10 kwa invertör yapmak

adol_81

Üye
Merhabalar güneş yada rüzgar enerjisini kullanabilmek için

10 KW civarında 12v-220v yada 24v-220v invertör ve akü şarj ünitesi yapmak istiyorum nasıl yapabilirim ?

Yardımlarınız için şimdiden teşekürler ...

arkadaşlar bu konu hakkında bilgisi olan yok sanırım

forumda defalarca işlendi araştırabilirsin
sana şöyle bir örnek vereyim sen ampul yapabilirsen invetör de yapabilirsin

5 kw.lık inverter bile 48 v. iken 10 kw.lık inverteri 12 ya da 24 v.da imal edebilmek mümkün değil. 12 v.da 833 amper, 24 v.da 416 amper demektir. Devre içinde parmak kalınlığında kablo kullanmak gerekir. Sadece kablo değil birçok malzeme bu akıma dayanmaz.
Bahsettiğiniz inverter 96 v. olmalı.
Akü şarj ünitesi nispeten kolaydır. İnternette bir çok devre bulunuyor.

bilgilendirme için sağol şef yüksek amper olayı gerçekten gözardı ettiğim bir şeydi

Üç fazlı doğru alternatif akım çevirici şunun gibi bir devre.

10592274116_4bdf6c192d_o.png

Aslında bu devre 3 tane gerilim kıyıcının birleştirilmesinden oluşuyor.

10592515643_7678700a2f_o.png

Bu yukardakine tam köprü altaki tek fazlısına da yarım köprü deniyor.

10592516143_08672f90d7_o.png

10592257315_8afa905228_o.png

Yarım köprü devresinde verimlilik 2D-1 oluyor. Burada D (duty cycle) giriş sinyalinin doluluk boşluk oranı. Giriş sinyalin doluluk boşluk oranını 0.5 olarak ayarladığımızda çıkış gerilimi 0 oluyor.

Giriş sinyalinin doluluk boşluk oranını

D(t) = 0.5 + Dm sin(wt)

bu şekilde değiştirdiğimizde bir sinüs dalgası elde ediyoruz. Kontrol kısmını ben de fazla bilmiyorum ama temel olarak UC 3525 gibi hazır yongalar kullanabilirsiniz.

Sadece inverter ile akü şarj devresi mi lazım ? DC-DC converter sizde mevcut sanırım. Çünkü 10kW lık güç bu çevirici ye de yük bindirecektir. Yani onunda 10kW ı kaldırdığını varsayıyoruz sanırım. Inverter da aradığınız saf sinüslü çıkış mı kare dalga çıkışımı yoksa modifiye kare dalga çıkışımı ? Eğer saf sinüs arıyorsanız mikrodenetleyici ile olan bi devre verebilirim fakat tek kötü yanı feedback kısmı henüz çözülemedi. Yani atıyorum %95 lik sabit bi duty cycle veriyor ve çıkışa göre değişmiyor. Ama eğer DC bara voltajınızı DC-DC çeviriciniz yani SMPS iniz sabit tutabiliyorsa istediğiniz aralıklarda, o zaman inverterda feedback olmasına gerek yok. Birde dediğim sistem tek faz için. Size en çok zorluk çıkartacak olan trafoyu bulup sardırmak olacaktır sanırım. Çünkü kimse bildiğim kadarı ile perakende üretim yapmıyor. Akü şarj ünitesi de var otomatik olarak voltaj kesen onuda verebilirim. Yada flyback converter tasarımı var akü şarjı için fairchild ın hazırladığı. İçinde trafo, snubber vs hesaplamalarını herşeyini barındırıyor. O kaynakta size çok yardımcı olacaktır. Aşağıda yapmış olduğum block diagram var. 1kVA lik saf sinüs çıkışlı online ups içindir. Belki size de biraz yardımı olur.

1kVA UPS Block Diagram.jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri