1000VA UPS + Oto Ak = Uzun süre elektrik mümkün mü?

ahmetabi2

Üye
Merhaba arkadaslar,

bir kac konudan ve siteden okumustum. Normal bir UPS kesintisiz güc kaynagina oto aküsü baglandigi taktirde daha uzun süre elektrik kesintisinde bilgisayar veya calistirilacak malzemelerin calismasi saglanabilir deniliyordu.

Simdi elimde POWERCOM BNT-1000AP bir UPS cihazi var.

Ben kendi is yerimize güvenlik kameralari koymak istiyorum 6 adet. Bunlari bilgisayara baglayip sürekli kayit yaptirmak istiyorum ve bilgisayarida internete DSL modemden baglayip görüntülerin internet üzerinden de seyredilebilmesine imkan vermek istiyorum. Ama elektrik kesintilerinde bahsini etmis oldugum sistemin tamaminin calismasinin devam etmesini istiyorum.

Burada elektrik beslemesi yapilmasi gereken ürün listesi su:

6 Adet Kamera (12VDC besleme adaptörü ile)
1 Adet PC
1 Adet Monitor
1 Adet DSL Modem

bu sistem icin cok büyük UPSlere cok yüksek meblaglar odemek istemiyorum.

Bir kac yerden okuduguma görede bir UPS ve bir OTO AKÜ sü yardimi ile elektrik besleme süresini yükseltmek mümkünmüs.

??? Bu konuda elimde bulunan sisteme göre nasil bir yol izlemeliyim?

??? OTO AKÜleri 24V cikis vermiyor mu, yani nasil 220v a baglanan bilgisayar vs yi calistiracagiz

??? 6 tane kamerada toplam 6 tane 12Vdc adaptör var. Ben bir tane 12V cikisli Amperi yuksek adaptor kullansam ve butun kameralara paralel olarak cikis versem olmaz mi?

??? bu sistem eger calisirsa nasil bir akü kullanmam gerekir?

???? Eger calismaz ise bana bu sistemi beslemek konusunda ne önerirsiniz?? Cünki is yerimizde bazen elektrikler kesildiginde 1-2 saat kadar gelmeyebiliyor, nadirde olsa. Bu sürec icerisinde ama kayidin durmamasini istiyorum.

Bu konuda fikir ve yardimlarinizi bekliyorum.

Cok tesekkürler

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Benim bilgisayarın UPS'i 1000VA. Ben de elektrik kesintilerinde bilgisayarın daha uzun süre çalışması için ne yaparım diye işinin ehli birisine sormuştum bi ara. Verdiği cevap şuydu: "UPS'in içindeki kuru aküyü çıkar. Aynı voltajda daha yüksek amper-saat'lik bir kur akü tak."
Bu durumda UPS'e bağlayacağımız cihazların toplam gücünü artıramıyoruz. Sadece daha fazla süre devrede kalmasını sağlıyoruz.
İşlerden vakit bulup da bir türlü eğilemedim bu konuya. Malum terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

Benim bilgisayarın UPS'i 1000VA. Ben de elektrik kesintilerinde bilgisayarın daha uzun süre çalışması için ne yaparım diye işinin ehli birisine sormuştum bi ara. Verdiği cevap şuydu: "UPS'in içindeki kuru aküyü çıkar. Aynı voltajda daha yüksek amper-saat'lik bir kur akü tak."
Bu durumda UPS'e bağlayacağımız cihazların toplam gücünü artıramıyoruz. Sadece daha fazla süre devrede kalmasını sağlıyoruz.
İşlerden vakit bulup da bir türlü eğilemedim bu konuya. Malum terzi kendi söküğünü dikemezmiş.

Abim aynı voltajda daha büyük amperli bir akü takmanın da bir sınırı olmalı diye düşünüyorum.Genelde benim bildiğim kadarı ile standart olmamakla beraber 12 V luk aküler kullanılıyor ama akünün amperleri değişik oluyor.
Şimdi UPS imizde 12 V. 6 Ah bir akü varsa ups in içindeki şarj devresindeki elemanların bu akünün şarjına göre seçilmiş olmalı.Bu akünün yerine çok daha yüksek amperde bir akü bağladığımız takdirde şarjda çekilecek akım da artacağından UPS şarj devresine e bir zarar vermek söz konusu olabilir diye düşünüyorum.Ne dersiniz:?
Belki çok fark olmamak kaydıyla daha yüksek amperde bir akü bağlanabilir ama şarj devresinden geçen akıma dikkat etmek gerek bence.

Abim aynı voltajda daha büyük amperli bir akü takmanın da bir sınırı olmalı diye düşünüyorum.Genelde benim bildiğim kadarı ile standart olmamakla beraber 12 V luk aküler kullanılıyor ama akünün amperleri değişik oluyor.
Şimdi UPS imizde 12 V. 6 Ah bir akü varsa ups in içindeki şarj devresindeki elemanların bu akünün şarjına göre seçilmiş olmalı.Bu akünün yerine çok daha yüksek amperde bir akü bağladığımız takdirde şarjda çekilecek akım da artacağından UPS şarj devresine e bir zarar vermek söz konusu olabilir diye düşünüyorum.Ne dersiniz:?
Belki çok fark olmamak kaydıyla daha yüksek amperde bir akü bağlanabilir ama şarj devresinden geçen akıma dikkat etmek gerek bence.

Ben bundan çok detaylı anlamadığım için pek irdelememiştim. Bunu sorduğum kişi de güç kaynakları üretiminde çalışıyordu (sanayide bir esnaf diyelim kısaca).
Dedikleriniz doğru olabilir.

