110V Gerilimde Elektrik Projesi Cizme hk

Emre1017

Üye
Merhaba arkadaslar elinizde kanada standartlarinda cizilmis proje var mi ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bunun 220vac den ne farkı olabilir?voltaj değerleri değişecek sadece bildiğim kadarıyla elektrik projelerindeki simgeler uluslar arası standart kablo renkler kodları farklı olabilir bizde ve bir çok avrupa ülkesinde kahverengi faz mavi nötr bazı ülkelerde kırmızı veya siyah kullanılıyor diye biliyorum siz Abd ve Kanada elektrik sembolleri aynı mı onu araştırın

en basit kendine 110v yi 220 ye yükselten doubler yapıp normal projeleride yapabilirisn
Bu dediğinden ziyade amacım ordaki standartları görmek mesela biz burda priz linyeleri için 3x2,5 kullanıyoruz onlar ne kullanıyor ?Pano tekhatlarını kuvvet kolon şemalarını görmek amacım.

Bende merak ettim ve internetten bakayım dedim. Bulduğum bir pdf dosyasını seninle paylaşayım. Dosyanın 10. sayfasında tek hat şemasını görebilirsin. Kablo kesiti olarak mm2 değil AWG standardını kullanıyorlar. AWG to mm2 dönüşümüne ise şuradan bakabilirsin. https://www.multicable.com/resources/reference-data/cross-reference-awg-to-mm2/.

4#10 yazan kısma göre kablo 4x6 mm2 ve 3(4#3/0-53mmC) ise 3x(4x95)

mmC kısmını tam çözemedim ama boru çapı gibi geliyor.

Ekli dosyalar

• electrical.pdf
    7.7 MB · Görüntüleme: 6
Son düzenleme:
Bende merak ettim ve internetten bakayım dedim. Bulduğum bir pdf dosyasını seninle paylaşayım. Dosyanın 10. sayfasında tek hat şemasını görebilirsin. Kablo kesiti olarak mm2 değil AWG standardını kullanıyorlar. AWG to mm2 dönüşümüne ise şuradan bakabilirsin. https://www.multicable.com/resources/reference-data/cross-reference-awg-to-mm2/.

4#10 yazan kısma göre kablo 4x6 mm2 ve 3(4#3/0-53mmC) ise 3x(4x95)

mmC kısmını tam çözemedim ama boru çapı gibi geliyor.
Teşekkürler bilgi için.PDF i inceledim işime yaradı.

Başka proje paylaşabilecek arkadaşlar varsa özellikle dwg olarak desteklerini rica ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri