110 smsp i 220 de kullanma

Mcmlca1

Üye
Merhaba arkadaşlar, elektronik hakkında danışman gereken bir konu var yardımcı olabilirseniz sevinirim. Amerika'dan bir şarjlı matkap getirdimde şarj etmek için 220den 110 a düşüren bir trafo kullanmam gerekiyor. Şarj aletinin içini açtım varistörü söktümde başka birşey yapmam gerekirmi, bu şekilde fişe taksam sıkıntı olurmu.

220/110 trafo kullanırsanız varistörü sökmeye gerek yok. bazı cihazlar 85/230vac aralığında çalışabilir sizin cihazın etiketini kontrol edin.

Etiketin resmini ekleyin görelim.

Cihazi 220 volt sebekede enerjilemeyin hemen.

Ürünün marka modeli bilinen bir ürün ise Türkiye de bu cihaz için 220 ile çalışan bir sarj aleti de alabilir cihazi onunla sarj edebilirsiniz.

Etiketin resmini ekleyin görelim.

Cihazi 220 volt sebekede enerjilemeyin hemen.
IMG-20220120-WA0003.jpg

üniversal değil, sadece amerika için üretilmiş. 10,8 volt 3 amper verebilen başka bir adaptör temin ederseniz orada kullanabilirsiniz. bu durumda adaptörü fişe taktığınız an gümler.

220 volt modelini goremedim.

İçindeki sarj devresi modifiye edilirdi bakmak lazim. Yada 220 den 110 a trafo ile kullanacaksınız.

Bu cihazı böyle kullanamazsınız orası kesin.
Çözüm arayalım. Şarj cihazının lithium piller için olduğu yazıyor. Fakat çıkış voltaj değerinin orada yazan değer olduğunu düşünmüyorum. Doğrusu yazılmamış.

İki hücreli olsa piller 7.2 nonimal değer ve 8.4v tepe değeri olur, şarj için 8.4-9v gerekir.

Üç hücreli olsa 10.8 nonimal değeri ve 12.6v tepe değeri olur, şarj için 12.6-13v gerekir.

Bu durumda şarj aletinin üzerine 3 hücreli pilin nonimal değerini yazmışlar ancak çıkış voltajı büyük ihtimal 12.6v

Bu durumda 12.6v bir adaptör alınıp uçları kesilip bu şarj cihazının içi sökülüp batarya temas noktalarına lehimlenip kullanılabilir olması gerek.

Bu cihazı böyle kullanamazsınız orası kesin.
Çözüm arayalım. Şarj cihazının lithium piller için olduğu yazıyor. Fakat çıkış voltaj değerinin orada yazan değer olduğunu düşünmüyorum. Doğrusu yazılmamış.

İki hücreli olsa piller 7.2 nonimal değer ve 8.4v tepe değeri olur, şarj için 8.4-9v gerekir.

Üç hücreli olsa 10.8 nonimal değeri ve 12.6v tepe değeri olur, şarj için 12.6-13v gerekir.

Bu durumda şarj aletinin üzerine 3 hücreli pilin nonimal değerini yazmışlar ancak çıkış voltajı büyük ihtimal 12.6v

Bu durumda 12.6v bir adaptör alınıp uçları kesilip bu şarj cihazının içi sökülüp batarya temas noktalarına lehimlenip kullanılabilir olması gerek.
Fikriniz güzel fakat derdim sadece bu değil bu matkabın birde tezgahta pilsiz kullanmak için, pil gibi şarjlıya takılıp diger ucuda fişe takılıp kullanılan bir aparatıda var her seferinde trafo ile kullanamıyorum tezgahta yer kaplıyor. Benim her halükarda bunu 220 ye çevirmem lazım bir elektronikçiye gönderip baktırıcam heralde. Ama elektronik tamircileri yapabiliyor bende birde milwaukee marka yine 110 bir pil şarjı vardı onu yapmıştı elektronikçi. Devreyi takip ettim varistörü dökmüş birde kondansatör den diyota giden bir yol kesmiş bende onu taklit ederek varistörü söktüm ama herhangi bir yol kesmedim. Ama olmayacak gibi profesyonel birinin incelemesi lazım gibi yoksa daha büyük dert açıcam gibi başıma🤓. Herkese yardımcı olmaya çalıştığı için teşekkür ederim

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri