1000 w jenaratörde boşta calışırken voltaj sabit durmuyor 200 300 volt arası değişiyor

1000 w jenaratörümü calıştırdığımda voltaj sabit durmuyor sürekli dalgalanıyor 150 200 300 değişiyor rotoru kontrol ettim üzerinde iki diyot bir direnc var direnc kararmış yanmış galiba şimdi sorun bundanmı kaynaklanıyor eğer ondansa ne kadarlık direnc olduğunu nasıl tespit edebilirim yardımcı olursanız sevinirin kullanma klavuzunda bi şema var ama diren değeri yazmıyor

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    489.6 KB · Görüntüleme: 28
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yakıtta sıkıntı olmasın rotorun sabit devirde dondüğünden eminmisiniz
1000 w jenaratörümü calıştırdığımda voltaj sabit durmuyor sürekli dalgalanıyor 150 200 300 değişiyor rotoru kontrol ettim üzerinde iki diyot bir direnc var direnc kararmış yanmış galiba şimdi sorun bundanmı kaynaklanıyor eğer ondansa ne kadarlık direnc olduğunu nasıl tespit edebilirim yardımcı olursanız sevinirin kullanma klavuzunda bi şema var ama diren değeri yazmıyor

Yakıttan şüpelendim komple boşaltıp değiştirdim rotor sabit devirde dönmüyor voltaj ondan dolayı değişiyor zaten kendine gaz verip kesiyor buda voltajı değiştiriyor ama gaz kolunu elimle tutdummu sabit duruyor bıraktımmı oynamaya başlıyor bu gazı nasıl ayarlıyor onu pek anlamadım ama mekanık galıba hıza duyarlı bi sistem bu asaekton motorların yardımcı sargıyı devreden cıkardığı sistem gibi herhalde

Resimdeki gibi değil iki diyot alttan köprü üsteki uclarına direnc takılı ve bobin ucları takılı direnc değeri 15 kohm bi tarafı yanmış biraz ama sağlam bide diyotlara bakacam Onlarda sağlamsa aklıma başka bişey gelmiyor ama sorun alternatör kısmında tam yükte sabit duruyor sadece ampul baglıyken özellikle led ampul dalgalanıyor

Ekli dosyalar

• DDB72F36-08BD-4C76-B103-34A70F8FC55F.jpeg
    DDB72F36-08BD-4C76-B103-34A70F8FC55F.jpeg
    271 KB · Görüntüleme: 16
  • 2D5BAE8A-88BC-4E47-AB55-84BC8B5ED349.jpeg
    2D5BAE8A-88BC-4E47-AB55-84BC8B5ED349.jpeg
    245.1 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
diyotlarda sağlam cıktı direncide değiştirdim ama hala aynı calışıyor voltaj sabit durmuyor konu hakkında yardımcı olacak olan yokmu. Bu jeneratörlerde kaclık kondansatör kullanılır yüksek kapasiteli kondansatör takarsak ne olur bilgisi olan varmı

AVR (otomatik voltaj regülatörü)'nde sorun olabilir. Fazla bir bilgim yok, varsa uygun watta harici bir voltaj regülatürü ile denenebilir.

AVR kartı olmayan bi jeneartöre kondansatörü iptal edip avr kartı takılırmı

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
127,952
Kullanıcılar
449,600
Son üye
psychedelic

Yeni konular

Geri