Bir kac yerde okumustum ben. Kuru olmayan (Sulu mu diyorlar ne) bildigimiz oto akülerini kullanan olmus. O sekilde tabi beslenen urunlerin cektigi guce bagli, 2-3 saatten 8 saate kadar besleme sagliyabilen ornekler gormustum. Ama teknik boyutlari cok fazla irdelenmemisti oralarda o yuzden bende burada sormak istemistim.

Arkadaşlar bir üretici olaraktan size basit bir bilgi vereyim.

Eğer UPS, ONLINE tip ise ve devamlı çalışabilecek bir biçimde imal edilmiş ise akü kapasitesini 4 - 5 katına kadar rahatlıkla arttırabilirsiniz. Dahada arttırmak söz konusu ise üretici firmadan mutlaka yardım alınmalıdır. Diğer tüm UPS ler belli bir güçte bir süre sonra kapanacağı düşünülerek yapıldığından UPS in arıza yapma olasılığı bulunmaktadır.

Kuru tip aküler yarine sulu tip kullanılması durumunda ise sulu akülerin devamlı suratte çıkarttıkları acid buharı ile hem UPS bir süre bozulabilecek hemde akülerin bulunduğu ortamda devamlı suretle acid buharından dolayı patlama olasılığı olacaktır. Başka bir sorun ise bazı firmaların akü şarj devreleri Şebeke potansiyelinde olduğundan Bakım yapmak için müdehale esnasında çarpılma olasılığıda bulunmaktadır.

Merhaba,

POWERCOM BNT-1000AP sanirim online tip bir UPS. Benimde yapmak istedigim kendi akülerini cikartip, 2 adet 12 volt luk sulu tip oto aküsünü seri olarak baglamak. Bunu oda disarisina koymak isityorum, cikarttigi zehirden ötürü, ve ayreten kablo ile destekleyerek, aküyüde UPS ten uzak bir noktaya koymak.

Ama aklima takilanlar,

- güc yüklemesi oldugunda zarar gelirmi,
- bu kombinasyonu bu makina acaba sarj edermi, yoksa sarji ben ayri bir aparat ile yapsam, sadece cikis icin UPS i kullansam mümkünmüdür

bu kombinasyonu mutlaka denemek istiyorum. Daha farkli alternatifler varsa, az maliyetli fakat uzun sure (8-10 saate kadar) yukarida bahsetmis oldugun bir güvenlik sistemini besleme yapilabilecegim, duymak isterim.

------------------------------
hata yaptim, benim elimde bulunan UPS interactive UPS olarak geciyor. Online UPS ler icine girmiyor. Acaba bu durumda yukarida ki kombinasyon yine kullanilabilir mi?

UPS'in doğrultucu ve evirici olmak üzere 2 katı bulunmakta.
Akü Ah kapasitesini arttırmanız demek mevcut doğrultucu devre akımının az gelmesine dolayısıyla şarj süresinin uzaması anlamına gelir (dezavantaj-1)
UPS evirici katı güç değerine göre dizayn edilmiştir. 600VA'lik UPS'in akü kapasitesini arttırdım çıkışından daha fazla güç alırım mantığı yanlıştır. Evirici devre akımı bu güç değerine göre belirlenmiştir aşırı yüklenme evirici katının hasar görmesine neden olur(dezavantaj-2).
Ancak 600VA UPS sisteminde akü Ah kapasitesini arttırdığınızda çıkış gücü 600VA'i geçmeyecek şekilde enerji kesintisindeki çalışma süresini arttırmış olursunuz(Avantaj).

Ekli dosyalar

• ups.JPG
    ups.JPG
    7.4 KB · Görüntüleme: 43
değiştireceğin aküyü dışarıdan şarj edersen kullanabilirsin aksi takdirde diğer arkadaslarında yazdıkları gibi ups in şarj devresine zarar verebilirsiniz.
çünkü ups te kullanılan akü örneğin 24 V 6Ah ise upsin şarj devresi buna 2~3A verecek şekilde tasarlanmış olabilir yani bu demekki bu akü 2~3 saat içinde şarj olabilir. senin takacağın akü örneğin 24V 60Ah ise devrenin verdiği 2~3 A lik akım ile o aküyü 30~20 saat gibi bir sürede tam şarj olur tabi bu uzun bir süre oldugu için akü tam dolmadan boşalmaya geçecektir bu da verimsiz şarj olacağından ups ten yeterli güç alamazsın en etkili çözüm dışarıdan şarj sağlayarak kullanabilirsin bu şarj cihazında kullanacagın akünün akımına göre maliyeti yüksek olur.

kameraları adaptörsüz 12v bağla çünkü her güç değişiminde bir kayıp vardır modemler 12v ise onuda bağla

ben yapmiştım ama bi sorun var ups lerin aküleri belli bir dakka çaliştığı için (15 20 dakka) mesela 60 ah akü taktığında bu süre uzar ve

1 mosfetleraşırı ısınır ve patlayabilir

2 trasfermatörde ısınır

bunun için ups yi içini açip bir kutuya yerleştirirsen ve güzel havalandırma yaparsan sorun olmaz .

aküyüde ayrı şarz edersi

bide

bi ara ups yi evin lamba tesisatına takmiştim elektirikler kesince lambalar gene yanıyordu aküyü de büyütmüştüm tabii

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,964
Kullanıcılar
449,609
Son üye
cherrywine

Yeni konular

Geri