10A röle 2A taşımıyor?

Transistör ne için var

zaten transistörün triyaktan farkı ac kontrol edebilmesidir bilgisayardaki transistör saniyede milyonlarca kez açılıp kapanıyor ve problem olmuyor peki ne555 ile pnp nasıl süreceksin pull down veya npn-pnp totemi ilemi nasıl yapacaksın ? Merak ettimde :D

NE555 çıkışından 330-470 Ohm direnç ile Transistörün Base'ine aynı zamanda Base ucundan +12V hatta 10K direnç ile bağlayacağım. (Pull Up oluyor galiba) Kollektör ucunu da +12V hatta bağlayacağım. Emiter ucundan da LED'lere gidecek. O şekilde düşünüyorum :D 2-3 Amper geçirebileceğimiz bir transistör tavsiyeniz var mı? BD241 buldum google amcada araştırırken :D İş görür herhalde. 3 Seri LED'e 1 direnç olacak şekilde 150 kadar LED çalışacak.

npn kullanma şansın var mı?
pull up da direnci yanlış seçmek ne555 kızartır npn ise mje3055t pnp kardeşi ise mje2955t dir

npn kullanma şansın var mı?
pull up da direnci yanlış seçmek ne555 kızartır npn ise mje3055t pnp kardeşi ise mje2955t dir
Dediğim şekilde BC327 sürdüm o da PNP zaten biliyorsunuz. Base ucuna 470 Ohm, yine Base ucundan 10K ile + besleme ucuna verdim entegre ısınmadı valla :D NPN ile deneyeyim belki olur. BC237 var zaten elimde tek 1 LED bağlayarak deniyeyim olursa daha güçlü bir NPN ile değiştiririm. Teşekkürler.

pull up devresi bağlama direk ne555 in çıkışından npn nin basesine 1k dirençle bağlayın gnd leri birleştirin (besleme ile besleme ayrı ise)

tek bir triyak ve 100 ohm dirençle triyağı röle gibi kullanabilirsiniz.
triyak önerim bta12-600v
tr2.gif

akü ile denedim triyak çalışıyor direnç ile

opto triyak eğer yaltım gerekliyse kullanılır. yalıtım ihtiyacı yoksa bu daha uygun.
Teşekkürler. Triyak olarak BTA16 var zaten bende. Yalıtım ihtiyacı yok ya 150 tane LED çalışacak sadece önemli bir yük değil.
Elimdeki BTA16'yı kontrol edeyim sağlamsa onu kullanırım. Tekrardan teşekkür ederim :)

mcu veya pic e zarar verirmi
Teşekkürler. Triyak olarak BTA16 var zaten bende. Yalıtım ihtiyacı yok ya 150 tane LED çalışacak sadece önemli bir yük değil.
Elimdeki BTA16'yı kontrol edeyim sağlamsa onu kullanırım. Tekrardan teşekkür ederim :)
:Dbiz aramızda tartışıyorduk hehe bta16 triyak o motorla çalışabilir dene istersen ledlerde bjt transistör kullanmanı öneririm triyak gerksiz olur BTA16 dan ikisini paralel yap motoru taşır onlar

Forum istatistikleri

Konular
127,871
Kullanıcılar
449,460
Son üye
erdemakbulut

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri