110V ile 220V kullanım farkında maliyet etkili mi?

Affansen

Katılımcı Üye
Bir yorum görmüştüm, 110V'da aynı alet 220'ye göre daha fazla amper çeker, ve kablo kesitini arttırır gibi şeyler yazıyordu. Bu bilgi doğru mu? Yani 110V ile 220V arasında böyle bir fark var mı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
@Affansen, güç kaynağından çıkan voltaj gibi düşün, voltajı 2 kata çıkardın mı amper yarı yarıya düşer, amerikada 110 volt sistemi vardır voltaj düşük olduğu için amper yüksektir. biz avrupa standardını kullanıyoruz 220 volt nerdeyse diğer tüm dünyada sadece kullandığımız fişler farklı. bize gelen amerikanlar 220 ile çalıştırılma sonucu bozulmuş olanlar bazıları tamir oluyor ama Türkiye de kullanılamıyor çünkü üniversal değil

Teşekkürler ustam. Bir konuda kaynağa ihtiyacım oldu, burası aklıma geldi. O yüzden buraya konu açmaya karar verdim.

Burada şöyle bir nokta var: AC ve DC değerler. AC elektriğe bağladığın birçok alet, voltajı DC olarak dönüştürür ve genellikle sabit voltaj ile çalışır. Ya da belirli bir voltaj aralığında çalışır. (12-24V gibi.) Dolayısıyla AC bir elektriği baz alıp, voltaj ve amper karşılaştırması yapmak çok da sağlıklı olmaz.

Bunun yanında evlerimize gelen voltaj tüm yolu 220V olarak gelmez ki prizden çıkan değerler bile değişiklik gösterebilir.

Türkiye'nin 220V kullanması, bir standart gereği. Sanıldığı gibi maliyetle alakalı falan değil ki yukarda da dediğim gibi, elektrik yolun bir kısmını 220V olarak katediyor. Genel olarak 220V'nin tercih edilme sebebi olarak da, yüksek gerilime kaçmadan ama hat üzerinden fazla akımın da taşınmasına olanak vermeden, ortada seçilmiş bir değer diyebiliriz. (mono-phase, tri-phase farkına girmiyorum)

ABD'de 110 Volt'un standartlaşmış olması ile alakalı çeşitli hikayeler olmasının yanında, günün sonunda bu bir standarttır. Ki onlarda da bizde olduğu gibi, elektriğin tamamen 110V olarak taşındığını düşünmüyorum.

Uzun lafın kısası, 110V ile 220V arasındaki tercihin sebebi maliyet değildir. İkisi de ayrı bir standarttır.

Burada şöyle bir nokta var: AC ve DC değerler. AC elektriğe bağladığın birçok alet, voltajı DC olarak dönüştürür ve genellikle sabit voltaj ile çalışır. Ya da belirli bir voltaj aralığında çalışır. (12-24V gibi.) Dolayısıyla AC bir elektriği baz alıp, voltaj ve amper karşılaştırması yapmak çok da sağlıklı olmaz.

Bunun yanında evlerimize gelen voltaj tüm yolu 220V olarak gelmez ki prizden çıkan değerler bile değişiklik gösterebilir.

Türkiye'nin 220V kullanması, bir standart gereği. Sanıldığı gibi maliyetle alakalı falan değil ki yukarda da dediğim gibi, elektrik yolun bir kısmını 220V olarak katediyor. Genel olarak 220V'nin tercih edilme sebebi olarak da, yüksek gerilime kaçmadan ama hat üzerinden fazla akımın da taşınmasına olanak vermeden, ortada seçilmiş bir değer diyebiliriz. (mono-phase, tri-phase farkına girmiyorum)

ABD'de 110 Volt'un standartlaşmış olması ile alakalı çeşitli hikayeler olmasının yanında, günün sonunda bu bir standarttır. Ki onlarda da bizde olduğu gibi, elektriğin tamamen 110V olarak taşındığını düşünmüyorum.

Uzun lafın kısası, 110V ile 220V arasındaki tercihin sebebi maliyet değildir. İkisi de ayrı bir standarttır.
aynı değil be arkadaşım 220 ac de çalışan tüm cihazlar 50HZ 110 voltta çalışanlar ise 60 HZ gibi küçük bir fark var

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri