100mt. emiş yapan su motoru varmı?

mrt-pc

Üye
Merhaba Arkadaşlar , Ben evime 100mt uzaklıkta 1,5mt derinliğinde bir kuyudan evime su basmak istiyorum. Motor evimde olsun ben sadece boruyu kuyuya göndereyim istiyorum nasıl bir motora ihtiyaçım var yardımcı olurmusunuz. Bu arada bilindiği üzere evim monefaze elektriğe sahip.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tavsiyem pompanizi kuyuya en yakin noktaya baglamaniz. Su motorlari emis yapmak uzere degil yukari basmak uzere dizayn edilirler. Evinizle kuyu arasindaki yukseklik farkini belirtirseniz size oneride bulunabilirim.

Sent from my iPad using Tapatalk HD
Turkce siri ayaklanmasi. Destekleyin beniiii.

Tavsiyem pompanizi kuyuya en yakin noktaya baglamaniz. Su motorlari emis yapmak uzere degil yukari basmak uzere dizayn edilirler. Evinizle kuyu arasindaki yukseklik farkini belirtirseniz size oneride bulunabilirim.

Kuyudan emiş yapamazmıyız ?

bir örnek
Sumak Pompa, Dalgıç pompa, su pompasi, su motoru, hidroforlar, Foseptik pompalar, preferikal pompalar, salyangoz pompalar, jet, paslanmaz pompa imalatı, asit pompalar, kademeli pompalar, sulama pompalar, hidroforlar, kuyu pompaları, fiyatları, nedir

bir örnek daha

CPM-158 1.0 HP Su Pompası Su Motoru GittiGidiyor'da 83921382

100 metreden emiş yapan biraz zor bulunur gibime geliyor en iyisi dalgıç pompalar , verdiğim linkte 1 HP motorlu pompa 6 mt emiş yapıyormuş bayağı verimsiz bence 100 metreden çekmek için 10 hp lazım heralde oda 7.5 Kw yapıyor :D

Kolay gelsin

Merhaba Arkadaşlar , Ben evime 100mt uzaklıkta 1,5mt derinliğinde bir kuyudan evime su basmak istiyorum. Motor evimde olsun ben sadece boruyu kuyuya göndereyim istiyorum nasıl bir motora ihtiyaçım var yardımcı olurmusunuz. Bu arada bilindiği üzere evim monefaze elektriğe sahip.

100 metre borudan suyu çekmek zor olur. 1,5 metre kuyunuz standart santrifüj pompalar 6,6-5 metreden çeker bu durumda emme borusundaki kaybınız 5 mSS değerinden az olmalı. Bu nedenle pompa kuyunun hemen üzerinde olmalı. Eğer debinin düşük olması sizin için sorun değilse derin kuyu pompaları var onlar daha derinden çeker işinizi görebilir. Ancak yüksek debi istiyorsanız pompa kuyuya yakın olmalı.

Ne kadar su istediğinizi(debi) yazarsanız yardımcı oluruz.

Cevaplar için tşkrlr. kuyu ile ev arası 100mt evin 3.katı yani çatıya gidecek kuyunun derinliğ 1.5mt
Basınç çok önemli değil içme suyu taşınacak bu motorla, bir depoya doldurulacak.
Anladğım kadarıyla 100mt mesafede emiş yapabilen bir motor yok.
uzak mesafe emiş istememdeki sebep sürekli bu evde kalınmıyor hırsızlık olmaması açısından düşünmüştüm ama olmuyor sanırım.

Cevaplar için tşkrlr. kuyu ile ev arası 100mt evin 3.katı yani çatıya gidecek kuyunun derinliğ 1.5mt
Basınç çok önemli değil içme suyu taşınacak bu motorla, bir depoya doldurulacak.
uzak mesafe emiş istememdeki sebep sürekli bu evde kalınmıyor hırsızlık olmaması açısından düşünmüştüm ama olmuyor sanırım.

kuyu ile ev arasındaki uzunluk 100 metrede kuyu ile ev arasındaki yükseklik ne kadar ? kuyu 1.5 metre derinlikte diyelim ve ev kuyu arası 100 metre yükseklik ise 5 metre burda pompa 6.5 metreden su emmiş olur tabi borunu direncinide eklemek lazım

Pompalardaki basma değerleri yükseklik veya derinlik olarak verilir benim bildiğim bu. sizin ev kuyuyla aynı seviyedeyse normal bi pompa iş görür diye düşünüyorum.

Son düzenleme:
Kuyu ile evin kot farkını söylemedin ama ..uygun ise :

Kuyunun içinde boru ucuna iyisinden klepe takarsın.
Boruyu su doldurursun .
Motorun iyi ise ufak ama kademeli ise kullanırsın.
Verimsiz olur ama çaresizlik neler yaptırmaz ki.
Zaman zaman eksilen suyu tamamlar öyle çalıştırırsın.
Dedikleri gibi motor kuyuda olsa daha uygun , zaten boru döşeyeceksin yanına kablo yatır trifaze öneririm varsa.
Ama çalarlar filansa ...
Boruyu göm motoruda göm üstüne kamujlaj yap...

