100 ma kaçak akım rolesi

Öğretmen27

Profesyonel Üye
Ustalarım meraba..30 ma kaçak akım rolesi daire içine 300 ma yangın koruma rolesi ise apartman girişine takılıyor..Peki ya 100 ma kaçak akım rolesi nerelerde kullanılıyor? Viko kaçak akım rolesi kitapcığında 100 ma kaçak akım rolesinden bahsetmiş..Cevaplar için şimdiden saolun...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Kataloğu foruma ekleyebilir misiniz.

Bu soruma cevap yok mu ustalarım?

Ben size 10 mA olanın katoloğunuda vereyim. Ülkelerin faz faz gerilimleri farklı olmasından tutun da hassasiyetlik derecelerine göre kaçak akım röleleri imal ediliyor.

http://www.schneider-electric.com.tr/documents/schneider-turkiye/SE-AG-PL-SUBAT2013-REV.pdf (sayfa 10)

Ayrıca verdiğim linktede kaçak akım röleleri 10mA den 500mA kadar hassasiyetlik modelleri olduğu yazıyor hatta ve hatta forumda aratırsanız 3000mA lik kaçak akım rölesi bile olduğunu görebilirsiniz.

Kaçak Akım Rölesi Nedir? Kaçak Akım Koruma Rölesi Nedir? | ELEKTRİK REHBERİNİZ

Ben size 10 mA olanın katoloğunuda vereyim. Ülkelerin faz faz gerilimleri farklı olmasından tutun da hassasiyetlik derecelerine göre kaçak akım röleleri imal ediliyor.

http://www.schneider-electric.com.tr/documents/schneider-turkiye/SE-AG-PL-SUBAT2013-REV.pdf (sayfa 10)

Ayrıca verdiğim linktede kaçak akım röleleri 10mA den 500mA kadar hassasiyetlik modelleri olduğu yazıyor hatta ve hatta forumda aratırsanız 3000mA lik kaçak akım rölesi bile olduğunu görebilirsiniz.

Kaçak Akım Rölesi Nedir? Kaçak Akım Koruma Rölesi Nedir? | ELEKTRİK REHBERİNİZ

O halde 100 ma bizim ülkemizde kullanılıyo mu? Kullanılıyorsa nerelerde kullanılıyo?

Slm Sayın Alpernbugra...30 ma ve 300 ma en sonda açıklamış..Fakat 100 ma ile ilgili bir bilgi vermemiş...Ama tabloda da anma kaçak akım 100 ma diye yazıyor...Kataloğ aşağıda...

http://www.eksenreduktor.com.tr/panel/admin_userfiles/8U5F7P8R7C135017.pdf

Merhaba sn.öğretmen 27 hocam;çok güzel bir soruyu haklı olarak da sormuşsunuz.Belirttiğiniz bu kataloğu baştan sona kadar da inceledim,hata akımı degeri olan I hata= 30-100-300 mA değerleri,gerçekten de bu viko kataloğunda da geçiyor.Ama kullanım alanından,yani uygulamasından bahsederken ise sadece 30 mA (İnsan hayatı için) ve 300 mA (Yangından tam korumalı) olanından kataloğun en altında bahsediliyor.Günlük hayatta uygulaması en fazla yapılıp tercih edilen hata akımı değeri yaygın tüm uygulamalarda bu şekildedir.100 mA'ilk uygulamasını ben de şimdiye kadar görmedim ve de hiç rastlamadım.Ama katalogda bir değer olarak da bu yer alabiliyor.

Bu durumu aslında asenkron motorların genel olarak sınıflandırılmasında 3 çeşit olarak,hem MEGEP dökümanlarında ve hem de elektroteknik ders kitaplarında yer almasına da benzetebiliriz.Biliyorsunuz bir sınıflama yapıldığında da,bu motorlar a)Tek fazlı asenkron motorlar, b) İki fazlı asenkron motorlar ve c) Üç fazlı asenkron motorlar şeklinde 3 ayrı sınıfa da ayrılmaktadır,ama endüstriyel uygulamalarda ise sadece tek fazlı (Monofaze) ve 3 fazlı (Trifaze) olarak çalıştırılan şekilleri vardır,2 fazlı asenkron motora pek rastlamak mümkün değildir.Ancak asenkron motorlarda değil de sadece sıradışı olarak step motorlarda 2 fazlı sargılar şeklinde uygulaması da mevcuttur.

100 mA hata akımıyla çalışan K.A.R.lerini de,piyasada hiç bir uygulaması olmayan,ancak asenkron motor çeşitlerindeki gibi yine adı kataloglarda,listelerde sayılıp da,kendisi var olmayan 2 fazlı asenkron motorların bu sınıf içindeki sayılmasına benzetip,100 mA'lik değerinin de,bu katalogda sadece bir bilgi olarak yer alabildiği düşüncesindeyim ben.Ancak bu tamamıyle de kendi kanaatimdir,asıl durum,yani bu konunun asıl açıklaması bundan çok farklı da bulunabilir.Öyle olması gerektiğini sadece şahsen de düşünmekteyim.SCHNEIDER ELECTRIC,Kaçak Akım Koruma Röleleri,Türkçe Tanıtma ve Kullanma Kılavuzunda da yine yaygın kullanım olarak 30 ve 300 mA'likler açıklanıp ikisinden bahsedilmekte,yani insan ve yangın koruma amaçlı olarak da yine sadece bu yaygın kullanımlı olan bu 2 tipinden aşağıdaki pdf dökümanında da söz edilmektedir.Kolay gelsin.

http://www.isguvenligi-uzmani.org/wp-content/uploads/2012/05/kacakakim.pdf

Harika bir benzetme yapmışsınız Binbaşı Hocam..Zaman ayırdığınız için teşekkürlerimi sunuyorum...Saygılar ve sevgiler...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri