10 odalı ek hastane hizmet binası elektrik tesisatı

b a k u n

Üye
arkadaşlar merhaba;

hastaneye yaptığımız 10 odalı bir ufak bina için tesisat çekeceğiz,

1- her odada 4 adet 4x18W armatür
2. her odada 3 adet ups prizi ve 3 adet çebeke prizi
3- koridorda toplam 16 adet 4x18W armatür olacak;

giriş holüne 3 adet pano koymayı düşünüyorum; ups panosu-Şebeke panosu-aydınlatma panosu

kaçar adet linye çekmeliyim, kaçlık kablo kullanmalıyım- ana dağıtım panosundan kaçlık kablo çekmeliyim kat panolarına sizlerden de bilgi almak isterim.

siz olsanız panolara kaç adet sigorta ve ne kadarlık sigorta koyardınız.
3 odanın aydınlatma linyelerini tek bir sigortada toplasak olur m?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İc tesis yonetmeligine bakin. Guncel olani nedir bilmiyorum. Aklimda kalan aydinlatma linyelerine maxsimum 7 veya 9 sorti baglanabilir diyordu. Priz linyelerine ise 5 veya 7 olabilir. Onun disinda linyeler en az 2.5 luk iletken aydinlatma sortisi enaz 1.5 luk iletken olmak zorunda. Kolon hattini ise isil yonden ve geriim dusumu yonunden hesap etmen gerekir.

1 adet komütatör anahtar ve 2 adet 4x18w armatür : 1 adet komütatör sortisi
4x18w armatüre paralel bağlı her bir 4x18w armatür : 1 adet paralel sorti

Aydınlatma linye kablo kesiti 2,5mm2 sorti kesitleri 1,5mm2
Priz linye ve sorti kesitleri 2,5mm2

1 adet aydınlatma linyesine maksimum 9 ad. ayd sortisi, 1 adet priz linyesine maksimum 7 ad. priz sortisi bağlanabilir. Aydınlatma linye sigorta amperajı 10A, priz linye sigorta amperajı 16A.

En kritik linye üzerinden kolon,ana kolon, bina beslemesinden itibaren gerilim düşümü ve akım kontrolü hesabı yapmalısın. Sigortaların kısadevre kesme kapasitelerini tayin için kısadevre hesabıda yapman doğru olur. Genelde buna dikkat etmeden 3kA sigortaları dayar geçerler kendine ait trafosu olan trafoya yakın yapılarda kısadevre akımları yüksek çıkar. Kolay gelsin.

Aydınlatma linye kablo kesiti 2,5mm2 sorti kesitleri 1,5mm2
Priz linye ve sorti kesitleri 2,5mm2

1 adet aydınlatma linyesine maksimum 9 ad. ayd sortisi, 1 adet priz linyesine maksimum 7 ad. priz sortisi bağlanabilir. Aydınlatma linye sigorta amperajı 10A, priz linye sigorta amperajı 16A.

En kritik linye üzerinden kolon,ana kolon, bina beslemesinden itibaren gerilim düşümü ve akım kontrolü hesabı yapmalısın. Sigortaların kısadevre kesme kapasitelerini tayin için kısadevre hesabıda yapman doğru olur. Genelde buna dikkat etmeden 3kA sigortaları dayar geçerler kendine ait trafosu olan trafoya yakın yapılarda kısadevre akımları yüksek çıkar. Kolay gelsin.

üstad bu kısmı pek anlamadım açar mısın?

üstad bu kısmı pek anlamadım açar mısın?

Anlaşılmayacak birşey yok aynen yazdığım gibi 1ad. aydınlatma Linyesine en fazla 9 ad. ayd sortisi bağlayabiliyorsun der yönetmelik sortileri saymasını bilmiyorsan bu dağıtımı yapamazsın.
Örnek-1: Bir odada 4 adet armatür 2 adet komütatör anahtar varsa bu odada 2 komutatör sorti var demektir.
Örnek-2: Bir odada 4 adet armatür 2 adet adi(normal) anahtar varsa bu odada 2 normal + 2 paralel sorti var demektir.

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Geri