Hocam ev ile kuyu arası yükseklik farkı var mı? Bir de arazi sizindir sanırım sondaj yaptırdığınıza göre.

Kuyudan emiş yapamazmıyız ?

bir örnek
Sumak Pompa, Dalgıç pompa, su pompasi, su motoru, hidroforlar, Foseptik pompalar, preferikal pompalar, salyangoz pompalar, jet, paslanmaz pompa imalatı, asit pompalar, kademeli pompalar, sulama pompalar, hidroforlar, kuyu pompaları, fiyatları, nedir

bir örnek daha

CPM-158 1.0 HP Su Pompası Su Motoru GittiGidiyor'da 83921382

100 metreden emiş yapan biraz zor bulunur gibime geliyor en iyisi dalgıç pompalar , verdiğim linkte 1 HP motorlu pompa 6 mt emiş yapıyormuş bayağı verimsiz bence 100 metreden çekmek için 10 hp lazım heralde oda 7.5 Kw yapıyor :D

Kolay gelsin

Ukalaliginiza birsey demeyecegim. Yazdiklarimi tekrar okuyun. Lise ergenleri gibi tepki vermissiniz.

Emis yapamazsaniz diye birsey yazmadim ben. Kuyunun uzerine koyacagi bir pompadan alacagi verim 100 metre oteden emis yaptiracagi pompanin veriminden daha fazla olur.
Pompalarin basma grafigini emis grafigine bakarsaniz logaritmik oldugunu gorursunuz.

Bir pompa 1 metreden su emdiginde 100 metre yukariya su basarken 10 merteden emis yaptiginda 91 metre basmasini beklersiniz ama 45-50 metre yuksege su basabilir.

O yuzden emis degil kuyuya yakin konumlandirip yukari basma yapmasi uygundur demistim.

gelelim cevaba
Motor secimi yaparken kuyu icine koyacaginiz bir dalgic motor ile bu isicozebilirsiniz. Hem verimi yuksek olur. Hemde kuyuya yapacaginiz kilitli bir kapak ile calinmasini onlersiniz.
Evinizin 3. Katina suyu basacaksiniz her katin 3 metre yukseklikte oldugunu varsayalim 9 mss lik bir basinc kaybiniz olacak.
100 metre otede olan kuyunuz ile eviniz arasinda ne kadar bir kot farki var.
Ayni hizada ise kaybiniz az olacaktir. Ama kot farkiniz cok buyukse kaybiniz da o kadar buyuk olur.

Ukalaliginiza birsey demeyecegim. Yazdiklarimi tekrar okuyun. Lise ergenleri gibi tepki vermissiniz.

Emis yapamazsaniz diye birsey yazmadim ben. Kuyunun uzerine koyacagi bir pompadan alacagi verim 100 metre oteden emis yaptiracagi pompanin veriminden daha fazla olur.
Pompalarin basma grafigini emis grafigine bakarsaniz logaritmik oldugunu gorursunuz.

Bir pompa 1 metreden su emdiginde 100 metre yukariya su basarken 10 merteden emis yaptiginda 91 metre basmasini beklersiniz ama 45-50 metre yuksege su basabilir.

O yuzden emis degil kuyuya yakin konumlandirip yukari basma yapmasi uygundur demistim.

gelelim cevaba
Motor secimi yaparken kuyu icine koyacaginiz bir dalgic motor ile bu isicozebilirsiniz. Hem verimi yuksek olur. Hemde kuyuya yapacaginiz kilitli bir kapak ile calinmasini onlersiniz.
Evinizin 3. Katina suyu basacaksiniz her katin 3 metre yukseklikte oldugunu varsayalim 9 mss lik bir basinc kaybiniz olacak.
100 metre otede olan kuyunuz ile eviniz arasinda ne kadar bir kot farki var.
Ayni hizada ise kaybiniz az olacaktir. Ama kot farkiniz cok buyukse kaybiniz da o kadar buyuk olur.

Tepkim net.

Bilmediğinizi düşündüm örnek gösterdim.

Yazdığınızı doğru okuduğumu düşünüyorum siz kendi anladığınız şekilde yazmış olabilirsiniz.

Ergen tavırlarımı bir gösterirseniz sevinirim nerede yanlış yaptım öğreneyim kendimi düzeltirim

Su pompalarının neden emiş gücü düşük olur basma gücü yüksek olur tasarımla bir alakası var mıdır. bunu öğrenmek gerekir önce

Kolay gelsin.

Forum istatistikleri

Konular
128,123
Kullanıcılar
449,830
Son üye
xkullanıcı45

Yeni konular

Geri