11 kw yıldız üçgen motor 2-3 haftada bir sıkışmadan dolayı yanıyor.

Tek faz açtığında koruma yapmak istiyorsan faz koruma rölesi kullanırsın. Böyle kulağı tersten gösterir bir devre ne gördüm ne duydum !

Evet faz koruma rölesi kullanmak daha mantıklı. Ama dikkat ederseniz arkadaşın ilk sorusu ne kullanalım değil, sigortaya paralel bağlı TMŞ nin ne işe yaradığı. Arkadaş sayesinde sizde böyle bir devrenin olduğunu görmüş oldunuz.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Evet faz koruma rölesi kullanmak daha mantıklı. Ama dikkat ederseniz arkadaşın ilk sorusu ne kullanalım değil, sigortaya paralel bağlı TMŞ nin ne işe yaradığı. Arkadaş sayesinde sizde böyle bir devrenin olduğunu görmüş oldunuz.

Daha faz koruma rölesi yokken ki 40 sene önceki uydurma dizaynın hiç kimseye faydası olmaz.

Türkiyede,bazı büyük sanayi tesislerinde 500 ve 660 volt kullanılmaktadır.Bu gerilimde faz koruma rölesi bulunmadığından,bu uygulama dışında faz koruma tesisatı çok pahalı olacaktır.

Akyar abi 500-600V'luk sistemde çalışmadım eski seka fabrikası öyleymiş, o zamandan kalma motorların etiketlerinden gördüm ancak hala 40-50 sene öncenin sistemi uygulanıyor ise yazıklar olsun diyorum başkada birşey demiyorum !

FAYDALI OLUR İNŞALLAH

xGpBpV.jpg
arkadaşım orda kullanılan termik röle şalter değil muhhtamelen kontaktörün A1 i rölenin kontağından geçmemiştir yada kontak arzalı bırakmıyordur temik açtığı halde kontaktör bırakmaz yanması normal ona bi bak istersen

yıldızdan üçgene geçiş zamanını kontrol et yıldızda çalışırken tamburda tıkanma oluyorsa yıldızda çalışdığı için motor daha çobuk yanar.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri