11 kw asenkron motor softstarter kalkışta yüksek akım

Bilmişlik taslamıyorum, tecrübenize saygım var. Burayada yazmamın sebebi tecrübelerinizden faydalanmak. Fakat benim sorunum motorun yol verme esnasında termik açması ve yol vermede 115A akımları görmesi. Motorun bağlantılarını başlangıçta ben yaptım ve hat kontaktörü, soft starter ve termikten oluşuyordu. Softstarterı 7.5kw dan 11kw a yükselttim ve yer kalmadığı için geçeci olarak hat kontaktörünü sökmek zorunda kaldım.
Sizin gibi meslekte tecrübeli abilerinde problemi bu. Ben buraya problemi yazıyorum siz hat kontaktörü olmadığı, motor klemens kapağında uyarı levhası soruyorsunuz. Tecrübenizle yardımcı olmak yerine sizden sonra gelen insanları yermeye çalışıyorsunuz. Bumu sizin yardımcı olma şekliniz. 15 gündür cimnastik yaptığımda yok çözdüm zaten, arkadaşların önerdiği 3 tristörlü softstarter ve aşırı akım rölesiyle. Sizinde en gin tecrübeniz ve yardımınız için teşekkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Fan karakteristiği,ağır yol alan sistemlerdendir.Yıldız üçgenle yol verilmemei gereken sistemdir.Bu türlü yol-
vermeler direkt start ile yapılır ve etiket akımının 6-8 katı akım 6-10 sn arasında olur.Burada kullanılacak ter-
mik 10 değil 20-30 olarak seçilir.Baştanberi anlatamadığımız bu.Aşırı akımı azaltmak için,mekanik olarak fanın
önüne klepe sistemi konur.İlk startta klepe kapalı olur ve starttan sonra,klepe,hidrolik bir sistemle yavaş yavaş
açılır.Bu tedbirler yoksa,200 kw motor ( 400 amp yaklaşık ) 2400-2500 amp. akım çeker.Sizin motorun 115-120 amper çekiyor olmasıda bu nedenle normaldir.Bu tip tahrikler için seçilecek softstarter bir üst güce göre
seçilmelidir.Baştanberi,yanlış seçim yapmışsınız dememin sebebi budur.10,10a sınıf termikle bu motoru kaldı-
ramazsınız.Termiğinizin 20 veya 30 sınıfı ( bunuda ilk olarak duyduğunuzdan eminim ) termik kullanmalısınız.
Kontaktör ve şalterler,hızlı açan ve ark söndürme tertibatı olan şalt cihazlarıdır.Softstarterin böyle bir özelliği
yoktur.Termiğin kontağını softstarterden geçirerek aşırı akımda / kısadevrede açtırmaya çalışırsanız,aleti
uçurussunuz.Yaptığınız uygulama bu yüzden yanlıştır diyoruz.Kontaktör alamıyorlarsa o sizin sorununuz de-
ğil.Yaptığınız yanlış uygulamanın ceremesini size çektirirler.Umarım,bu uyarılarım işe yarar.Termik sınıfları ekte.

Ekli dosyalar

• TERMİK SINIFLARI.jpg
    TERMİK SINIFLARI.jpg
    185.4 KB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Teşekkürler
Termik sınıfını ilk defa duymadım şu an sınıf 20 ayarlı
Önceden söylediğim gibi hat kontaktörünü geçici olarak kendim söktüm. Tekrar takıcam

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri