100 KVA ve 150 KVA Jeneratörleri Birleştirme

yahodan

Üye
çalışmakta olduğum şantiyede okul ve yurt var. İkisi aynı trafodan beslenmekte. Okul için 100 kva yurt için 150 kva lık jeneratör var projede. Ancak bu iki jeneratörün okul binasında tek bir jeneratör olarak uygulanması isteniyor. Yani okulda tek jeneratör olacak, gücü 250 kva olacak.
Okul jeneratör odası ile yurt anapano odası ara mesafe 25 metre. Yazdıpım 250 kva gücü yeni uygulama için doğru olurmu. Hesaplamalarda başka dikkat edilmesi gereken ayrıntı varmı ?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Uygunluğu sizin ana panonuzun yüküne ve bu yüke göre yapacağınız trafo gücü hesabınızı yaparak belli olur.

Okulun kurulu gücü, yurdun kurulu gücü ve eş zamanlılık faktörünü belirtir iseniz burada size örnek bir hesapla yardımcı olurum.

Son düzenleme:
okul kurulu gücü: 209,4 kw
telep güç : 160,38
okul jenratörü için eş zamanlılık faktörü 0,4 almış, cosQ=0,8 almış 209,4x0,4/0,8 =104,7 kva bulmuş ve 100 KVA jeneratör seçmiş.
otomotik transfer panosu 3x315A seçilmiş
5 metre mesafedeki ana panoya gidiş için 2x(4x50) nyy kullanılmış.

yurt kurulu gücü :347,99kw
talep gücü :268,38 kw
yurt jeneratörü için 268,38x0,4/0,8=134,09 kva bulmuş ve 150 KVA jeneratör seçilmiş.
otomoik transfer panosu 3x630 A seçilmiş

Yanlış görmüyorsam eğer Yurt hesabı yapılırken talep gücüne göre hesap yapılmasına rağmen bir kez daha 0,8'e bölünmüş.

Mevcut eş zamanlılık faktörü ve CosQ'yi kullanırsak bile trafonuz yetersiz gözüküyor.
209,4+347,99=557,39
557,39x0,4/0,8=278kVA

Ayrıca gördüğüm kadarıyla eş zamanlılık faktörü çok düşük alınmış.

Nedenini sorarsanız şöyle bir mantık yürütürsek

Okulumuz örgün öğretim yapan yani gündüz eğitimi veren bir okul olarak kabul edersek aydınlatma yükü kullanılmayacaktır.
Fakat yurt kısmında ise akşam saatlerinde kurulu gücünün %80lerini geçen bir enerji ihtiyacı olacaktır.

Bana göre bu değerlerle yapacağınız bir hesap uygulamada sorun yaratabilir.

Gerçek enerji ihtiyacını bulabilmek için ben size şunu öneririm.

Okul ve yurdun gündüz ve akşam enerji ihtiyacını gözlemleyin ve ölçün derim.
Daha sonra iki binanın enerji kullanımının (toplamlarının) tavan olduğu değeri bularak buna göre eş zamanlılık ve cos@ değerlerini belirleyin(lim)
derim.

Son düzenleme:
bilgilerinize teşekkürler, okul ve yurt inşaat halinde , yeni başladı. Yurdun jeneratörü dediğiniz gibi talpe gücüne göre hesaplanmış ve yine 0,8 e bölünmüş. Porojeyi tekrar kontrol ettim. Projede hata olmuş olabilir ama onaylı bir proje ve yapım aşamasında.
Sizin yaptığınız hesapta okul ve yurdun kurulu gücünü topladınız ve jeneratör gücünü bulduzun. Peki okulun ve yurdun talep güçlerini toplayıp bu talep gücü üzerinden jeneratör gücünü bulsak yanlışmı olur.
toplam talep gücü= 160,38+268,18=428,56
jeneratör için cosQ=0,8
EŞ ZAMAN.= 0,4
JEN. GÜCÜ = 428,56*0,4/0,8= 214,28 KVA

Biz firma olarak yaptığımız trafo projelerinde genellikle eş zamanlılık faktörünü % 100 ve CosQ'yi 0,98 alırız.
Bunun nedeni ise hem ilerde eklenebilecek yükler sonrasında trafo değişikliğini minimum olayına indirgemek hem de gerçek anlamda tesisin projelendirilmesinde sorun yok ise kurulu gücüne nadirende olsa ihtiyacı olma ihtimalidir.
Neyse bizi geçelim olaya gelelim.

Normal de formülümüz şöyledir;
Trafo Gücü = Toplam Kurulu Güç x Eşzamanlılık katsayısı x kayıp faktörü / CosQ

Öncelikle trafo gücü hesabında EDAŞ proje kontrol ofisinde genellikle sormadıkları bir olay vardır.O da ''kayıp faktörü''dür.
Genellikle bu hesaplamalarda kullanılmıyor ve bu sorulmuyor.Aslında bununda hesaplanması lazım.
Bunun hakkında gerekli bilgilendirmeyi ve bölgenizin faktörlerini şu adresten bulabilirsiniz.
http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/51cb238f4895024_ek.pdf?tipi=&turu=&sube=

Bunu geçtik tamam sorulmuyor, yapılmıyor ve biz bunu hesabımıza eklemiyoruz formülümüz ne oluyor

Trafo Gücü = Toplam Kurulu Güç x Eşzamanlılık katsayısı / CosQ
Siz hesabımızı Kurulu güce göre değil talep gücüne göre yapalım diyorsunuz tamam yapalım.
O zaman formülümüz ne olur peki.

