1 metrede tam kesilen kablo 2 metrede neden eksik kesilir encoder sorunumudur?

tersoll

Üye
kullandığım plc delta encoderle sürüp kablo kesme işlemi yapıyorum fakat 1 metre ayarladığımda kesim doğru çıkarken 2 metre set ettiğimde 2-3 cm kısa kalmaktadır bu sorun neden olabilir ilgilenen herkeze şimdiden teşekkür ederim

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Pulse değerlerini scala ederken mümkün olduğu kadar uzun mesafe ile kalibrasyon tavsiye ederim.

Pulse değerlerini scala ederken mümkün olduğu kadar uzun mesafe ile kalibrasyon tavsiye ederim.

İlave olarak enkoder çıkışını negatif tabana çek ki elektronik gürültü olayı bertaraf olsun. Enkoder çıkış gücüne göre (polariteye göre) sonlandırma dirençleri kullan.

Arkadaş şunu dedi : Toleranslar (kalibrasyon) maksimum değerler üzerinden yapılırki hata çarpanı küçük değer alsın.

Saygılar.

çok teknik konuşuyosun bende bişey anlamıyorum opkom encoder kullanıyorum delta plc ne yapmam gerekiyor biraz daha açık olursanız sevinirim

Arkadaşım enkoder çarpanını (katsayısını) 10 cm e göre hesaplarsan (10 cm / pulse sayısı) katsayıyı bulursun ama +-1mm sapma küçük bir değerdir bu ölçümde (10 cm için) !
Hesapladığın katsayı ile 2 metre ölçersen sapma (toleransın) 2 cm olacaktır(1mm*10*2).
Enkoderden gelen her bir sinyalde sistemin aldığı yola katsayı denir. Bunu hesaplarken en uzun mesafeye (mümkünse 10 metrede) göre alınır. 10 metrede 5 cm sapma metrede 5 milim sapma olacaktır.
Buda 1 cm > 0.5 cm olduğundan daha kararlı bir ölçüm sağlar.....

benim çarpanımla bölenim var plc programımda siz kalibrasyon yaparken en fazla metrede yapın diyorsunuz böylelikle aşağalara doğru kısalma azalır öylemi

tmamda bu sefer 500 cm de 5 cm fazla çıkıyor 1000cm de 3 cm 2000 de ise boy tam çıkıyor ayarlıyorum ama tutmuyor

Mekanik kayma söz konusu veya PLC uyanana kadar kablo akıp gidiyor.
Saniyede kaç pals sayıyorsun ve ne kadar yol alıyor ?
Enkoder bir devirde kaç pulse veriyor ?
PLC scan time zamanı ne kadar ?
İnterrupt kullanman gerektirecek bir durum varmı?
Zart diye start verip zurt diye durdurursan yazılımın saymayı keser ama kablo gitmeye devam eder. Bunun için sürekli saydırman gerekiyor.
Sayıcı datan sayısal değer limitini aşıyormu ?

Bu soruların cevabını verirseniz sanırım yardımcı olabilirim...
Kolay gelsin...

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri