100 Watt Led Projektör Sürücü Gerilimi

anfield

Üye
İyi günler. 100 Watt 140 SMD Led bulunan projektörün içerisinde iki adet sürücü var fakat gerilim vermiyor. Muhtemelen yanmış. Bu sürücülerin voltaj değerleri nedir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Bu sürücü entegresinin ismi okunuyormu?

Sürücülerde genelde voltaj değil akım sınırlama mantığı ile çalışır.

SMD ledlerin tam modelini biliyorsak yada entegreni biliyorsak belki çözülebilir.

J5fR63.jpg

Belki size bir fikir vermesi açısından bu resimdeki 32 watt gücündeki smps'li ve smd'li ledleri projektörde süren bu sürücü; 32 watt.'lık 4'lü yuvarlak bir projektörde kullanılıyor ve şu anda sağlamdır. Soldaki kablolarla 220 vac'ye L ve N' den direk bağlı iken, sağdaki kırmızı ve siyah kablolardaki çıkış 61.90 volt dc. dir, çıktığı bu kabloya paralel bağlı olan elektrolitik kondansatörün etiket değeri değeri ise 63 volt, 470 mF' dır, örneğin. Dc led sürücünün çıkışında kullanılan bu elektrolitik kond. kaç voltluksa çıkış voltajı bu voltajı pek geçemez, dc.çıkış voltajı konusunda bir fikri size kolayca verebilir, 63' e karşın 61.90 volt dc gibi. Kolay gelsin.

Üzerindeki entegre SDS S9133 9AC16J, 140 adet 5630 SMD led ve DC çıkışında 470mf 400V bi kondansatör var. Entegreyi araştırdım ama bi sonuç bulamadım. Projektör üzerinde iki led beslemesi var. 140 Ledi 70 - 70 bölmüşler. İlk önce 12 DC sonra 18-24-36 volt verdim bir tepki olmadı. CATA marka 36-68 Volt çıkış veren bir led sürücü ile projektörün çıkışlarına ayrı ayrı gerilim verdim. Ledler yanıyor ama bir projektörün canlılığında yanmıyor.

Bunları PCB 'leri üzerinden yani ince, bakır devre yollarından smd LED'lerin hangilerinin seri veya paralel çalıştığını çıkarıp sıkıntılı bazı smd LED'ler varsa eğer onları tespit ederek değiştirmeniz gerekebilir. Çünkü seri bağlantılı olanlar örneğin 70 LED' den birinde bir sıkıntı olursa LED parlaklığı diğer 69'unu direk etkileyecektir. Her 2 grubu bu yönden ayrı araştırmanız lazım. Ancak LED sayısı çok fazla olduğu için hepsi seri ise bu 2 ayrı grupta, beslemedeki dc voltajı daha da yüksek olabilir belki, bununla direk ilgili olabilir veya LED'lerden biri veya birkaçındaki iç sıkıntıyla direk ilgili olabilir.

Avometrenin omaj ölçüm kısmında bu smd LED'ler hafif ışık verip omajla ölçümde yanıyor. Bunları tek tek prob uçlarıyla ölçerken parlaklık farkından birindeki bu farklılığı anlamanız mümkün olabilir, ben olsam ilk önce bu şekliyle smd LED'ler üzerinden bu testi yapardım, örneğin. Kolay gelsin.

Bahsettiğiniz ledler 150 ma ve 3.1 volt değerlerine sahip.

Söylediğiniz gibi 70 + 70 ise

70 x 3.1 = 217 volt dc ve 150 ma ile bu ledleri sürmelisiniz. Bağladığınız led driverler bu voltaja çıkmadığı için sönük yanması normaldir.

kolay gelsin.

Teşekkür ederim binbaşı ve serkan_48.
Elimdeki en yüksek DC kaynak o cata olduğu için onun ile besledim. Ledlerin sağlamlığı ve parlaklığı cata ile beslediğimde hepsinini sönük de olsa eşitti. Muhtemelen de ledler seri bağlı çünkü 68 voltta patlayarak üzerlerinde siyah noktalar oluşturması gerekir. led ampullerde başıma geliyordu. Seri bağlı olduklarından bir tanesi patlayınca diğerleri de yanmıyordu. bende iç direncine uygun olarak patlayanın üzerine direnç lehimliyordum. Öneriniz nedir. 70 + 70 i birleştirim 140 seri ledi 220 voltu doğrultup filtrelesem ki 300 volt olacak işimi görür mü. Yada farklı bir öneriniz var mı. Üreten firmadan görüş alacam fakat öyle bir firma bulamıyorum. Enbright 100W. Aynısından Pelsan da var fakat iletişime cevap vermediler

Şebekeyi direkt doğrultup ledleri beslemenizi önermem. Hiçbir koruma devresi olmaz ve 320 volt çok riskli bir voltaj.

Bu devreyi mutlaka bir sürücü ile sürmelisiniz. Eğer uğraşırım derseniz şu şekilde öneride bulunabilirim.

70 + 70 paralel devreniz mevcut. Bu devreyi

35 + 35 + 35 + 35 şeklinde paralel bağlayınız. 5630 smd ledlerin bir kaç datasheetini okudum ileri akımı 150 - 180 ma yapıyor. totali maksimumda 720 ma yapacaktır. Toplam voltaj 112 volt civarında olacaktır.

Bu değerleri sağlayabilen sürücü bulabilirseniz 700 ma 110 volt ile sürebilirsiniz.

35+35+35+35 bağlayamam ki baskı devre kartını çok sağlam bi şekilde gövdeye silikonla yapıştırmışlar. Sökülürken muhakkak zedelenecektir. 110 volt iki sürücü ile beslesem nasıl olur.

35+35+35+35 bağlayamam ki baskı devre kartını çok sağlam bi şekilde gövdeye silikonla yapıştırmışlar. Sökülürken muhakkak zedelenecektir. 110 volt iki sürücü ile beslesem nasıl olur.

pcb üzerindeki hatları bölemezseniz 110 volt ile besleyemezsiniz. ben led hattını 4 e bölebilirseniz 110 voltu hesaplamıştım. 70 + 70 ise 200 voltun altı kurtarmaz. Kurtarsas bile sönük yanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,595
Son üye
Ferden1011

Yeni konular

Geri