Trafo Gücü = Toplam Talep Güç / CosQ

Peki bu formülü hangi durumlarda uygulayabilirsiniz.(Proje üstünde bu şekilde göstermeyin fakat bunu bilin diye yazdım) Uygulamada sorun yaşamamak için proje ve trafo hesapalrında aynı eş zamanlılık faktörü kullanıldığı durumlarda.(Uygulamada sorun yaşanmaması için bina veyahut tesisin şebekeden çektiği ortalama değere göre trafoyu belirlemek uygulama için önemlidir)

Sizin bana bildirmiş olduğunuz kurulu güç ve talep güçleri birbirlerine oranladığımda diversite % 75imiş (268,38/347,99 ve (160,38/209,4)

ama trafo hesabında %40 gösterilmiş.Bu değerlere göre projeniz onaylanır mı onaylanır.Ama bana böyle bir iş gelseydi ben önce elektrik projesini inceler gerçekten bu karmaşa neden oluşuyor ve bu iki binanın gerçekten güç ihtiyacı ne kadardır onu öğrenirdim.
Eğer ki bu kadar ayrıntıya ayıracak zamanım yok ise

trafo hesabında eş zamanlılık faktörünü ve cosQyi bu kadar küçük göstermez idim.

Son düzenleme:
Trafo gücü konusunda hesap yaptınız, aslında buna da ihtiyacım vardı, Çünkü trafo henüz netleşmedi, trafo şartı çıkarsa trafoda hesaplanacak. Trafo değilde Jeneratör için bu hesaplamalarınızı kullanmak uygun olurmu ?

Çok özür dilerim ben daha ilk baştaki trafo yazısını okuyarak baştan aşağıya kadar trafonuzun hesaplanması konusunda yardımcı olmaya çalıştım.
Kusura bakmayın.
Peki şöyle açıklayayım.
Jeneratör projelendirmeleri eğer ki onlara bağlı yüklerin hatta giriş aşamasında şebekeden normalden aşırı yük çekme durumları var ise (motor yükü vs.) bunları es geçmemek lazımdır.
Sizin binalarınızda kazan dairesi (devir daim ve sürkulasyon motorları) dışında jeneratöre sorun teşkil edecek bir yük olmadığı kanısındayım.
yine de ufak bir bilgilendirme vereyim daha sonraki işleriniz için bu gibi yük durumlarında dizel jeneratörlerde iç direnç ve reaktans küçük olma özelliğine bakmak gerekir.

Şimdi ki bina ve yurt olayımıza gelir isek;
Vereceğim iki linki kulalnarak ilki birimleri birbirine kolay bir şekilde dönüştürebilmeniz için bir site
İkinci link ise girilmesi gereken birimler kısmında bulunan 6 değeri girdiğinizde size veri verebilen bir hesap tablosu

1. Jeneratr g hesaplama
2.https://www.kontrolkalemi.com/forum...jenerator-yaklasik-gucu-hesabi-xls-dosya.html

Tekrar kusura bakmayın siz ısrarla jeneratör demişsiniz ben ısrarla trafo hesabına yönelmişim.

TAM AKSİNE trafo konusunda da önemli bilgiler edindim. Teşekkür ederim. Linklerinizi incelemekteyim.

bu noktada biz jeneratörcüler olarak asla kurulu güce bakmayız .
bizi bağlan olan yükler ve olabilecek yükler eğer herhangi ölçü alamıyorsanız en makulu 1-1 beslemek yada konacak malzemelerin
hesabını yapıp ona göre seçmek türkiyedeki projeler abuk subuk . talep faktörü max olursa ne olacak ? binanın kurulu gücünde çalışmayacağını taahhüt edebilirmisiniz? yada projede görülen gücün yarısının olmayacağını bilebirlirmisiniz.?
varsayalım her priz 3000 wat gücünde herkes getirip aynı anda sobamı takacak ?
yedek enerji secerken bence emsali olan bir binadan ölçü almaktır . yada kesin kullanılacak malzemeleri seçmek ..

doğuda dünya kadar yatılı bölge okuluna ve yurduna müteahitler jeneratör alıyor . hangisi çalışıyor hiç biri ? neden
1- jeneratörü en dandiğinden çalışmayanından alıyorlar 2- zaten onların yakıt ödeneği yok kullanamıyorlar

eğer okul kaç derslikli yurt kaç yataklı onu bildiriseniz sanırım daha çok yardımcı olabilirim .. çünki aşağı yukarı tüm kredi yurtlar kurumunda ve üniversteler ve yatılı bölge okullarında kaç kva jeneratör olduğunu biliyor sayılırım
bu durumda sizizn hesap yapmanız yanlış 250 kva diyorsa proje 250 kva dır kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri