalog bilgilerine ve tork eğrilerine gereksinim var.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,159
Kullanıcılar
449,915
Son üye
eylulllll33

Yeni konular

Geri