11 KW ABB Elektrik Motoru

trkvmk

Üye
okulumuzda bulunan rüzgar tünelini çalıştıran 11 kW lık ABB marka 3 fazlı (50,50,60)AC elektirk motorunda bi problemini sizinle paylaşmak istiyorum.elektik motoru çalıştırılmaya başlatıldıktan sonra istenilen devirde çalışmıyor..daha doğrusu sürekli aynı senkronda olmuyor aynı saniye içerisinde.bu konuda fazla bilgim olmadığı için tanımlamayı pek yapamıyor.ancak motor bazı zamanlarda çalışırken tekrar kapatılıp açıldığında yine aynı sorunu veriyor ve istenilen devir sayısına da çıkmamıyor.teknik bilgim yok maalesef.fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.bu konuda okulumuzun yardımı ile problemi çözebileceğine kanaat getiren kişilerlede temas kurulup Bakım için kendilerine başvurulacaktır..şimdiden teşekkür ederim..acil yardımlarınızı bekliyorum..

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
elektrik motorunun özellikleri

ABB(Asea Brown Boveri)

V A Hz
380-415 22.2 50
660-690 12.8 50
440-480 22.1 60

model: 3faz MEVS 160 MD4

FL:4303923 11/127kW cos#:85/85 IP:55 130kg

BOBİN
TYP L 90-355 range

DİNAMO
type:REO-444 Rz nmax:10000 tr/mn

teknik olarak bilgim yok ama panelden rpm bilgilerini okuyabiliyoruz.bu nedenle bağlı olduğunu düşünüyorum..

Burada önemli nokta motor nasıl sürülüyor,devri ayarlanabiliyormu,eğer inverter ile sürülüyorsa inverterda yada inverter donanımında problem olabilir.

okulumuzda bulunan rüzgar tünelini çalıştıran 11 kW lık ABB marka 3 fazlı (50,50,60)AC elektirk motorunda bi problemini sizinle paylaşmak istiyorum.elektik motoru çalıştırılmaya başlatıldıktan sonra istenilen devirde çalışmıyor..daha doğrusu sürekli aynı senkronda olmuyor aynı saniye içerisinde.bu konuda fazla bilgim olmadığı için tanımlamayı pek yapamıyor.ancak motor bazı zamanlarda çalışırken tekrar kapatılıp açıldığında yine aynı sorunu veriyor ve istenilen devir sayısına da çıkmamıyor.teknik bilgim yok maalesef.fikirlerinizi söylerseniz sevinirim.bu konuda okulumuzun yardımı ile problemi çözebileceğine kanaat getiren kişilerlede temas kurulup bakım için kendilerine başvurulacaktır..şimdiden teşekkür ederim..acil yardımlarınızı bekliyorum..

Değerli arkadaşım yapmış olduğun gözlemlerden anlaşılıyorki motor yıldız-üçgen yolvererek çalışmakta burada arızanın net ortaya çıkarılması motorun görevi kullanılan sistemin alt yapısı kumanda sisteminin incelenmesi gerekmektedir benim tahminlerim kumanda devresi yol vermede problem yapıyor olabilir veya motorun devrini gören sensör arızası ,emniyet devrelerinin rolüde olabilir kısaca panonuz ve motorun kendisi incelenmesi gereklidir...

Burada önemli nokta motor nasıl sürülüyor,devri ayarlanabiliyormu,eğer inverter ile sürülüyorsa inverterda yada inverter donanımında problem olabilir.

devri ayarlanabiliyor ama kumanda hareketi motora yansımıyor..

Değerli arkadaşım yapmış olduğun gözlemlerden anlaşılıyorki motor yıldız-üçgen yolvererek çalışmakta burada arızanın net ortaya çıkarılması motorun görevi kullanılan sistemin alt yapısı kumanda sisteminin incelenmesi gerekmektedir benim tahminlerim kumanda devresi yol vermede problem yapıyor olabilir veya motorun devrini gören sensör arızası ,emniyet devrelerinin rolüde olabilir kısaca panonuz ve motorun kendisi incelenmesi gereklidir...

yorumunuz için teşekkürler.peki bu incelemeyi hangi vasıflara sahip kişiler yapabilir yada ne önerebilirsiniz?bu arada dediğiniz gibi motor yıldız üçgen yol vererek çalışmaktadır..tekrar tşekkürler

bu arada bi bilgi daha eklemek istiyorum,daha açık olabilmek için..motoru normal çalışır durumda iken kapatıp tekrar açtığımızda bu sorunu yaşadık.aynı motordan iki tane var ve ikiside aynı sorunu veriyor..

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,934
Son üye
peldayilmaz

Yeni konular

Geri