1000 tane paralel bağlı ledi 220V ile yakabilir miyiz?

myurdabak

Üye
Arkadaşlar 1000 tane paralel bağlı ledle tabela yapmak istiyorum.şöyle bir devre kurdum sizce çalışmasında bir sorun olur mu?enerjiyi şebekeden almak istiyorum.Çekeceği akım
20A olduğu için 10ohmluk dirençle akımı sınırladım.direnci kaç watt seçmeliyim?birde şekildeki R2 direncini 11ohm olarak düşündüm sizce bu doğru bir değer mi??(ledler parlak olan 5mm lik 20ma).sizin önerileriniz varsa söyler misiniz?
cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

Birde her bir led 0.06Watt güç harcıyor(0.02A*3V).1000 led 60Watt güç harcar.Yukarıda yaptığım devre 60Watt güç sağlarmı?yada sağlıklı bir devre mi?

bu da başka bir devre arkadaşlar bu son yapılan daha mantıklı gibi sizin önerileriniz nedir?yardımcı olursanız sevinirim.

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

İlk yaptığın devre LEDe 300v verir hepsini yakarsın, 20A için 200uf gibi bir kapasitör bulman lazım ve ona göre diyot, direnç de..bu yöntem küçük devrelerde trafo kullanmamak için..bilgisayar güç kaynaklarından faydalanmayı dene, piyasada ucuz ve bol miktarda eski psu var..12v ta göre LEDleri gurupla mesela, 3 seri bağlı LED yap...

Son düzenleme:
ilginiz için saolun.ikinci yaptığım devre işe yarar mı peki? Birde bu ledleri gruplamanın amacı güç kayıplarını azaltmak mı? mesela 1000 led 60W güç çekiyor fakat 450ohmluk dirençlerle sürersem 180 watt direnç kaybı oluyor bunu önlemenin yolu gruplama yapmak mı?3 ledi seri bağlarsam önlerine direnç koymam gerekirmi?

ilk devrede de 20 ma alacak şekilde çizmiştim sonuçta 1000 led 20 amperi paylaşınca herbirine 20ma düşüyor yanmalarının sebebi ne?mesela herbir ledin ucuna 10k lık direnç bağlasam ledler yanmaz bu 10ohmda da aynı şey değil mi?ilk devre güç kaybı açısından çok çok saçma bidevre hatta devre bile değil ama kafamda baya bi soru işareti oluştu.

Moderatör tarafında düzenlendi:
tek bir direnç üzerinden gerilim düşümü yaptırdığınız taktirde ledlerden arızalanıp devre dışı kalanlar olduğu zaman ledlerin üzerine daha fazla gerilim uygulanmasına sebep olur. buda diğerlerinin kısa sürede bozulmasına neden olur. en sağlıklı olan her led için ayrı direnç kullanmaktır. fakat ledlerin bir kısmını seri bağlayarak paralel guruplar yapmak direnç maliyetini azaltabilir.

ilginiz için teşekkürler peki güç kaybı olmaması açısından hiç direnç bağlamayıp 12 volta
4erli gruplar halinde paralel bağlasak olabilir mi?her ledin 3 volt olduğunu düşünürsek 12 volta 4er seri led bağlayıp onlarıda parelel bağlarsak böylelikle direnç kullanmadığımızdan güç kaybı azalır.Bunu uygularsam devre düzgün çalışırmı?