100 A lik makina NH ları atmıyor panodaki 100 A lik kompak şalter atıyor

cosfimetre

Üye
Gravür atölyemizdeki silindirleri işleyen 3000 A lik redresörün kendi kumanda panosundaki 100 amplik NH lar atmıyorda , bir önceki dağıtım panosundaki 100 Amplik kompak şalter atıryor . Moellerin üzerindede kırmızı renkte 8 e ayarlı bir ayar düğmesi var ve ben bunu 10 a yükselttim . benim bildiğim bu NH lar kompaklardan daha hassas ve onların atması gerekir ama neden kompak atıyor acba ?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Şayet bir önceki dağıtım panosunda bulunan kompakt şalterden başka alıcılarda besleniyorsa onun atması gayet normaldir.

arkadaşa katılıyorum bıçaklının üzerinde diyot işareti varmı varsa ani açmalıdır.

arkadaşım sayın şef in de söylediği gibi eğer nh sigortanın hızlı atmasını istiyorsan satın alırken ani açmalı olanlardan sipariş ver. bende elektrik ürünlerinin satışında çalıştım eğer müşteri ani açmalı olarak belirtmemişse mutlaka normal tipte olanlarından veririz. normal tipte olanların duyarlılıkları az olur. fderal elektrik sitesine girip incelersen orada grafikleri bulunmakta. seçtiğin sigortanın hangi akım sınırından sonra ani açabileceğini görebilirsin. kompakt şalterini de onun bir üstüne ayarlarsın.
örneğin; (seçtiğin amper değerine göre) nh ani açmalı I nominal * 3 ise
şalterinide ani açma ayarını ; I nominal * 4-5 ayarlayabilirsin

cosfimetre ' Alıntı:
Gravür atölyemizdeki silindirleri işleyen 3000 A lik redresörün kendi kumanda panosundaki 100 amplik NH lar atmıyorda , bir önceki dağıtım panosundaki 100 Amplik kompak şalter atıryor . Moellerin üzerindede kırmızı renkte 8 e ayarlı bir ayar düğmesi var ve ben bunu 10 a yükselttim . benim bildiğim bu NH lar kompaklardan daha hassas ve onların atması gerekir ama neden kompak atıyor acba ?
Arkadaşlar merhaba.Yanılıyorsam lütfen uyarın.Benim anladığım kadarıyla; arkadaş moellerin üzerinde 8'e ayarlı bir ayar düğmesi var diyor.Buna benzer ayar düğmesi birçok şalterde mevcut.Bu örneğin bize şalter akımında, onlar bazında veya yüzde bazında bir ayar aralığı sağlıyor.Bu ayar aralığı 8 de ise tahminim şalterin 100 amperlik maksimum akımı 80 ampere çekilmiş oluyor.Böylece nh' lardan önce şalterin açmasıda normal gözüküyor.
Tabi arkadaş bu ayarı 10'a çektiğinde yine şalter düşmüşse buna bir sözüm yok.Diğer arkadaşlar bu konuda net açıklamalar yapmışlar.

Forum istatistikleri

Konular
128,174
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri