10 MW'lık Karşı Basınçlı Buhar Türbininde Çalışıyorum.

SGENCER

Üye
10 mw lık karşı basınçlı buhar türbininde çalışıyorum.Ayrıca 154kv luk bir saltımız mevcut 154/6,3 20MVA LIK bir trafomuz var.bunların Bakım ve arızaları bize ait türbin dahil. türbinci arkadaşlarla tanışmak isterim.saygılarımla

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
sistemi biraz anlatırmısınız.. kaç kWh'lik enerji üretiyorsunuz, nasıl üretiyorsunuz ?

35ton ve 40ton kapasitelik 2 adet kazanımız mevcut.bu kazanlar paralel çalışmaktalar.fabrikamızın kurulu gücü 15.5mw. günde yaklaşık 300mw lık bir tüketim söz konusu.türbin devrede olursa günde yaklaşık 100mw tını üretiyoruz.geri kalanını teiaştan karsılıyoruz.tabi bu türbinimizden, kısımların çektiği buharla değişmekte. yani türbin karşı basınçlı olduğu için ne kadar buhar geçerse o kadar enerji üretiyor.türbinin 13 bar ve 5 bar iki adet çıkışı mevcut.türbin giriş basıncı 56 bar 450 derece.13 tonda 1 mw üretiyoruz.saygılarımla.

yani şöyle mi oluyor; 450 derece sıcaklıktaki 56 bar basınçtaki 13 ton buhar mı su mu (bu kısmı anlayamadım) 1mw güç üretmenize sebep oluyor.

450 derece sıcaklıktaki 56 bar basınçtaki 13 ton buhar körtis çarkına çarpıyor.ve 56 bar ilk 24 atüye düşüyor sonra 13 atü kademelerinden geçip 13 atü çıkışına işletmeye gidiyor aynı zamanda 13 atü hattından 5 atü valflerine bağlı olan borulardan basınç 10atü olarak yine kademelere geçiyor burada basınç 5 atü oluyor ve en son 5 atü çıkışına yani işletmeye gidiyor.buhar olarak bu buharıda işletmeler ısıtma ,pişirme vb..kullanıyor. saygılarımla.

arkadasım sen şeker fabrıkasında calısıyorsun belli bende türbin bölümdeyıim bizim türbinlerde 8200mkw

Ben 18MW kurulu gücü bulunan WHR(atık ısı) Elektrik üretim santralinde çalışıyorum.7 adet atık ısı buhar kazanımız var,6 adet HP,3adet LP drum mevcut.Kazan çıkışları türbin binasındaki HP ve LP kollektörlerde toplanıp 2 noktadan türbine giriyor.HP kısım 340 derece 1Mps(10bar),LP kısım 120-150 derece 0,2Mps(2bar)
18 MW için öngörülen buhar sıcaklığı 340 derece 1Mps(10bar) 85 T/H.Elde edilen atıkgaz miktarına göre bu değerler değişebilmektedir.Ortalama 15MW elektrik üretmekteyiz.LP hattından fabrikaya da buhar vermekteyiz 3Bar 4T/H...

10 mw lık karşı basınçlı buhar türbininde çalışıyorum.Ayrıca 154kv luk bir saltımız mevcut 154/6,3 20MVA LIK bir trafomuz var.bunların bakım ve arızaları bize ait türbin dahil. türbinci arkadaşlarla tanışmak isterim.saygılarımla
Ustam Merhabalar.Bende Karşı basınçlı Buhar Türbininde Çalışıyorum. 5 atü türbin çıkışı buhar tonajı salınımı fazla oluyo. Örneğin 16 ile 22 ton arası sebebi türbinle mi alakalı. Alakalıysa sebebi nedir. Teşekkür ederim

Salınım işletmeden kaynaklı ise,türbin uymak
zorunda değilmi ?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri