1 wat power led i 18650 pil ile dirençsiz baglamak

hserdar

Üye
power led ler ısısı kontrol edildigi sürece akımıda kontrol altında kalıyor diye biliyorum . güzel bir sogutucuya baglandıgı takdirde 3.1 volt yerine 3.7 volt pil voltajı ledi bozarmı.

zatten yakında çekimini yapıp onu deneyecegim ama bana olmazsa neden olmazı teknik olarak açıklarsanız memnun olurum.

Ledler sabit akım ile sürülürler.
Nedeni; ledler ısındıkça iç direnci düşer ve
daha fazla akım çeker. Bu durum kısır
döngüye girer ve ledin bozulmasına
neden olur.

ben güzel kalın bir aluminyum sogutucu ile 50 dereceyi hiç aşmayacak ısınmayacak şekilde çalıştırırsam ozaman sorun olmayacak diye anlıyorum .
led lerin tam performansla çalışabilmesi için akım ve voltaj gereksinimlerini göz ardı ederek yalnızca acil durumlarda kullanabilmek amaçlı led fener gibi uygulamalarda kullanmayı düşünerek bu konuyu açtım .
yoksa elimde akım sınırlayıcı kitler mevcut
3 adet 18650 pili seri baglayıp 4 adet 1 wat power ledi de seri baglayıp aralarına irenç vs koymadan 3 gün boyunca hiç kapatmadan yaktım sorun olmadı ama tam performqans beklenemez yalnızca bulundugu ortamı odayı yeterince aydınlatmıştı. orda sogutucu bile kullanmamıştım .

Son düzenleme:
sayın @hserdar ustam, led, adı üzerinde ışık veren diyot, her durumda çalışır. çalışır da, işte bura bir (da) var, yaptım oldu ile olmuyor. benim için ledler her durumda uygun sürücü ile çalıştırılmalı. hem ömrü uzun oluyor, hem de güvenlik, ön plana çıkıyor. bakın bundan uzun yıllar önce, iki zamanlı mopetlerden aldım ve sırf inat uğruna olamaz yapamazsın dedikleri motoru mazot ile çalıştırıp kullandım. sonrasını sormayın.

üstat seni bir kere daha takdir ettim . bende 2 mopet motoru birleştirip 4 zamanlı olarak kısa bir zaman kullanmıştım . ozamanlar kasnak hareketini zincire uyarladıgım için sonuç bayagı vahim olmuştu. ama ben benzin yerine mazot kullanmamıştım. :)

ben her zaman uçlarda yaşadım hep nedenleri araştırdım . nöbetçi askere geçeyim dedigin zaman yasah kardeşim yasah der ya bende nedeni ni hep merak ederim .

şu an artık her türlü alet ve edavata elektronik malzemeye sahip olunca tekrar gençlerin kafalarındaki sorulara cevaplar aramaya başladım . biz oyuncaklarımızı kendimiz yapan bir nesildik çünkü onları alacak paramız olmadıgı için oynamak istersen oyuncagını kendin yapacaksın kuralı vardı.
tüh be yaşlandıgımız acı gerçegi ortaya çıktı. :)

üstat seni bir kere daha takdir ettim . bende 2 mopet motoru birleştirip 4 zamanlı olarak kısa bir zaman kullanmıştım . ozamanlar kasnak hareketini zincire uyarladıgım için sonuç bayagı vahim olmuştu. ama ben benzin yerine mazot kullanmamıştım. :)

ben her zaman uçlarda yaşadım hep nedenleri araştırdım . nöbetçi askere geçeyim dedigin zaman yasah kardeşim yasah der ya bende nedeni ni hep merak ederim .

şu an artık her türlü alet ve edavata elektronik malzemeye sahip olunca tekrar gençlerin kafalarındaki sorulara cevaplar aramaya başladım . biz oyuncaklarımızı kendimiz yapan bir nesildik çünkü onları alacak paramız olmadıgı için oynamak istersen oyuncagını kendin yapacaksın kuralı vardı.
tüh be yaşlandıgımız acı gerçegi ortaya çıktı. :)
beni gülümsettin be usta hurma dalından kayık yaparken, şimdiki gibi kilitlenmeyen bir çakım vardı ve sağ elimin orta parmağını ikiye böldüm. iyileşene kadar neler çektim ben bilirim. bizler kendi oyuncaklarımızı kendimiz yapardık. anamızdan yediğimiz dayaklar da genelde bonus olurdu. şimdiki gençlere uçurtma yap uçur desen terazisini ayarlayamaz.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,902
Son üye
gever3030

Yeni konular

Geri